Yahyalı-Kapuzbaşı-Aladağ-Tarsus

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Yusuf8384 tarafından paylaşıldı.

 1. Yusuf8384

  Yusuf8384 Üye

  Kayıt:
  2 Haziran 2015
  Mesajlar:
  71
  Beğeniler:
  433
  Şehir:
  Tarsus
  Adı:
  yusuf8384
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  Uzun süredir aklımda olan turumu geçen hafta kazasız belasız yaptım arkadaşlar. Yapmış olduğum planlamaya göre ilk gün Yeşilhisar-Kapuzbaşı, 2. gün Kapuzbaşı-aladağ, 3. gün aladağ-pozantı ve 4. gün yani son günde Pozantı-tarsus etabını gerçekleştirip turumu 4 günde bitirmeyi planlıyordum. Tabi her zamanki gibi işler planladığım gibi gitmedi :) ama yine de keyifli ve güzel bir tur oldu.
  Turdan bir gün önce eşyalarımı salonun ortasına dağıtıp çay eşliğinde bunları nasıl yerleştireceğim çantalara diye düşünmeye başlıyorum.
  IMG_1019.JPG  Yiyecekler de hazır, masanın üzerine dağılmış bir şekilde bekliyor.  IMG_1027.JPG

  Tabi çantanın içine koyunca bu kadar fazla yer kaplamıyorlar.  IMG_1028.JPG

  Bir yandan hazırlıklarımı yaparken diğer yandan da hava durumunu kontrol ediyorum, ama ne yazık ki turumun başlayacağı yarından itibaren özellikle iç Anadolu hep yağışlı görünüyor. Bir ara turu yapmaktan vaz geçmeyi düşünüyorum ama tekrar izinleri ayarlamak, hanımı ikna etmek :) falan oldukça uzun bir iş olacak diye düşünüp, yaa nasip diyorum ve son hazırlıklarımı da tamamlayıp sabahki otobüs saatini beklemeye başlıyorum.

  1.gün - 23.05.2016 Yahyalı-Sulucaova

  Sabah işten çıkıp erkenden otogarda yerimi alıp otobüsü beklemeye başlıyorum, her ne kadar bilet alırken bisiklet taşıyacağımı tekrar tekrar söylemiş ve olur almış olsam da yine de içimde bir tedirginlik var.


  IMG_1047.JPG


  Neyseki herhangi bir sorun yaşamadan bisikletimi ve eşyalarımı otobüse yükleyip saat 08:15 de yola çıkıyorum. Yolda muavin ve kaptanla yapmış olduğum sohbette bisikleti hep taşıyor musun diye soruyorum, onlarda yer olursa taşıyoruz diye cevap veriyorlar, ama bileti satan kişi her halükarda alırız sorun olmaz dedi diyorum, o bileti satmak için sana öyle söylemiş tüm yetki kaptan ve muavinde abi diyorlar o_O .

  Yeşilhisara yaklaşırken bir kaç kişi yahyalı yol ayrımında inecek var deyince hemen bende koltuğumdan kalkıp aşağı iniyorum. Böylece yeşilhisardan tekrar geri döneceğim 25 km yoldan tasarruf etmiş oluyorum.

  Hava bulutlu, hızlı bir şekilde bisikletimi kuruyorum.

  IMG_1050.JPG

  IMG_1051.JPG

  saat 12:00 ve Artık yola çıkma zamanı...

  IMG_1052.JPG


  Yahyalıya kadar önümde düz bir yol var, yahyalıdan sonra ise rampalar başlıyor ve kapuzbaşına kadar bugün tahmini 90 km yol yapmam lazım, o nedenle bu düz yolda biraz tempolu gitme niyetindeyim. Ama yola çıktıktan 20-25 dk sonra sağanak yağmur başlıyor, hemen yol kenarındaki bir ağacın altına geçip belki yağmur diner umudu ile bekliyorum. Ama nafile, dinmeyi bırak daha da hızlanıyor, biraz daha bekledikten sonra yağmurun azalmayacağına kanaat getirip tekrar yola çıkıyorum. Yaklaşık 1 saatlik bir sürüşten sonra yağmur nihayet diniyor ama ben sırılsıklam oldum.

  IMG_1055.JPG  IMG_1056.JPG  IMG_1057.JPG
  IMG_1058.JPG  Her ne kadar ıslansam da yol çok güzel, ve yahyalıya geliyorum.


  IMG_1060.JPG  Yemek için lokantaya bakarken bir tane kermes denk geliyor, burada güzelce karnımı doyuruyorum, üstüne de 2 bardak çay, ohh mis gibi ısındım, ama heyhat yağmur tekrar başlıyor, ve ben tekrar yola çıkıyorum. Yahyalıdan sonra rampalar başlıyor.

  IMG_1069.JPG

  Burada tarihi bir kalıntı var ama ne olduğunu uzaktan pek çözemedim.


  IMG_1061.JPG  Gariban turcuların kurtarıcısı poşetler :), onlarsız ne yaparız acaba...

  IMG_1068.JPG  Samanları kuruması için sermişler ama yağmurdan nasibini almış.

  IMG_1072.JPG  Yahyalıdan sonra bir süre daha anayoldan devam ettikten sonra anayoldan ayrılıyorum.

  IMG_1074.JPG
  IMG_1075.JPG  Artık yol oldukça tenhalaşıyor, tek tük araçlar geçiyor.


  IMG_1076.JPG  Bir süre de bu yoldan gittikten sonra yol yine ayrılıyor ve artık köy yolları başlıyor, bu sırada yağmur ara ara duruyor ara ara da sağnak şeklinde yağmaya devam ediyor.

  IMG_1078.JPG


  Önümde 40 km yol kaldı, biraz inişten sonra uzun bir rampa ve tekrar iniş taa ki kapuzbaşına kadar. Mutluyum olsun biraz ıslandım ama yeni yerler görüyorum, bisikletimleyim ve yoldayım diyorum.
  Artık yolda hiç kimse denk gelmiyor, sadece bir yerde hayvancılıkla uğraşan amcaları görüyorum, yol tarifi alıyorum ve doğru yolda olduğumu söylüyorlar. Ama yukarıdaki fotodan tahmini 25 dk sonra işler değişiyor, yol çamur halini alıyor ve ben çamura saplanıyorum. Bisikletten inip elimle bisikletimi itmeye çalışıyorum ama kısa sürede ön ve arka teker fren yerlerinde 2 karış çamur birikiyor ve tekerler ne ileri ne geri gidiyorlar. Elime bir çöp alıp temizlemeye çalışıyorum, bu sırada kocaman bitane çoban köpeği gelip havlamaya başlıyor, ama ondan ne korkacak ne de onunla ilgilenecek halde değilim, zaten o da bir müddet havladıktan sonra Allah yardım etsin sana deyip geri dönüp gidiyor. Daha 35 km yol var önümde ve ben bırakın bisiklete binmeyi bisikleti iterek dahi götüremiyorum. Çaresiz geri dönüyorum, her 10 metre de bir bisikletin çamurlarını temizleyerek 25 dk da indiğim yolu yaklaşık birbuçuk saat de geri çıkıyorum. Artık tekrar asfalttayım ama her yerim çamur oldu. Bisikletin arka frenler tutmuyor, vites mekanizması çamurdan dolayı çalışmıyor.
  Gerisin geri dönüyorum, aşağıdaki fotodaki ilk virajda bir çeşme var burada dakikalarca bisikleti çamurdan temizlemek için uğraşıyorum, tabi bu sırada kendimi de temizliyorum.


  IMG_1082.JPG


  Ama unuttuğum bi şey var bisikletimi temizlemekle uğraşırken terim kuruyor, hava soğuk, yağmur yağmaya devam ediyor ve ben titremeye başlıyorum. Saat de 19:15 ve ben ne yapacağımı bilmez birhaldeyim. En iyisi yahyalıya dönmek diye geçiyor içimden, ama bunu istemiyorumda, çünkü gidersem muhtemelen o rampaları tekrara çıkmak yerine otobüsle tarsusa geri döneceğim, tekrar bisiklete biniyorum ve titreye titreye yola devam etmeye başlıyorum, bu sırada üstteki fotoda sağda görülen beyaz evlerin yanında çardak gibi üstü kapalı bir şey görüyorum, bu şekilde devam edemeyeceğime karar verip burada çadır kurmak için gözüme kestirdiğim yere yaklaşıyorum. Ve bu sefer şans yüzüme gülüyor, aşağıdaki küçük bekçi kulübesi gibi yeri fark ediyorum.


  IMG_1092.JPG


  Burası bu küçük yaylanın mescidi kapısı açık,bu gece konaklamak için ideal bir yer diye düşünüp hemen eşyalarımı getiriyorum, ama tam bu sırada yayladaki evlerden birinden duman çıktığını ve önünde bir araba durduğunu fark ediyorum. Haber vermek ve izin almak için evin yanına yaklaştığımda bir abi çıkıyor, durumu anlatıyorum, sağolsun mescidi kullanmamın sorun olmayacağını söylüyor, tam ben geri dönerken herhalde halime acıyıp, gel soba yanıyor biraz ısın öyle git diyor, çünkü ben titrememek için kendimi zor tutuyorum. Yok abi sağ olasın desemde evde kimse yok, ben yaylaya bakmak için gelmiştim, birazdan da arkadaşlarım gelecek diyor.


  IMG_1093.JPG  Ben zaten bitmiş haldeyim, hemen üzerime kuru kıyafetlerimi giyip, sobanın başına çöküyorum. Böyle bir mutluluk, böyle bir huzur kelimelerle ifade edilemez :hhhhhh: abinin adı muhittinmiş, muhittin abiyle sohbet sohbeti kovalıyor, sağ olsun bir de çay demliyor. Arkadaşlarıda geliyor, keyifli bir sohbet eşliğinde saati 21:30 yapıyoruz, ve artık kalkma zamanı geliyor, hepsi ile vedalaşıp malikaneme geçiyorum. Uyku tulumum biraz ıslanmış ama bunu dert edecek zaman değil, hemen vurup kafayı yatıyorum, gece bir ara uyandığımda her tarafın bembeyaz sisle kaplandığını görüyorum. Ve böylece turdaki ilk günüm biraz maceralıda olsa son bulmuş oluyor.
   
  Son düzenleme: 30 Mayıs 2016
 2. Ahmet Özcan

  Ahmet Özcan Aktif Üye

  Kayıt:
  7 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  104
  Beğeniler:
  66
  Şehir:
  Mersin
  Bisiklet:
  Mosso
  Seviye:
  Yusuf kardeşim önce kolay gelsin demek geçti içimden , o da çamur nedeniyle bisiklet sürmede zorlandığından dolayı. Devamını sabırsızlıkla takip edeceğim turunun. Bende hemen hemen aynı rotayı ramazandan önce tersine takiben Mersinden Kayseri ye ulaşmaktı. Ancak bazı olumsuzluklar nedeniyle gerçekleştiremedim ama inşAllah ramazandan sonra planlamamı yapıp gerçekleştirmeyi düşünüyorum. Senin turun da bu konuda bana iyi bir rehber olacaktır. Kolay gelsin kazasız dilediğin gibi bir tur olsun inşAllah.
   
  Kafaikiteker ve Yusuf8384 bunu beğendi.
 3. Ömer Murat

  Ömer Murat Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Şubat 2016
  Mesajlar:
  2.993
  Beğeniler:
  15.320
  Şehir:
  Antalya
  Seviye:
  @Yusuf8384 Zorlu ama çok keyifli bir ilk gün , harika doğa, huzur akıyor fotoğraflardan, bekliyoruz devamını, kazasız belasız keyifli sürüşler :harika:.
   
 4. #4
  Yusuf8384

  Yusuf8384 Üye

  Kayıt:
  2 Haziran 2015
  Mesajlar:
  71
  Beğeniler:
  433
  Şehir:
  Tarsus
  Adı:
  yusuf8384
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  @Ahmet Özcan umarım turunuz için faydalı bazı bilgiler verebilirim,
  @ÖmerMurat güzel dilekleriniz için teşekkür ederim.

  ilk gün için rota ve diğer bilgiler ise şu şekilde,

  IMG_1276.PNG


  IMG_1277.PNG
   
 5. Kafaikiteker

  Kafaikiteker Kafa Hep İki Teker

  Kayıt:
  30 Mayıs 2015
  Mesajlar:
  176
  Beğeniler:
  411
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  @Yusuf8384 Abi ilk günü paylaşmış olmanıza rağmen. Dolu dolu bir gün olmuş. Emeğinize sağlık, Nice kazasız belasız turlar olsun.
   
  Ömer Murat ve Yusuf8384 bunu beğendi.
 6. MertAG

  MertAG TamBirTroll

  Yaş:
  25
  Kayıt:
  30 Ağustos 2014
  Mesajlar:
  851
  Beğeniler:
  598
  Şehir:
  Antalya
  Bisiklet:
  Kron
  Seviye:
  Hacı abi iyi sövmüşündür o çamurdan sonra büyük ihtimalle :D ama tur güzel vazcaymak yok.
   
  özgürakt ve Yusuf8384 bunu beğendi.
 7. #7
  Yusuf8384

  Yusuf8384 Üye

  Kayıt:
  2 Haziran 2015
  Mesajlar:
  71
  Beğeniler:
  433
  Şehir:
  Tarsus
  Adı:
  yusuf8384
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  2. gün - 24.05.2016 Sulucaova-Kapuzbaşı-Aladağ

  Sabah 6.30 gibi uyanıyorum, dışarıda güneş var, yüzüme bir gülümseme yayılıyor, evet bugün ıslanmıyacağım. Hemen kahvaltımı hazırlıyorum.


  IMG_1083.JPG


  Ardından dağılmış olan eşyalarımı topluyorum.

  IMG_1084.JPG


  Saat 8 gibi yola çıkmaya hazır haldeyim ama yağmur tekrar başlıyor, bu küçük yaylaya son bir bakış ve kaldığımız yerden tura devam.

  IMG_1085.JPG  IMG_1088.JPG  IMG_1095.JPG


  Yahyalı- Kapuzbaşı arasındaki anayola tekrar çıkıyorum ve kapuzbaşına doğru devam ediyorum. Benim gibi bisiklete sürekli binmeyen biri için yüklü bisikletle rampaları çıkmak oldukça zorlayıcı ayrıca arka frenler olmadan inişlerde oldukça heyecanlı oluyor.

  IMG_1096.JPG  IMG_1097.JPG  IMG_1098.JPG  IMG_1099.JPG IMG_1100.JPG  Saat 10 gibi beni güzelce ıslattıktan sonra yağmur diniyor.

  IMG_1101.JPG


  Yol üstündeki en dik rampayı dikme köyüne çıkarken tırmanıyorsunuz.  IMG_1104.JPG
  Yol kenarında rüzgar tribünleri ve henüz tamamlanmamış güneş enerjisi santrali gözüme çarpıyor.

  IMG_1105.JPG

  IMG_1106.JPG
  Kapuzbaşı levhalarını takip ederek çok güzel manzaralar eşliğinde yola devam ediyor.  IMG_1107.JPG  IMG_1108.JPG  IMG_1110.JPG  IMG_1111.JPG  IMG_1112.JPG  IMG_1115.JPG  IMG_1116.JPG  IMG_1117.JPG  IMG_1119.JPG  IMG_1120.JPG  IMG_1122.JPG  IMG_1124.JPG


  Ve saat 12 de Kapuzbaşı şelalelerine geliyorum. Kesinlikle gelip görülmeye değer muhteşem bir manzara.

  IMG_1125.JPG  IMG_1126.JPG  IMG_1127.JPG  IMG_1128.JPG  IMG_1129.JPG  IMG_1131.JPG  IMG_1132.JPG  IMG_1133.JPG  IMG_1134.JPG  IMG_1138.JPG  Buraya kadarki rota ve diğer bilgiler şu şekilde,

  IMG_1278.PNG
  IMG_1279.PNG


  Artık yemek zamanı, üzerine de bir türk kahvesi


  IMG_1139.JPG  IMG_1140.JPG  Yemek faslından sonra bir müddet daha dinleniyorum ve ne yapacağıma karar vermeye çalışıyorum. Planlarıma göre bugün sabah burada olmam gerekiyordu ama ne yazıkki yağmur+çamur buna izin vermedi, önümde aladağa kadar 45 km civarında dağyolu var. En büyük korkum, bu yolda yine yağmura yakalanıp çamura saplanmak, uzun git gellerden sonra biraz da havanın açık gibi olmasına güvenip saat 2 de yola çıkıyorum, en kötü ihtimalle yolda çadır kurarım diye düşünüyorum.

  IMG_1141.JPG
  IMG_1143.JPG  Kapuzbaşına son bir bakış atıp yola devam ediyorum.

  IMG_1145.JPG


  Yol karşıda ağaçların arasından devam ediyor.


  IMG_1146.JPG


  Sağlı sollu çiçeklerin arasından devam ediyorum.

  IMG_1150.JPG

  IMG_1151.JPG
   
 8. cagdascaneroglu

  cagdascaneroglu Kıdemli Üye

  Yaş:
  25
  Kayıt:
  6 Mayıs 2015
  Mesajlar:
  229
  Beğeniler:
  952
  Şehir:
  Antalya
  Adı:
  Çağdaş Can
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Her turunuz ayrı bir keyif ve aksiyon içeriyor. Daha önceki tur yazılarınızı da keyifle okumuş biri olarak tebrik ediyorum. Devamını bekliyorum :)
   
  Yusuf8384 bunu beğendi.
 9. #9
  Yusuf8384

  Yusuf8384 Üye

  Kayıt:
  2 Haziran 2015
  Mesajlar:
  71
  Beğeniler:
  433
  Şehir:
  Tarsus
  Adı:
  yusuf8384
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  2. Gün devamı

  Doğaya, ağaca, Toroslara doyuyorum, her yerden su fışkırıyor.  IMG_1153.JPG


  IMG_1156.JPG


  IMG_1157.JPG


  IMG_1159.JPG


  IMG_1162.JPG


  IMG_1163.JPG


  IMG_1165.JPG


  IMG_1166.JPG


  IMG_1167.JPG


  IMG_1168.JPG

  Manzaranın tadını çıkarıyorum ama yavaş yavaş da yorulmaya başladım.


  IMG_1169.JPG


  Yol üstündeki zirve noktalardan birinde şanlı bayrağımız dalgalanıyor.

  IMG_1170.JPG
  IMG_1171.JPG


  Fotolara devam


  IMG_1172.JPG
  IMG_1176.JPG
  IMG_1175.JPG

  Yol üzerinde bazı noktalarda yol çalışması var, buralarda toprak çok yumuşak bisikleti sürmek mümkün değil, mecburen inip itmek zorunda kalıyorum.

  IMG_1177.JPG
  IMG_1178.JPG  3-4 saat önce başı dumanlı dağın dibindeydim.

  IMG_1179.JPG


  Ve son rampamı da çıkıyorum artık önümde aladağa kadar uzun bir iniş var, sadece aladağın girişinde biraz rampa görünüyor. Düşündüğüm gibi saat 2 de kapuzbaşından çıkıp 24 km yolu 5 saatte alarak saat 7 de buraya geliyorum, önümde daha 20 km yol var ama iniş olduğu için çok önemli değil diye düşünüyorum.

  IMG_1181.JPG  IMG_1182.JPG  IMG_1184.JPG


  Güzel bir akarsu eşliğinde aladağa yaklaşıyorum, aslında burada da çok güzel manzaralar var ama geceye kalmamak için nerdeyse hiç durmadan yoluma devam ediyorum. Saat 7.45 gibi artık aladağa 3-4 km yolum kalıyor, artık geldim diye düşünürken aladağın girişindeki son rampayı yorgunluğunda etkisiyle 45 dakikada bisikleti iterek ancak çıkabiliyorum.

  Ve nihayet saat 8.30 gibi aladağdayım.


  IMG_1185.JPG


  Çadır kurmaya halim kalmadı, hemen öğretmenevini bulup yerleşiyorum. Karnımı doyurup sıcak bir duş aldıktan sonra yatağıma geçip günün bir değerlendirmesini yapıyorum.
  İlk gün işler iyi gitmedi ama bugün ki (bana göre üstün ) performansımdan sonra planladığım gibi 2.gün akşam aldağa geliyorum. Yarın hedefim Pozantı.

  Öğleden sonraki yol bilgilerim aşağıdaki gibi gerçekleşiyor.

  IMG_1280.PNG  IMG_1281.PNG
   
  Son düzenleme: 31 Mayıs 2016
 10. recep24ank

  recep24ank Bisikletkolik

  Yaş:
  38
  Kayıt:
  12 Kasım 2008
  Mesajlar:
  1.169
  Beğeniler:
  2.473
  Şehir:
  Sakarya Adapazarı
  Adı:
  Recep Eşref ÇINAR
  Bisiklet:
  Corratec
  Seviye:
  Muazzam bir tur olmuş, ne söylenebilir ki, orada olup o anı yaşamak gerekiyor, bu rota ve programı listeme ekliyorum. ayakların dert görmesin. gerçekten harika tur.
   
  özgürakt bunu beğendi.
 11. #11
  Yusuf8384

  Yusuf8384 Üye

  Kayıt:
  2 Haziran 2015
  Mesajlar:
  71
  Beğeniler:
  433
  Şehir:
  Tarsus
  Adı:
  yusuf8384
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  @Mahmut. tşk ederim hepimize nice güzel kazasız belasız turlar olsun,
  @MertAG doğru söylüyorsun çamurla ilgili oldukça güzel iltifatlarım oldu :)

  @cagdascaneroglu senin turlarını da bizler keyifle takip ediyoruz,
  @recep24ank güzel bir tur rotası tavsiye ederim , inş. sizde gerçekleştirirsiniz
   
  MertAG, Ahmet Özcan ve cagdascaneroglu bunu beğendi.
 12. Ahmet Özcan

  Ahmet Özcan Aktif Üye

  Kayıt:
  7 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  104
  Beğeniler:
  66
  Şehir:
  Mersin
  Bisiklet:
  Mosso
  Seviye:
  İzlemeye devam ediyorum. Çektiğin resimleri buradan bakınca anlatacak kelime bulamıyorum canlı gözle görmek nasıldır düşünmeden edemiyorum. wiciloc verileride oldukça faydalı olacaktır bana, teşekkür ederim.
   
  özgürakt ve Yusuf8384 bunu beğendi.
 13. tamer ulu

  tamer ulu Aktif Üye

  Kayıt:
  24 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  150
  Beğeniler:
  204
  Şehir:
  Sakarya
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  güzel bir tur olmuş eline ayağına sağlık
   
  Yusuf8384 bunu beğendi.
 14. MertAG

  MertAG TamBirTroll

  Yaş:
  25
  Kayıt:
  30 Ağustos 2014
  Mesajlar:
  851
  Beğeniler:
  598
  Şehir:
  Antalya
  Bisiklet:
  Kron
  Seviye:
  Bende yakında mersinde olacağım devamlı inşallah beraber bir tur nasip olur.
   
  Yusuf8384 bunu beğendi.
 15. #15
  Yusuf8384

  Yusuf8384 Üye

  Kayıt:
  2 Haziran 2015
  Mesajlar:
  71
  Beğeniler:
  433
  Şehir:
  Tarsus
  Adı:
  yusuf8384
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  İnşallah Mert bey haberleşelim :harika:
   
 16. biyolog

  biyolog Yeni Üye

  Kayıt:
  3 Ekim 2004
  Mesajlar:
  12
  Beğeniler:
  8
  Seviye:
  Ayağına sağlık.
   
  Yusuf8384 bunu beğendi.
 17. mehmetsunu

  mehmetsunu İKONOKLAST

  Kayıt:
  28 Eylül 2011
  Mesajlar:
  4.370
  Beğeniler:
  9.357
  Şehir:
  kayseri
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  Biz forumcular biraz steril turlara alışığız. Böyle yağmur yağmasın, güneş yakmasın, yol asfalt, eğimler düz olsun. Ama yolculuk şartları hiç öyle değil. Gerçekten maceralı ve zorlu bir tur olmuş. İçinde yaşadığımız şehir sınırlarında olamasına rağmen bir çoğumuzun yolunu dahi bilmediği yerleri gezmişsin. Nerdeyse yürüme hızında bir tur olmuş. Açıkçası gözünü karartıp gitmişsin. Telefonun çekmediği insanın geçmediği yerleşim yerinin olmadığı bir coğrafya burası.
   
  Yusuf8384 bunu beğendi.
 18. #18
  Yusuf8384

  Yusuf8384 Üye

  Kayıt:
  2 Haziran 2015
  Mesajlar:
  71
  Beğeniler:
  433
  Şehir:
  Tarsus
  Adı:
  yusuf8384
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  @mehmetsunu evet aynen öyle oldu, yolların bozukluğu, yağmur, çamur ve kondisyon eksikliği sebebiyle oldukça yavaş ilerledim. ben bu tarz turları daha çok seviyorum, tek sorun yanıma kimseyi bulamamak, hoş gerçi benim pek şikayetim yok ama geride kalanlar endişeleniyor.

  3.gün - 25.05.2016 Aladağ-Tarsus

  Saati sabah 8 e kurmama rağmen 6 da bomba gibi kalkıyorum sağa dönüyorum sola dönüyorum ama tekrar uyumak ne mümkün, oysa ben çok yorgun olacağımı düşünüyordum. Galiba temiz hava vücuda doping etkisi yapmış. Kahvaltılık malzemelerim olmasına rağmen saat 8 de başlayacak olan kahvaltı servisini beklemeye karar veriyorum, hem bisikletin arka frenini de tamir ettirmem lazım.
  Bugün hedefim pozantıya gitmek ve daha önce geçtiğim belemedikte su kenarında kamp atmak, akıllı telefonumda rotam hazır ama nasıl bir yolla karşılaşacağımı,nerelerden geçeceğimi bilmiyorum.


  IMG_1187.JPG
  IMG_1188.JPG


  Otelin yemek salonunun penceresinden güne henüz yeni merhaba diyen Aldağa göz atıyorum, oldukça küçük bir ilçe.

  IMG_1191.JPG
  IMG_1192.JPG


  Öğretmenevi fiyatları makul kahvaltı dahil kamu personeli 40 tl, sivil 45 tl.

  IMG_1193.JPG

  Kahvaltı tam bir hayal kırıklığı oluyor, ama el mecbur yiyorum. Ardından bisikletçi arıyorum ama yok, en son bir tamircinin dükkanına girin aletlerini kullanmak için izin alıp elimden geldiğince arka frenleri onarıyorum. Daha sonrada arka tekerin bombe yaptığını fark ediyorum sorunun iç lastikten olduğunu düşünüp hemen iç lastiği değiştiriyor ve yola çıkmaya hazır hale geliyorum.
  Ama bu turda beni bırakmayan yağmur yine çiselemeye başlıyor :)
  Sorduğum herkes Pozantı yolunun toprak olduğunu ve yağmurlu bir havada çamurdan gitmenin imkansız olacağını söylüyor. Planımı değiştirip mecburen istikameti tarsusa çeviriyorum.


  IMG_1194.JPG
  IMG_1195.JPG

  Hava bir açıp bir kapıyor, aladağın çıkışında oldukça sert rampalar var , dinlene dinlene çıkıyorum.


  IMG_1196.JPG  IMG_1198.JPG

  Burada top sahasının yanında bir de petrol var, çadır kurmak için oldukça ideal bir nokta.

  IMG_1199.JPG  IMG_1205.JPG

  turun 3. günü de ıslanmaktan kurtulamıyorum.

  IMG_1206.JPG

  Aladağa son bir bakış.

  IMG_1207.JPG  IMG_1211.JPG

  Her ne kadar sert rampalar olsa da manzara çok güzel.

  IMG_1213.JPG  IMG_1217.JPG  IMG_1218.JPG  IMG_1220.JPG


  IMG_1221.JPG


  IMG_1223.JPG


  IMG_1226.JPG


  Yaylacılar henüz gelmemiş, tek tük insan var.

  IMG_1227.JPG


  Galiba bu çam kozalaklarını kurutup, içinden çam fıstığı çıkarıyorlar.

  IMG_1229.JPG

  Yol üstündeki bu çardağın olduğu yerde kamp atmak için uygun, tek sorun yol kenarı olması.


  IMG_1230.JPG


  IMG_1231.JPG

  Ve artık önümde karaisalıya kadar uzuuun bir iniş var.


  IMG_1232.JPG


  IMG_1233.JPG


  IMG_1235.JPG


  IMG_1239.JPG


  Karaisalı aladağ arasındaki yeni yol çalışması.

  IMG_1240.JPG


  IMG_1244.JPG


  IMG_1245.JPG


  IMG_1246.JPG


  IMG_1247.JPG

  Burası torunsolaklı köyü, çok güzel bir yer, kamp atmak için ideal yerlerden biri daha.

  IMG_1250.JPG  IMG_1251.JPG

  Sonunda uzakta karaisalı göründü.

  IMG_1252.JPG

  Hemen karnımı doyurmak için bir lokanta buluyorum. Sulu yemek+pilav+büyük ayran 7.5 tl tutuyor cebimde bozuk 7 tl çıkıyo, elimi cüzdanıma atıyorum, yok abi tamam ver 7 tl yeter diyor lokanta sahibi. Aklıma Türkiyenin neredeyse her yerinde şubesi olan bir İskendercide hesap 40,10 tl geldiğinde vermiş olduğum 50 tl yi alıp para üstü olarak 9,90 tl getiren büyük über züper kurumsal firma geliyor. Hangisi daha zengin hangisi daha insani varın siz karar verin.


  IMG_1255.JPG


  Yemekten sonra hemen yola devam ediyorum. İlerde kapıkaya kanyonu görünüyor. Eğer pozantıya gidebilseydim, karşıdaki dağın diğer tarafından gelecektim ama şartlar buna el vermedi.


  IMG_1258.JPG


  IMG_1260.JPG


  IMG_1263.JPG


  IMG_1265.JPG

  Yol azaldı ama bende artık iyiden iyiye yorulmaya başladım.

  IMG_1266.JPG

  Sağlı sollu buğday tarlalarının arasından ilerliyorum.


  IMG_1267.JPG


  IMG_1268.JPG


  IMG_1270.JPG

  Yağmur arada sırada göz kırpmaya devam ediyor :)


  IMG_1282.PNG
  IMG_1283.PNG

  Ve sonunda Akşam 9 gibi Tarsusa evime sağ salim geliyorum. Bu güzel turda bana eşlik eden herkese sonsuz teşekkürler...
   
 19. YucelDursun

  YucelDursun Üye

  Yaş:
  33
  Kayıt:
  1 Nisan 2016
  Mesajlar:
  92
  Beğeniler:
  158
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Kron
  Seviye:
  Tebrikler,güzel gezi olmuş. Güzel paylaşım için teşekkürler
   
  Yusuf8384 bunu beğendi.
 20. Uqursuzzz

  Uqursuzzz Yeni Üye

  Yaş:
  28
  Kayıt:
  30 Haziran 2016
  Mesajlar:
  17
  Beğeniler:
  9
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Tebrik ederim yağmur peşinizi bırakmasada her zorluğa gögüs gerip turu yarım bırakmadınız buda benim gibi yeni başlayanlara ilham olmuş oldu :)
   
  Yusuf8384 bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

Fabian-Cancellara-aero-position.jpg
1988 İtalya turunda Andy Hampsten’in Passo di Gavia tırmanışı efsanedir. Hampsten, o tırmanışta pembe mayoyu ele geçirmişti, ancak, turun bitmesine hala 8 gün vardı ve Gavia etabını kazanan Erik...
upload_2016-11-16_14-15-13.png
Bu sabah @emrah9700, kullanmaya başladığı güç ölçerle ilgili bir iki soru iletmişti whatsapp'tan. Astigmat başlangıcı nedeniyle telefondan okuyup yanıt yazmam zor. Sorularını buradan yanıtlamaya...
upload_2017-2-6_15-25-40.png
Bugüne kadar üzerinde hiç durmadığım bir konudan bahsedeceğim: Antrenman yoğunluğu dağılım modelleri (ingilizce kısaltması TID, yani Training Intensity Distribution). TID nedir, ne işe yarar...