Yalvarıyorum sigarayı bırakın!

Caner Kaya

Daimi Üye
Tepki
268
Bisiklet
Kron
Gururla bu yazıyı paylaşıyorum dostlar. Bu benim bir başarım. Umarım faydalı olur. Bu yazı diğerlerinden farklı olacak. Bu yazı diğerlerinden farklı bir şeyi anlatacak. Bu yazı diğerlerinden çok ama çok daha önemli olacak. 25 yaşındayım ve bu yaşa göre uzun sayılabilecek bir süre boyunca sigara içtim. Daha da önemlisi bunu bir yaşam biçimi belledim. Elimdeki sigaranın, düşüncelerime, hayatımın akışına yön verdiğini düşündüm. Bırakmaya da hiç mi hiç niyetim yoktu. İlk baskı, babamdan geldi. Çok önemliydi onun tepkisi, çünkü kızmıyordu. Sadece üzülüyordu benim için, belki doğacak torunları için. Uzun süre çabalasam da, kendime bir tarih belirleyip sonunda o gün son sigaramı içmeyi başardım.

Gelelim neler olduğuna. Öncelikle hiçbir tıbbi yardım almadığımı belirteyim. Sadece irade. Eğer kafanızda bitirmediyseniz boşuna bırakmayı denemeyin, başaramayacaksınız. Bu süreçte elim bir kere bile sigaraya gitmedi. Çevremde içenlerden hiç mi hiç etkilenmedim. Çünkü kendime bir söz verdim ve buna ihanet edemezdim. Garip ve abartılı bulabilirsiniz bunu ama inanın sigarayı bırakmak hiç kolay değil. Bu nedenle kendinizle konuşmanız, söz geçirmeniz ve irade göstermeniz gerekiyor.

Şimdi işin bisiklet tarafına geçiyoruz. 5 senedir düzensiz beslenme ve spor eksikliği yüzünden yaklaşık 10 kilo fazlam var. Her ne kadar bisikletimi bir buçuk yıl önce almış olsam da, son 3-4 aydır çok aktif olarak kullanabiliyorum. Bunda tabi ki Emre'nin de bisiklet almasının payı var. Hatta çoğu pay onun. Gelin görün ki kondisyonumda çok bir değişiklik olmamıştı şimdiye kadar. Ciddi miktarda bisiklet sürmeme rağmen hala yokuşları çıkamıyor, düz yol tempomu artıramıyordum. Çareyi 3'lü aynakola geçip daha küçük dişlitakmakta ararken, o sırada sigarayı bıraktım. İşte etkileri:

Oturduğumuz yer tam anlamıyla dağın başı. Merkezden eve çıkmak için, 2.3 kilometrelik ve %8 ortalama eğimlik ölüm yokuşunu tırmanmak zorundayız. Geçen haftaya kadar hep elimde çıktım burayı. Denemeye kalksam 10 metre sonra tıkanıyordum. Geçen hafta Emre'yle beraber tırmanırken sadece tek molayla (2 dakikalık) evdeydik. Sigarayı bırakalı 2 hafta olmuştu.

Biraz teknik kısmına bakalım. Kendimi hem Emre'yle hem de buradan geçen diğer bisikletlilerle karşılaştırmak için Strava üzerindesegmentler oluşturdum. Takip ettiğim 3 adet segment var: Umuttepe'den(üniversite) eve iniş, evden merkeze iniş ve merkezden eve çıkış. İnişleri tamamen zevk için tutuyorum ama baktım ki gerilerde kalıyorum, bu sefer pedallara asılacağım dedim ve sonuç bu: 88,9 km/h maksimum hız ve bir de KOM. Yani King of Mountain. En hızlı inen benmişim. Enerjim tükenene kadar pedal basmıştım.Normalde yarışmacı bir kişiliğim yoktur ama özel bir durumum var. Sigarayı bıraktım. Bu yüzden en ufak bir başarı bile beni motive ediyor. Bu derecenin başkası tarafından kolaylıkla geçileceğini biliyorum ama bu bile bana yetti. Geçecek olanlar için segmenti aşağıda paylaşıyorum, kapışırız yine de :)

Gelelim bayır çıkışına. Bunu yaptığıma inanamadım ama tek seferde çıktım bütün yokuşu. Sevincimi size tarif edemem. Çünkü bisiklete başladığımda yokuşlar benden uzak olsun, yürüye yürüye çıkarım diyordum. Ama sigaranın bu kadar etkileyebileceğini tahmin etmiyordum. Daha bir ay dolmadan bu yapabiliyor olmam, inanılmaz umutlandırdı beni. Bisiklete çıkamadığım günler de, en azından ter atmak için koşmayı ihmal etmiyorum. Zamanla geliştirdiğim mesafelerimi paylaşmaya devam edeceğim. Bu kayıt da burada gururla dursun:

Sigarayı bırakın dostlar. Nefes almanızın, yemeklerin tadının, enerjinizin sınırının nasıl değiştine inanamayacaksınız. Yukarıdaki resmi özellikle koydum. Sevdiklerimizle yaşıyoruz. Ailemizle, sevdiğimiz kızla-erkekle. Neden onlarla daha uzun bir ömrüpaylaşmayalım? Neden her an kalp krizi geçirme riskiyle yaşayalım? Buna mecbur değiliz. Tıpkı sigaraya mahkum olmadığımız gibi. Biz bisikletliler buna örnek olalım. Hayatınızda yepyeni bir sayfa açın. Pişman olacağınız tek şey, bunu geç yapmanız olacak! Sevgiyle ve sağlıkla kalın.

Bol Pedal'lar"

Kaynak: (link)

Scudo

aeneskral

Allah için NAMAZ'a dur ey müslüman!
Tepki
839
İsim
Abdulkadir Enes KIRAL
Bisiklet
Giant
bazen fütursuzca dükkanıma sigarayla dalanlar oluyor sanki normal bir şey yapıyorlarmış gibi. bende o tiplere en anormal şekilde karşılık veriyorum. hani ahlaksız ve karaktersiz biri çıksa kavga edeceğiz o derece. allah'dan "pardon abi" deyip geri adım atıyorlar. öylelerinin parasını da istemiyorum zaten. hamdolsun bu zaman kadar sigara içmedim. içmeyi de düşünmüyorum.
sizinki büyük başarı yalnız. çevremde bırakmaya çalışanlar oldu eş-dosttan. hiçte kolay değil az çok anlayabiliyorum. aslında baktığınız zaman bağımlılıkların hepsi öyle değil mi.
hayatınızın devamını iyi yönde etkileyecek çok isabetli bir karar vermişsiniz. helal olsun diyorum.

Tepki
32
Bisiklet
Bianchi
Sigara kadar "herşeyi" etkileyen birşey yok. Cebi etkiliyor, etraftaki insanları etkiliyor, kapalı alanda içilmediğinden soğuk havada dışarı çıkartıp üşütüyor, tad duygunu etkiliyor, koku duygunu etkiliyor. Belki daha da fazla şey vardır, çevremde içenlerden gözlemlerim bunlar.

Sağlığa yaptıklarını saymaya gerek bile yok.

Sizi içten tebrik ederim, keşke herkes bıraksa...

Caner Kaya

Daimi Üye
Tepki
268
Bisiklet
Kron
@aeneskral

@Denizhan ANALI
@Ömer Ş.

Çok teşekkürler :D

Levent S.

Aktif Üye
Tepki
215
Bisiklet
b'Twin
14 yaşında başladım 37 yaşına kadar giderek arttırarak en son günde neredeyse 2 paket düzeyinde içtim. Derken 3 sene önce diyabet tanısı konmasıyla beraber iki aylık bir psikolojik hazırlık döneminden sonra bir anda küt diye bıraktım, ne azalttım ne de planlar yaptım, bir akşam (3 Temmuz gecesi) yatarken son sigaramı içtim ve bu kadar artık hazırım dedim 4 Temmuz 2012 tarihinde bırakıverdim. Önceleri her yemekten sonra, her canım sıkıldığımda, sıkılmadığında, keyifli olduğumda, üzgün olduğumda canım sigara çekiyor, rüyalarıma giriyordu. O zaman dehşet içinde sigaranın hayatımı nasıl ele geçirdiğini anladım. O zamandan bugüne ağzıma 1 tane bile koymadım, artık canım çekmiyor ve rüyalarıma girmiyor. Sigarayı bıraktıktan sonra yürüyüş, arkasından bisiklet, kışın da evde kürek yapıyorum. 183 cm. 108 kilo bir hımbılken (tembeldim kıpırdayasım olmazdı) 83-84 kilo ağırlığında çok daha aktif bir insan oldum. 25 yaşımdan daha güçlüyüm daha fitim bugün. Daha zor hasta oluyorum ve en önemlisi daha kaliteli yaşıyorum.

Açıkçası ben sigara içerken bırakın diyenlere ifrit olurdum ancak gerçekten bırakmadan anlaşılır birşey değilmiş.

Melih Muratoğlu

Daimi Üye
Tepki
175
Bisiklet
Kron
13 sene sigara içip aniden bırakıp geçen sene verem yuzünden ölumden dönen babamı düşündükçe çok nefret doluyorum sigaraya.Nargile bile içmedim inşallah böyle devam eder.Tebrikler size de :)

fatihbugra

Üye
Tepki
44
İsim
Fatih GÜNEY
Bisiklet
Specialized
Sigarayı kuru kuru bırakın diyorlar ya, hiçbir işe yaramıyor. Net tablolar, yaşanmış hikayeler , somut nesneler ortaya koymak gerekiyor. Hala aklıma geliyor lakin ben de söz verdim

• Beğen
Tepkiler: YüzSürKoş

Yusufclp

Forum Bağımlısı
Tepki
747
İsim
Yusuf C.
Bisiklet
Dahon
Ben de uzun zaman içtikten sonra 10 ocak 2015 akşamında bıraktım. Daha önce de denemiştim ancak başaramamıştım. Bu defa içme isteği bile duymadan tıbbi yardımsız ve ilaçsız aniden bıraktım. Bunun için kendimle gurur duyuyorum. Sigara kulandığım zaman bile sevmezdim sigarayı ve niye içtiğimi sorguluyordum hep. Niye içtiğimin cevabı yoktu ama bahanesi çoktu. Bahaneleri tek tek yok ettim ve sigarayı hayatımdan çıkardım. Bırakmak isteyenlerin linkteki videoyu izlemelerini tavsiye ederim.
Ben bıraktıktan sonra izledim. İşin özünü kavradım. Artık bir daha içmem.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Sigara dumanına alerjim var. Daha doğrusu genel olarak kokulara karşı alerjim var, sigara dumanı da en rahatsız edeni.

Sigara içmemek iyi ama alerjim olmasa mutlaka nargile, puro ve pipo içmeyi denerdim.

Şimdi turlarda bazen arkadaşlar molalarda içiyor, o bile rahatsız ediyor açık hava olmasına rağmen. Kötü bir durum.

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
Sigara kadar zararlı belki daha sinsi işlenmiş gıdalar. Sizi tebrik ediyorum. Bugün aylar sonra sinemaya gittim. Sadece işlenmiş gıda reklamları vardı. Bu sinsi tehlikeyi dikkate almak gerekiyor. Günlük işlenmiş şeker tüketimi en fazla 7gram olarak öneriliyor daha fazla değil. 100 gram çikolatadan ise 45 ila 60 gram arası şeker var. Ve bir sinsilik dahasezinledim Ülker grubu ürünlerinde şeker miktarını belirtMiyor. Kimi markalar da şeker yerine ne kullaniyorlarsa karbonhidrat miktarı belirtiyor. Sigara çok kötü ben yıllarca pasif olarak babamın yanında içtim ama şimdi obeziteyle başım dertte.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
şu bi gerçekki sigara 90 çeşit hastalığın başlangıcı,,22 milyon sigara içen var ,bu korkutucu bir tablo tabi,,
bu şu demek bu 22 milyon tiryaki ise ülke nüfusu bitmiş demektir ,savaş çıkmasına gerek yok 30 yılda bu 22 milyon hastanelerde bitecek demektir, tabi tiryaki değil iseler,tiryakiler çabuk gidecek tabi,yalnız istisnalar var ,bi arkadaşımın babası günde 2 paket birinci içer idi.ve 80 yaşında kanser olmadı ama kalp krizi ile öldü,sigara tiryakileri kanser olacak diye bi kaide yok ama sonuçta bu sigara zararlı
özellikle bizim ekipte sigara içen yok 6 adamda temiz yani yeşilaycı içkide yok kimilerine göre biz otuz tabi,
ot gibi yaşıyoruz yaşamın nimetleri ile haşır neşir olmuyoruz,2 gün önce 60 yaşındaki dostumu toprağa verdim sigara içki gırla tabi sigara ve içki tiryakiliği onu mezara gömdü 60 yaşında değil 90 yaşında gösteriyor idi ,rahmetli babam günde 2.5 paket sigara içer idi ,35 yılda kanser oldu ,bu işin şakası yok tabi,,

Çağrı Soylu

Forum Bağımlısı
Tepki
686
Bisiklet
Focus
Babam pipo ve bazen de sigara içerdi. Boğazında bir kaç nodül oluştuktan sonra doktor ya bırakacaksın ya kanser olacaksın dedi. O günden sonra bir kere daha ağzına koymadı. O yüzden biliyorum ki bırakılabiliyor. Bırakamıyorum diyenler ancak kendini kandırıyor. Ha ama bir arkadaşım var mesela bırakmak istemiyorum ben bundan keyif alıyorum diyor ona da diyecek bir şey yok.

Osman Selman

Forum Demirbaşı
Tepki
405
çok güzel ve örnek teşkil eden bir yazı olmuş dostum. tebrik ederim azmin için. sigara içen arkadaşlar umarım etkilenir biraz..

burakender

Üye
Tepki
39
İsim
Burak Ender
Bisiklet
Salcano
Bende 14 yaşımdan 24 yaşıma kadar hergün bir paket sigara içmiştim. Dilekolay 10 yıl. Üstelik bu genç yaşımda. Bisiklet hayatımı değiştirdi ve sigarayı bırakmama yardımcı oldu. Bunun hakkında blogumda da yazmıştım. Okumak isteyenler için: (link). Gerçekten bıraktığım için her gün tekrar tekrar mutlu oluyorum.

Tunafish

Daimi Üye
Tepki
352
Bisiklet
Scott
1 hafta önce sigarayı atıp e-sigaraya başladım.

3 yıldır 4 defa dinlenmeden ve 2-3 defa kusmanın eşiğine gelmeden çıkamadığım yokuşu, hiç dinlenmeden, %80 nabızla çıktım.

bu kadar kısa sürede, tam olarak sigarayı bırakmamama rağmen böyle bir değişiklik oluyorsa, tam anlamıyla bu lanet şeyden kurtulduğumda kimbilir neler neler olacak.

Hadi bakalım......

Tepki
15
İsim
İlker Omurtağ
Bisiklet
Ghost
Hemen hemen aynı hikayeyi paylaşıp henüz tam anlamıyla sonuca varamamış biri olarak tebrikler cidden. Molalarda sigara içerken resmen ilkokul çocuğu gibi utanıyordum. Bugün benim de ilk günüm umarım başarılı olur sonuç. Ne kadar çok pedal o kadar az sigara diye düşünürken ilk başlarda şimdi ne kadar az sigara o kadar çok pedal diye düşünmeye başladım. Tütünçiftlik-İlimtepe-Umuttepe-Çınarlıdere rotasını istediğim gibi tamamladığım gün ilk meyvesini alacağım sanırım bende.