Yamuk aynakol tamiri?

Tepki
7
Bisiklet
Merida
Merhabalar,
Geçenlerde yaptığım ufak çaplı kazada darbenin tamamı direk pedala geldi. Kazadan sonra vites geçişlerinde sorun yaşamasamda, aynakolun tam bir turunun sadece belli kısımlarında ön aktarıcıya sürttüğünü farkettim(2x4-5 gibi tam ortadan geçen viteste bile). Bu gün zinciri söküp serbest dönüşünü izledim ve hafifçe 8 çizdiğini gördüm. Acaba bunun tamiri mümkünmüdür? yoksa komple aynakolumu değiştirmek gerekir? Eğer öyle ise, aynakolu değiştirirken ön aktarıcı vs değişmelimidir yoksa onları kullanmaya devam edebilirmiyim?
Teşekkürler.

Scudo

sonerveozer

Forum Bağımlısı
Tepki
177
Bisiklet
Mosso
Tam anlamıyla düzelmez, değiştirmeni öneririm... 21 vites kullanıyorsan 40 lira civarı

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Ingiliz anahtari ile yamuk kismi duzeltmeyi deneyebilirsin.
Daha fazla bozma sansin yok sonucta

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Görmeden bir şey denemez ancak, o bölge şalamoyla ısıtılırsa metal hafızası olduğu için eski haline gelebilir. Belki...

Tepki
7
Bisiklet
Merida
cevaplar için teşekkürler arkadaşlar. Yani gözle görülür bi yamukluk değil. Ancak bisikleti ters çevirip zincirleri çıkartıp hızlıca devir verince farkedilebiliyor. Birde fiziksel olarak ön 2 arka 4-5-6 civarı her turun yaklaşık %10 kadar sürtünüyor. Ancak vites değiştirmede sıkıntı yok.

@Raşit S

Raşit bey, acaba bu tamirin ortalama maliyeti nedir. Arada çok fark yoksa orta halli bi aynakol almayı tercih ederim.

kskbiker

Üye
Tepki
21
Bisiklet
Diğer
Aynı olay geçen 2. bisikletimde başıma geldi.Orta göbeğin bilya setini değiştirmek için aynakolu çekiç keski ile çıkardım.Hafif yalpalama vardı ama idare ediyordu.Pek kullanmadığım bir bisiklet olduğundan baya iyi gömmüşüm çekici :D Bırak döndürürken sekiz çizmeyi, döndürmeden bile yamuk olduğu bariz belli oluyordu. :) Gittim 10 tl ye basmaneden bir bisikletçiden 28-38-48 lik bir aynakol aldım sorun halloldu :) Ön attırıcıyı değiştirmene gerek yok.Şuna dikkat etmende fayda var orta göbek milindeki en ufak bir yamulma bile aynakol düzgün olduğu halde sekiz çizmesine sebep oluyor tavsiyem yeni bir aynakol alman.Düzeltirim diyorsan bisikleti ters çevirip ön attırıcıyı kılavuz olarak kullanıp uygun gördüğün yerleri bükmen gerekir ama gerçekten zor iş kolay gelsin.

Tepki
7
Bisiklet
Merida
@Cem Ö.

Sanırım değiştireceğim. Tahmin ettiğim kadar pahalı bir parça değilmiş. Hem estetik olarakta daha şık bir ayna kola geçiş yapabilirim böylece.

Selami53

O PARAYA BİSİKLET ALIRIM !
Tepki
963
Bisiklet
Specialized
@Gökalp Gönen

Ben olsam sorun sıfırken bile değişip aynakolumu yükseltebilirim çünkü upgrade etmeyi seviyorum,buda sizin için bahane olmuş değerlendirmeye bakın. :)

Tepki
7
Bisiklet
Merida
@Selami53

bu başlığı bile sırf bu yüzden açmış olabilirim hocam :)Birisi ''oo sen çok yanlış yapıyosun kardeş, onları değiştir'' desin diye bekliyorum :) Yani merida speeder t1, shimano claris ile geliyor. Giriş seviyenin az iyisi. Performans olarak bi sıkıntı yok ancak, üst düzey setler nasıldır merak etmiyor değilim. Bu başka bir yazının konusu tabi. Belki bekleyip bütün seti yenilerim.

Selami53

O PARAYA BİSİKLET ALIRIM !
Tepki
963
Bisiklet
Specialized
Yenileyin hocam sorun esas sorun yoksa yenileyin ki eski parçaları da satıp değerlendirin ucuza gelsin yeni parçalar :)

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
Benim Suntour Xct model aynakolum'da sekiz çiziyor..Gerçi benim aynakol hiç bir zaman bir yere çarpmadı her halde 17.000 km boyunca artık deforme oldu...

kskbiker

Üye
Tepki
21
Bisiklet
Diğer
@Gökalp Gönen

En mantıklısı kafan rahat olur sürerken ;)

Tepki
0
İsim
Ali ismayilov
Başlangıç
2001—02
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar banada yardimci olun. Fsa vero aynakolumu vahsicesine cikarmaya calisirken dislileri yamultdum .simdi surulmeyecek hale geldi. Ne yapa bilirim. 34t disli hurda oldu 50tde 8 yaziyor

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.817
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@Calipso Calipso Yaprağı aynakoldan çıkartıp kusursuz düz beton bir yüzey bulup orada çarpık kısımları çekiçle ufak ufak vurarak düzeltebilirsin.

lekeli

Üye
Tepki
6
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Diğer
Bisikletimin büyük aynakolu yamuk olduğundan sürtme ve vites geçişlerinde sorun yapıyor. Fotoğrafı aşağıdaki gibi. En büyük dişli tek başına sökülebilir mi? Dişli üzerinde bulunan 4 alyanı çevirdiğimde boşa dönüyor. Yöntemi nedir ? Tek çıkarsam düzeltebilir miyim acaba ?

Dosyalar

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.817
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@lekeli Boşa döner çünkü arka taraftaki (kadro tarafındaki) somunu tutmuyorsun. O somunu başka bir alyan anahtarla tutarsan civataları çözebilirsin. Bisikleti büyük dişlisiz mi kullanmak mı istiyorsun onu da anlamadım? Aynakolları milin daha önceki poziyonlarına göre 180 derece karşısına takarsan sürtme sorunun kalmaz.

borsert

Üye
Tepki
27
@Calipso Calipso Yaprağı aynakoldan çıkartıp kusursuz düz beton bir yüzey bulup orada çarpık kısımları çekiçle ufak ufak vurarak düzeltebilirsin.
hiç yaptınız mı?
Benim Suntour Xct model aynakolum'da sekiz çiziyor..Gerçi benim aynakol hiç bir zaman bir yere çarpmadı her halde 17.000 km boyunca artık deforme oldu...
peki bu aynakol ile kaç zincir kaç ruble değiştirdiniz? hatırınızda mı?

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.817
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@borsert Çokça kez yaptım. Bir sorun olmadı. Eski bisikletlerle uğraşanlar alışık oluyor bu işlere. Yamuk orta göbek milini düzleme, yamuk aynakolu düzleme, yamuk dişlileri düzleme...

• Beğen
Tepkiler: Kadir İLBAY

borsert

Üye
Tepki
27
Yamuk orta göbek mili. artık kullanılmıyor alt seviye bisikletler hariç ama düzeltebileceği kırk yıl düşünsem aklıma gelmezdi. teşekkür ederim.

lekeli

Üye
Tepki
6
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Diğer
@lekeli Boşa döner çünkü arka taraftaki (kadro tarafındaki) somunu tutmuyorsun. O somunu başka bir alyan anahtarla tutarsan civataları çözebilirsin. Bisikleti büyük dişlisiz mi kullanmak mı istiyorsun onu da anlamadım? Aynakolları milin daha önceki poziyonlarına göre 180 derece karşısına takarsan sürtme sorunun kalmaz.
Söküp düzeltmeyi denemek istiyorum. Ya da tek dişli değişimi mümkünse değiştirmek. Bisikletçi tek değişmez dedi komple 300 e değiştiririz dedi. Ama dişli üzerinde alyan yerleri var. Mantıken çıkması lazım. Arkasındaki somun 2. Dişlinin altında kalıyor. Hepsini sökmek gerek galiba.

Sizin tavsiyeniz ne olur ? komple mi değiştirmeliyim ? bu aynakol çektirme aparatı olmadan sökülür mü ?

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: BF Okuru