Yakın gözlükler rafa kalkıyor

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Mahmut Can Kaymaz tarafından paylaşıldı.

 1. Mahmut Can Kaymaz

  Mahmut Can Kaymaz Kıdemli Üye

  Kayıt:
  1 Şubat 2010
  Mesajlar:
  342
  Beğeniler:
  213
  Şehir:
  Karabük-biskar
  Seviye:
  Uluslararası Oftalmoloji dünyası tarafından son 20 yılın en önemli buluşu sayılan ve aralarında Türk doktorlarında bulunduğu bir ekip tarafından geliştirilen “Intracor Presbiyopi” tedavisi ile artık yaşa bağlı olarak ortaya çıkan yakını görememe kusuru tarihe karışıyor. Acıbadem Göz Hastanesi Medikal Direktörü Doç. Dr. Bozkurt Şener’in uyguladığı Femtosecond Intracor Presbiyopi tedavisi, tüm yöntemlerden farklı olarak 15 saniye gibi kısa bir zamanda yakını görememe kusurunu ortadan kaldırıyor. Korneanın ara tabakasına küçük bir müdahale ile uygulanan yöntem uzağı görme problemine yol açmadan 1–2 saat içersinde hastanın yakını görüşünü düzeltiyor.

  Uzun yıllar üzerinde çalışılan ve son yılların en önemli buluşu sayılan 40 yaş sonrası ortaya çıkan yaşa bağlı yakını görme kusuru (presbiyopi) tedavisinde başarı oranı en yüksek tedavi olan "Intra-Cor Presbiyopi ", yakın gözlüklerinden ömür boyu kurtulmak isteyenlere kesin çözüm getiriyor. ‘Korneanın iç tabakasına işlem yapmak’ anlamına gelen Intra-Cor tedavisinde diğer yöntemlerin aksine korneanın dış tabakasına, kesi, flap kaldırma ya da tıraşlama gibi müdahaleler yapılmadığı için hasta ağrı ya da enfeksiyon gibi yan etkiler yaşamadan 15 saniye içerisinde yakın gözlüklerini rafa kaldırıyor.

  Intracor Presbiyopi tedavisi, diğer yöntemlerde yaşanan yakını düzeltirken uzak görüşün bozulması gibi problemler yaşatmadan hastanın gözüne multifokal lens (uzağı ve yakını gösteren) takılmış gibi uzağı ve yakını aynı anda net görmesini sağlıyor.

  15 SANİYEDE YAKIN GÖRME SORUNUNA KESİN ÇÖZÜM

  Uygulanmaya başlandığından bu yana önemli sonuçlar elde ettiklerini belirten Acıbadem Göz Hastanesi Medikal Direktörü Doç. Dr. Bozkurt Şener “Presbiyobi için bu zamana kadar lazer cerrahisini bu kadar heyecanlandıran ve başarı oranı bu kadar yüksek bir yöntem yoktu. Yalnızca Femtosecond lazer cihazı ile yapılan bu yöntem korneanın ara tabakalarına uygulanıyor ve yaklaşık 15 saniye sürüyor. Kornea dıştan kesilmediği için dokunun zamanla kendisini iyileştirmesi söz konusu olmuyor. Doku kendini iyileştirmediği için de eski haline dönmüyor ve böylece yakın görme problemi ileriki dönemlerde tekrar etmeden kalıcı olarak ortadan kalkıyor” şeklinde konuştu.

  Doç. Dr. Şener; tüm lazer teknikleri içersinde göze en az müdahalenin bu teknikle yapıldığını ve bu küçük müdahalenin yakın görüşü düzelttiğini belirtti. Intracor tedavisinin esasında çizme tekniği ile bugünkü femtosecond (göze dokunmadan kesi yapabilen) tekniğin bir karışımı olduğunu söyleyen Doç.Dr. Şener şunları söyledi: “Gözün tam ortasına yani merkezine hava kabarcıkları ile 5 tane ince çizik yapılıyor . Bu çizikler gözle görülemeyecek ince çizgiler haline geldikten sonra aralarına gözün kendi sıvısı doluyor. Arasına sıvı giren çizikler sayesinde gözün iç basıncı gözün yüzeyini hafif şekilde yukarı itiyor ve bombeleştiriyor. Göz yüzeyinin yukarı kalkmasıyla 2 derecelik bir yakın düzeltme elde ediliyor. Göze yapılan bu müdahale kendiliğinden oluşan bombelerin kalıcı olmasından dolayı yakın görme problemi bir daha yaşanmıyor.”

  INTROCOR TEDAVİSİNDE HATA RİSKİ SIFIR
  45–50 yaşta herkesin ihtiyaç duyduğu yakın gözlüğü sorununu tamamen ortadan kaldıran Intracor tedavisinde en iyi sonuçların alındığını söyleyen Doç.Dr. Bozkurt Şener cihazın modifiye edilmiş son hali ile hata riskinin çok azaldığını söyledi. Uzağı net gören ve 45 yaşından sonra yakını göremeyen hastalara uyguladıkları bu yeni yöntemin daha önce lazer tedavisi olmuş kişilere de uygulanabileceğini anlatan Şener, “Intracor Presbiyopi kornea içi bir uygulama olduğu için daha önce katarakt ameliyatı olmuş kişilerde de başarıyla gerçekleştiriliyor. 15 saniyede damla anestezi ile yapılan uygulama için sadece korneanın çok ince olmaması gerekiyor. Herhangi bir yan etkisi olmayan ve acı vermeyen yöntemle yakını göremeyen hastalar operasyonun ertesi gün net bir şekilde görmeye başlıyor” diye konuştu. Doç.Dr. Bozkurt Şener, bu yeni uygulamanın göz tedavisinde bir çığır açtığını belirterek bunun çok önemli bir gelişme olduğunu da sözlerine ekledi.
   
  S26 bunu beğendi.
 2. ufuk güneş

  ufuk güneş Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  13 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  442
  Beğeniler:
  336
  Şehir:
  İST
  Seviye:
  ...ilginç...