Yalova'da Onbeşbin Öğrenciye Bisiklet Eğitimi

Konu, 'Basında ve Medyada Bisiklet' kısmında Bisikletli Gezgin tarafından paylaşıldı.

 1. Bisikletli Gezgin

  Bisikletli Gezgin Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Mart 2011
  Mesajlar:
  3.822
  Beğeniler:
  4.757
  Şehir:
  Altındağ, Ankara
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Yalova Bisiklet Şehri Oluyor

  Yalova'yı bisiklet şehri haline getirecek projenin ilk adımı atıldı.
  25 okulda 15 bin öğrenciye bisiklet eğitimi verilecek.
  Yine GPRS'den takibi mümkün olan akıllı bisikletler de 2012 yılıyla birlikte Yalova sokaklarında dolaşmaya başlayacak.

  Türkiye'nin ilk organik ulaşım projesinde geri sayım başlandı.
  2012 yılının Haziran ayına kadar hayata geçirilmesi planlanan projede evvela öğrencilere eğitim verilecek.
  Milli Eğitim Müdürlüğü, Yalova Emniyet Müdürlüğü ve Yalova Belediyesi'nin ortaklaşa çalışması ile ildeki 25 okulda bisikletin önemi, trafik kuralları ve organik ulaşım sistemi anlatılacak.
  Teorik eğitimlerin yanı sıra uygulamalı eğitim de verilecek.
  Okul bahçelerinde eğitim alanları oluşturuluyor.
  Şu anda 6 okul bahçesinde yapılan eğitim alanları 2012'nin ilk ayları ile birlikte diğer 19 okulda da hayata geçirilecek.
  Toplam 15 bin öğrenci eğitilecek. Eğitimler sadece ilk ve orta öğretim öğrencileri ile sınırlı kalmayarak STK'lara da yayılacak.
  Yalova Belediyesi'nin hayata geçirmeye hazırlandığı organik ulaşım projesinin en önemli ve yenilikçi adımı ise “akıllı bisikletler” olacak. İlk etapta 110 adet olarak planlanan bu bisikletler oluşturulacak olan 6 noktadan temin edilebilecek.
  Belediye tarafından verilecek akıllı kartlarla alınabilecek olan bu bisikletler 6 durakta bulunacak Kiosklara vatandaşların TC kimlik numaralarını girerek de alınabilecek.
  Bu bisikletlerin en önemli özelliği ise GPRS vasıtası ile her an takibinin mümkün olması. Bisikleti alan kişi belirlenen süre zarfında bisikleti kullanıp akıllı bisikletlerin yer aldığı 6 duraktan birine bırakabilecek.
  Bisikletlerden her hangi birisinin arızalandığı da yine GPRS ile tespit edilip anında müdahale edilebilecek. Akıllı bisiklet teknolojisini Türkiye'de kullanan birkaç ilden birisi de Yalova olacak.
  Yalova Belediye Başkan Yardımcısı Nurettin Yılmaz, “Maksadımız Yalova'da trafik meselesini asgariye indirmek. Zira ilde 16 bin bisiklet var. İlk etapta biz 4 bin bisikletin kullanılmasını hedefliyoruz.
  Bu yaklaşık bin aracın trafikten çekilmesi demektir. 5 kilometrelik bir parkura sahip olan Yalova'da bisikletin kısa sürede yaygınlaşacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

  14 Aralık 2011