yakıt pili

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında sniper tarafından paylaşıldı.

 1. sniper

  sniper Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  29 Mart 2007
  Mesajlar:
  439
  Beğeniler:
  585
  Şehir:
  denizli
  Seviye:
  Yakıt Pili

  Bu Piller Sayesinde Bağımsızlığımızı İlan Ediyoruz !

  Hayatımızın her anına giren teknoloji ile bu konuda bağımlılığımız her geçen gün daha da artmakta.Durum böyle olunca arabadan uçağa ,bilgisayardan telefona her şeyi kullanabilmek için enerji ihtiyacı doğmuştur.Bu enerji ihtiyacı en başta elektrik ve fosil yakıtlar ile karşılanmakta hatta elektrik üretiminde de bu fosil kaynaklar kullanılabilmektedir.

  Hal böyle olunca enerji = ısı = küresel ısınmaya bizden de destek demek oluyor.Bu arada sadece fosil yakıtların çevreye verdikleri enerji karşılığı dezavantaj dışında bitme sürecine girmesi dev enerji şirketlerinin bu fosil yakıtlara yatırım yapmamaları da yeni enerji kaynakları arayışlarına gidilmesi çalışmalarını kesinlikle arttırmıştır.

  Bu konuda ülkemizde büyük bir şirket´de çalışmalarına olumlu sonuçlar alarak sona doğru ilerlemekte olduğunu açıklamıştır.Bu şirket dayanıklı tüketim malları üreten, sektörünün önde giden kuruluşlarından Vestel dir.

  Vestel 2 yıldır sürdürdüğü Ar-Ge çalışmaları sonucunda “Yakıt Pili” ni

  üretmeyi başardıklarını açıkladılar.

  20 milyon dolarlık bir yatırım sonucu Vestel olumlu sonuçlara varmış durumda ve yıl sonunda bu pillerin raflarda yerlerini alacaklarını duyurdular.İlk başta doğalgazla çalışacağı belirtilen bu piller daha sonra ( ki 2008 olarak belirtiliyor) direkt suyla çalışan modelleriyle yenilenecek.İlave edilecek bir paça ile tamamen su ile enerji üretilecek ve bunun evde yapılacağını belirtmek gerekir.Bu pillerin en güzel yanlarından biriside içindeki hidrojenin diğer yakıtlardan önemli bir fark ile güneş veya rüzgar enerjisinin yardımıyla sudan üretilebilmesi ve kullanıldığında tekrar suya dönüşebilmesidir. Yani bunu pillerin kullanımı sonrası açığa çıkan enerjinin atığı doğaya zararlı kimyasallar değil su buharı olacaktır.Bu özellik hidrojenin herkesin üretimine ve kullanımına açık bir yakıt olmasını sağlar.PEM (Proton Exchange Membrane) yakıt pillerini, evlerin her türlü enerji gereksinimini karşılayacak katı oksit yakıt pillerini, yüzde yüz çevre dostu kuru pilleri ve yüksek verimlilikteki özgün elektroliz metodlarıyla Vestel sudan hidrojen elde etme sistemini geliştirdi.


  Bu pilde Hidrojen ve Bor elementleri kullanılmakta.

  Hidrojen kullanım acısından su ana kadar zor işlenebilen bir element olmaktaydı.Uzayda bolca bulunduğu halde dünya da bunların üretimi ve saflaştırılması oldukça güçtü.Bu dezavantaja karşılık kullanılması en mantıklı elementlerin başında gelmektedir .çünkü evrenin %75 inde hidrojen elementi bulunmaktadır. Ayrıca hidrojen dünyada en çok bulunan üçüncü elementtir ve dünyadaki hidrojen su, hidrokarbonlar gibi kimyasal bileşiklerin içinde bulunur.

  Hidrojen kadar önemli bir madde de Bor dur.Bor elementi konusu aslında başlı başına ayrı olarak anlatılması gereken ve kullanılması daha doğrusu işlenebilmesi çok önemlidir.Burada borun bir başka güzel özelliği kullanılmış ve hidrojeni tutması konusunda yardım alınmıştır.Tonunu maalesef 300 dolardan ihraç ettiğimiz borakstan hareketle sodyum bor hidrür bazlı tonu 50 bin dolarlık “hidrojen süngeri” ileri malzemesini üretmişlerdir.Bu sayede hidrojen kullanımına olanak sağlanmıştır.

  Sistemin çalışması kabaca aslında eskiden beri bilinen fakat kullanışlı olmayan sistemin kullanılır hale getirilmesiyle olumlu sonuçlar alındı.1800 ´lü yıllardan beri teoride bilinen olay hidrojen ve oksijen atomlarının birleştirilerek bir elektrik akımı ortaya çıkarılabilineceği teorisi hidrojenin gaz yada sıvı olarak çok fazla depo alanı kaplamasından dolayı rafa kaldırılmıştı. Fakat artık hidrojen tutucu metaller yardımıyla bu sorun aşıldı ve hidrojen bu metaller de hidrür halinde depo edilmektedir.

  Alında olay kimyasal bir tepkimedir. Kahraman elementlerimizi tanıtıp, az çok ne işe yaradıklarını anlattıktan sonra ana konumuza söyle devam edelim.

  Nerelerde Kullanılacak

  Bu pillerin atık olarak doğaya zarar vermemesi kadar bizi ilgilendiren konu nerelerde kullanılabilir olduğudur.Vestel yöneticileri bunu şöyle açıklamışlar; Cep telefonu,dizüstü bilgisayar, telsiz,radyo ,buzdolabından aklınıza gelebilecek birçok konuda mobil cihazların enerji sorunu çözülecek.Kullanılacak olan bu piller diğer sıradan piller gibi kendi kendine boşalma sorununu da yaşamıyorlar.İşin en iyi yanıysa yaklaşık olarak bir dizüstü bilgisayarı 1 ay boyunca şarj etmeden kullanılabilineceği yada cep telefonuyla 4 gün boyunca kesintisiz konuşulacağını belirtmeden geçmek olmaz ve sanırız bu pillerdeki gücü az çok kavramamıza yardımcı olur. Ayrıca sıradan piller gibi atma derdi de olmayacak bu yüzden de teoride çevreye olumlu bir yanı daha olmuş olacağını sanırız. Ev kullanıcılarının bugünkü enerji maliyetlerinin %10 -!5 arasında bir maliyetle enerji elde edebilecek olması artılarının en önemlilerinden birisi.

  Kısacası bu piller sayesinde günlük enerji ihtiyacına karşı bağımsızlığımızı kazanmış oluyoruz.

  Sadece Vestel mi

  Bu çok yararlı yöntem konusunda tabiki´de sadece Vestel çalışmamak da.ülkemizin büyük kuruluşlarından bazıları da bu konuda çalışmalarda bulunmaktalar ve bu kurumlarında elde ettikleri sonuçlar vardır.Bunlardan bazıları Tübitak, Arçelik,Ford Otosan,Tofaş ,Aygaz,Demidöküm ,Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı.

  Sadece ülkemizde değil dünyada birçok enerji şirketleri ve hükümetlerinde el attığı milyar dolarlık bu büyük pazarda olumlu sonuçlar alınmaya devam ediliyor.Umarız bu pazarda söz sahibi olabilir ve ülke kalkınmasına yansıtabiliriz.çünkü bu çalışmalarda da kullanılan bor elementinin %60 dan fazlası ülkemizde bulunmakta.

  Bu yeni ürün sayesinde Terminatörlerin yolu acıldı desek yeridir.. İnsanoğlunun pil olarak kullanıldığı Matrix filmindeki pil olma şanssızlığımızda ortadan kalkmış oluyor Zira sadece dünyamızda yaşayan canlıların kullanması ile sonsuz evrendeki hidrojen elementinin biteceğini de sanmamaktayız.


  Fakat yaşam kaynağımız suyun bitmemesi konusunda bir garantimiz olamaz.


  not:alıntıdan alıntıdır....:)

  benim okuyunca ilgimi çekti ...bende sizlerle paylaşayım dedim. doğruluğu ve asıl kaynağının ne olduğunu bilmiyorum... saygılarımla...
   
 2. Volkan Çağlar

  Volkan Çağlar Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  12 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  600
  Beğeniler:
  403
  Şehir:
  İstanbul-Eyüp
  Seviye:
  Yakıt pilleri projesi 2 yıldır var zaten.Üretime de başlamışlar fakat bunların hayata geçmesi epey zaman alır.Ama zararın neresinden dönülse kârdır.Küresel ısınmayı yavaşlatmaya bir katkımz olacak.
   
  sniper bunu beğendi.
 3. castelloterminator

  castelloterminator Aktif Üye

  Kayıt:
  27 Mart 2007
  Mesajlar:
  149
  Beğeniler:
  75
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  laptopları pembeye boyayıp lcd leri beyaza boyayıp yeni teknoloji diye süren firmalardan pek fazla şey beklemeyin derim..
   
 4. Volkan Çağlar

  Volkan Çağlar Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  12 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  600
  Beğeniler:
  403
  Şehir:
  İstanbul-Eyüp
  Seviye:
  Vestel öyle bir firma mı??İyi düşün.Yakıt pili denilen şeyi icat etti.İcat o kadar da basit bir şey olmasa gerek.Özellikle insan ve diğer canlıların hayatına yön verecek bir icat.Bugün vestel avrupanın en büyük en çok satan firması.İyi düşün.Hem vestel laptopları pembeye boyayıp yeni teknoloji diye süren bir firma değil
   
 5. Atila Filmer

  Atila Filmer Bisikletkolik

  Kayıt:
  3 Haziran 2007
  Mesajlar:
  1.136
  Beğeniler:
  810
  Şehir:
  İstanbul/Nişantaşı
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  fuel cell'ler zaten teorik olarak icat edilmislerdi. ve dunyada bunu yapan sirketler mevcut. yakit pili teknolojisini turkiyede uretecek altyapıyı ülkemizde ilk olarak kuruyor dersek daha dogru olur bence
   
  sniper bunu beğendi.
 6. castelloterminator

  castelloterminator Aktif Üye

  Kayıt:
  27 Mart 2007
  Mesajlar:
  149
  Beğeniler:
  75
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  vestel hiçbirşey icat etmedi etmesinede imkan yok insanları kandırmaktan başka hiçbirşey yapamazlar bu arada çok satmak kalite göstergesi değildir.. eminönündeki sarma sarma aletide çok satıyor.
   
 7. #7
  sniper

  sniper Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  29 Mart 2007
  Mesajlar:
  439
  Beğeniler:
  585
  Şehir:
  denizli
  Seviye:
  arkadaşlar...
  burdaki yazının amacı hiç bir markanın ne reklamını yapmak nede kötülemek...
  yorumlarda marka üzerinde değilde geliştirilmeye çalıştırılan yakıt pillerini yorumlasak mesala daha iyi olmazmı...?

  anlayıınızdan dolayı şimdiden teşekkür ederim...:) saygılarımla...
   
  Baki Berk Kayalar bunu beğendi.
 8. Abdullah Hakkı

  Abdullah Hakkı Bisikletkolik

  Kayıt:
  12 Eylül 2006
  Mesajlar:
  1.404
  Beğeniler:
  729
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  vay bea helallll adamlara aslında türkler olarak trigonometride büyük gelişmeler yaptıysak, avrupaya tualeti barutu ve pusulayı götürdüysek, (şimdi olmasada bi zamanlar) dünyaya hükmettiysek böyle icatların asıl çıkma yeri biz türkler olmalıyız ama ne yazıkki ülkemizde biçok gerikafanın "icat" fobisi olduğu için gelişemiyoruz. düşünün dünyada belkide ilk uçmayı hayal eden adam hazerfan çelebi. bu adam delidir diye idam ettiler.ve daha ekleyebileceğimiz biçok isim var bunlara. adını hatırlamıyorum ama hepimiz biliriz bundan 3-5 yıl önce adam oksijenle çalışan motorbisiklet yapmıştıda adam sonradan kayboldu. gene (bi hocamdan duydum) bundan 10-15 sene önce tuzla yangını çıkmış ve bi türk bişey icat edip ben bu yangını söndürebilir demiş. ama ne varki o zamanki büyüklerimizde icat fobili olacakki buna izin vermemişler. amerikadan patent için biçok teklif almış ama adamda milliyetci bi ruh olduğu için vermemiş. en sonunda yangını adamın bulduğu şey sayesinde söndürmüşler ama tabi iş işten geçmiş. benim istediğim "yiyicilik"ten vazgeçip "üretici" konumuna geçmek ve kafamızdaki "biz bişey yapamayız" düşüncesini silip kıç büyütmekten vazgeçmek. herkes bu konu hakkında bişeyler yapabilir. yeterki tarihimizi bilip kendimize güvenelim ...
   
 9. castelloterminator

  castelloterminator Aktif Üye

  Kayıt:
  27 Mart 2007
  Mesajlar:
  149
  Beğeniler:
  75
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:

İlginizi Çekebilir

Drafting_Graph_1024x1024.png
Merhaba forumdaşlar :) Aslında başlığı "Drag nedir? Yenir mi?" yapmayı düşündüm ama bu bir Drag'a giriş konusu değil, Drag'ın ne olduğunu zaten bilenler için beyin yakan bilgiler içeren bir makale...
6.png
Bisiklete yaptığımız faydalı yükseltmelerden biri kilitli pedal. Kilitli pedalın güç aktarmada faydası, çalışmayan bazı kasları da çalıştırarak sadece itme değil çekme kuvvetini de uygulatması,...
1-1484682847526-117cod4mi4i88-630-354.jpg
BikeRadar, velodrom testiyle yol bisikleti üzerindeki farklı sürüş pozisyonlarının ne kadar hız ve süre kazandırdığını bulmaya çalışmış :) Link yazının sonunda olacak. Testin en isabetli verileri...