Yamanlar-Kurudere-Kayadibi Dağ Bisikleti Turu (Eski sıcak günlerden, İZMİR)

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında ratm tarafından paylaşıldı.

 1. ratm

  ratm Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  16 Nisan 2009
  Mesajlar:
  777
  Beğeniler:
  1.423
  Şehir:
  izmir
  Adı:
  Hakan Engin
  Seviye:
  Geçtiğimiz haftalarda havaların henüz sıcak olduğu bir pazar günü dağ bisikleti ile yaptığım bir turu paylaşmak istedim. Aslında bu rotayı ben çizmedim, mapmyride a üye Onur Çam adlı kişiden aldım.

  [​IMG]

  Şu aşağıdaki linkten de mapmyride sayfasına ulaşıp daha detaylı inceleyebilirsiniz :
  http://www.mapmyride.com/routes/fullscreen/274882055/

  Aslında baktığınızda rotanın büyük kısmı zaten bilinen yerler ve birçok İzmir'li bisikletçinin daha önce uğradığı noktalardır. Fakat rotada bir ayrıntı var, Onur Çam kardeşim veya abim Kurudere 'den Kayadibi'ne biraz farklı bir güzergahtan gitmek istemiş :) Tabii yola çıkmadan önce o güzergahın nasıl birşey olduğunu anlayamıyorsunuz, ancak yüzleşince ortaya çıkıyor. Rotada bahsettiğim kısımı aşağıdaki resimde çember içine aldım.

  [​IMG]

  Tura Yamanlar - Karagöl yolu ile başlıyorsunuz, bilindiği gibi yer yer bozuk olan asfalt bir yol kendisi. Karagöle kadar yol açısından zaten sorun yok, yol üzerinde birçok noktada su doldurabileceğiniz çeşmeler de mevcut. Sadece kondüsyon gerekiyor çıkmak için.
  Karagöl yolu üzerinde aşağıdaki foto gibi birçok manzara ile karşılaşıyorsunuz. Sakin keyifli bir yol
  [​IMG]

  Karagöl'e vardığınızda yine bir çeşme karşılıyor sizi ve çeşmenin orada Karagöl'den Kayadibi'ne doğru çizilmiş yürüyüş yolunun haritası mevcut. Ben daha önce çok defa gittiğim için Karagöl tesisine girmedim, çeşmeden sonra yola devam ettim
  [​IMG]

  Karagöl noktasından sonra yol bir anda toprağa dönüşüyor ve ilk başlarda oldukça taşlı ve sert bir arazide ilerliyorsunuz. Biraz daha ileride, yol daha düzgün bir hale dönüşüyor, tabii yine toprak olarak devam ediyor. Karagöl'den yukarıdaki haritada X ile işaretlediğim noktaya kadar yol tatlı bir şekilde devam ediyor. Yani tam olarak dağ bisikletçilerinin seveceği tarzda bir yol diyebilirim.
  [​IMG]

  X ile işaretlediğim yerden sonra eğer Kurudere'ye doğru giden insan yolundan :) devam ederseniz zaten tahmin ediyorum turunuzu keyifli bir şekilde tamamlarsınız. Kurudere'den sonra artık dönüş yolu size kalmış. Yok kardeşim ben macera yaşamak istiyorum derseniz benim gibi çizilen rotadan devam edin.
  Yolun ilk bölümlerinde yine çıkış mevcut. Hem sert arazi hem de çıkış. Neyse ilk kısımlarında aşağıdaki fotoları da çekebildim. Görüldüğü gibi cep telefonu kamerası ile çekildiği için oldukça kalitesi düşük. Hatta ikinci fotoda benim teker yamuk gözüküyor, o derece.
  [​IMG]

  [​IMG]

  Bu çektiğim fotolardan başka foto çekemedim zaten. Çünkü, hem yol iyice hard enduro kıvamına gelmişti hem de telefonun şarjı çok azalmıştı, telefonun kapanması demek ya geri dönmem ya da kaybolmam demek olduğundan fotoğraf çekmemeyi tercih ettim :)
  Fotoları yolun belli olduğu yerlerde çekmişim hep. Öyle noktalara geliyorsunuz ki yanınızda GPS olmadan gidiş yolunu tahmin etmek gerçekten çok zor veya benim için imkansız. Ancak deneme yanılma ile bulunabilirdi.
  Gerçi belli bir yerden sonra artık yol kaybolmadı, hem kendini belli etti, gps e bakmak zorunda kalmadım. Dediğim gibi yolun ilk başları çıkıştı, yer yer yine çıkışlar oldu ama kısa kısa, yolun büyük kısmı iniş. Ama o kadar taşlı zor bir yol ki, beni çok zorladı, zaten yolun bir çok yerinde bisikletden inmek zorunda kaldım, hiç riske atmadım kendimi.
  Yolun sonunda Kayadibi köyüne ulaşıyorsunuz ve bir rahatlama oluyor açıkcası :)

  Sonuç olarak, yaklaşık işte 59 km lik bir yol. Dediğim gibi X ile işaretli kısımdan sonra Kurudere'den devam edecekseniz sıradan bir dağ bisikleti ve iyice bir kondüsyon ile bu turu keyifli tamamlarsınız.
  Ama macera yapıcam derseniz de, yine keyifli bir yol bekliyor sizi, ancak bisikletinizin donanımının gerçekten bu yola uygun olması lazım ve de sizin bu tip yollarda iyi tecrübe kazanmış olmanız lazım, yani teknik kullanım gerekiyor diyebilirim. Dağ bisikleti tecrübem pek olmadığı için bana o yol aşırı geldi, belki ileride yine giderim.

  Bol bisikletli, sağlıklı günler herkese..
   

İlginizi Çekebilir

20160925_130322_HDR.jpg
Herkese merhaba ben Necmettin Ünlü. İzmir'de yaşıyorum ve üniversite ögrencisiyim. 21 yaşındayım. Her şey 19 yaşında 133 kiloya kadar çıkmamla başladı.Boyum 1.9m idi ama yine de kilo oldukça belli...
mjj.JPG
Bisiklete yaptığımız faydalı yükseltmelerden biri kilitli pedal. Kilitli pedalın güç aktarmada faydası, çalışmayan bazı kasları da çalıştırarak sadece itme değil çekme kuvvetini de uygulatması,...
2-1484682847519-10n1z5cna8fg7-630-354.jpg
BikeRadar, velodrom testiyle yol bisikleti üzerindeki farklı sürüş pozisyonlarının ne kadar hız ve süre kazandırdığını bulmaya çalışmış :) Link yazının sonunda olacak. Testin en isabetli verileri...