yağ koyamıyoruz acil yardım

kitano

Üye
Tepki
4
merhabalar 3 gün önce ankaradan scott marka hidrolik disk frenli bir bisiklet aldım.bisiklet istanbul a demonte vaziyette kutusunda geldi.bisikleti kurarken ters cevirip kurdum.fakat düzelttiğimde frenlerinin iyi tutmadığını görünce forumda araştırma yapmaya başladım.neticede hava yapmıştır sonucuna ulaşınca havasını alayım derken tamamen bisikletin fireni boşaldı.tamirci arkadaşa bisikleti götürüp havasını almayı veya yağını tamamlamayı denedik fakat hazneye koyduğumuz yağ bir türlü hortumlara gitmedi.yani işi beceremedik.
arkadaşlar sorularım 1- bu bisiklet yeni olduğundan servisine mi götürmeliyim
2-yoksa frenler shimano olduğu için shimano servisine mi götürmeliyim ?
sarıyer de oturuyorum yardım edecek arkadaş çıkarsa sevinirim.

Scudo

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
Fren shimano olsa bile bisikletle birlikte üstünde geldiği için öncelikle bisiklet servisine götürmen daha mantıklı görünüyor. Servis gerekirse shimano ile irtibata geçecektir.

Benim şahsi kanaatim; fren sisteminin içindeki havayı tam manasıyla çıkaramadığınızı düşünüyorum. "Bleeding" te denen işlem orijinal ekipmanıyla yapılırsa daha etkili oluyor. El yordamıyla yapılan işlemlerle başarıya ulaşmak imkansız değil ama çok zor.

Kolay gelsin. :)

• Beğen
Tepkiler: kitano

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Mesut Abi'm doğru söylemiş, havayı almak veya bu şekilde karışan işleri çözmek için en ideal yol, yağı komple boşaltmak.

Bir defa, eğer ki hem fren kolundaki kapalı, hem de aşağıdaki kaliperdeki kapağı açmazsanız, frene yağ basamazsınız. Sizin yapmanız gereken yukarıdan yağı doldurmak değil, şırınga ile aşağıdan yağı basıp, yukarıdan çıkmasını beklemek, malum hava kabarcıkları sıvı içerisinde yukarıda kalır. Ancak doğru tamir kiti ile bu iş hem çok daha etkili, hem de çok daha hızlı olur. El yordamı ile baya bir sıkıntı yaratabilir.

Sanırım Sarıyer'e en yakın Scott bayii Beşiktaş'taki Bike and Outdoor, oraya gidip yardım alabilirsiniz diye düşünüyorum.

Dinçer ÜNSAL

Forum Bağımlısı
Tepki
466
@HaliliOzturk

Arka fren, hortum ve haznedeki yağla birlikte toplamda kaç ml yağ alıyor acaba?
Bunu şunun için soruyorum.Şırıngayla yağı basarken hava yapma olasılığını en aza indirmek için şırıngayla tek seferde basmayı düşünüyorum.Dolayısıyla ona göre şırınga kullanıcam(orta veya büyük).Büyük yanlış hatırlamıyorsam 50 ml, küçük de 10 ml idi.

Teşekkürler.

Bülent Onutkan

Forum Bağımlısı
Tepki
943
@Dinçer ÜNSAL

Dostum senın bıldıgın sıradan sırıngalarla yapılamıyor,bu tecrubeyle sabıttır!

Fırat TARI

Aktif Üye
Tepki
77
Dostum yanlış yapmışsın ilk aldıgında rotorların alışmaması sebebinden iyi tutmuyordu ama sen yagı tamamen boşaltmışsın avid gurubu olsaydı yardımcı olabilirdim ama kullanmış oldugun fren mekanizmasını yakından görmedigim için bişi diemiyorum