Yabancı turculara kolay ve detaylı yardım etmenin bir yolu olmalı

Konu, 'Uluslararası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında gatila tarafından paylaşıldı.

 1. gatila

  gatila Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  9 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  668
  Beğeniler:
  963
  Şehir:
  çerkezköy
  Seviye:
  merhaba arkadaşlar

  Uzun yazdım ama önemi bir konu. Üstatların yardımı çok faydalı olacaktır.

  ABD'den bir e-posta aldım. İstanbul'a gelecek bir arkadaş yardım rica ediyor.
  Konu bu değil, onu hallediyoruz. Şimdi düşünüyorum...
  Acaba size böyle bir e-posta gelse ne yapardınız?
  Ben anlatmaya başladım. Şu gruplar var, şu kişiler yardımcı olabilir...
  Şuralara gitmelisin, şurada yemelisin... gibi devam edeceğim.
  Gerekli olursa şu mağazalar var falan.

  Sonra madem uğraşıyorum bari bu konuda bir blog yapayım da hem soran herkese hızlı ve detaylı yardımcı olabileyim, hem kimse sormasa bile yabancı forumlara blogu koyarım, gelecek olanlar için iyi bir bilgi kaynağı olur diye düşündüm.
  Düşünmenin bir sonraki aşaması şöyle gerçekleşti: "Ulen sana mı kalmış?" :))
  Hakkaten bu iş bana kalmamıştır herhalde.
  Turizm bakanlığını geçtim. Gençlik ve Spor bilmemnesini de geçtim. Vergilerle çalışan ve bu işleri başkası yapınca utanç duyması gereken kamuyu geçtim yani... maalesef.
  Bisikletle ilgili dernekler, kulüpler, gruplar, mağazalar, şirketler... Belki de halihazırda böyle bir veritabanı oluşturulmuştur diye düşündüm.
  Gerçi şimdiye kadar rastlamadım ama belki de vardır.

  Sizden ricam... Var mı böyle bir kaynak? Size soranlara nasıl yardımcı oluyorsunuz?
  Veya siz başka bir ülkeye gidecek olduğunuzda nasıl ön bilgi topluyorsunuz?
  Ben henüz pek bir acemi sayılırım.

  Hayalimdeki kaynak şu başlıkları kapsıyor:
  1) paylaşım / iletişim platformları (dernekler, gruplar, forumlar...)
  2) kişiler (yardımcı olabilecek, konaklama vb sağlayabilecek) (mümkünse haritalı)
  3) mağazalar, tamirciler
  4) ajanda (yarışlar, şenlikler, turlar)
  5) görülesi yerler, yenilesi yemekler
  6) rotalar (harita üzerinde: şurası kolay, şurası rampalı, şurası güzel, şurası gereksiz...)
  7) konaklama imkanları (ücretsiz konaklama sağlanabilecek yerler. kamuya veya özele ait olabilir. belediye, orman müdürlükleri, tema, gençlik spor il müdürlükleri... vb kurumlar her yerde böyle bir imkan sağlayabilir sanırım)

  Halihazırda yoksa kolları sıvıyorum :) Temeli oluşturduktan sonra mükemmelleştirmek için sizden yine yardım rica ederim. Ama benim web tasarımı bilgim pek zayıf. Harita falan beceremem. En fazla bir blogda alt alta listelerim.

  şimdiden teşekkürler
   
 2. bisikletcanavari

  bisikletcanavari Onursal Üye

  Kayıt:
  31 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  1.779
  Beğeniler:
  1.379
  Seviye:
  Selamlar,
  Hemen konuya gireyim :) Kendinize ''Ulen sana mı kalmış'' diye sormayın ;) :) Bu tip şeyler hep gönüllü insanlar sayesinde gelişir ve yükselir. Bu konuda ben de çok istekliyim ve bir o kadar kızgınım kendime. Karadeniz yolu evime 30 metre uzaktan geçiyor. Ve haftada eminim en az 2-3 bisikletli gezgin geçiyor. Ve ben şimdiye kadar gördüklerim bir elin parmaklarını doldurmuyor. İnanın hepsiyle ayrı ayrı tanışıp, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırdım. Eğer bir güm emekli olur da işlerim yolunda giderse bir planım var. Ordu'da olursam eğer şehire biraz uzakta sahil yoluna yakın güzel bir ev tutmak. Yol kenarına ingilizce ve türkçe yazılarla evimin yolunu gösteren bir kroki ile, krokide gösterilen evin bir bisiklet dostuna ait olduğuna ve bisikletli gezginlerle tanışıp yardımcı olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten bir tabela asma gibi bir niyetim varç Belki şimdilik hayal ama şartlar uygun olursa bunu kesinlikle yapacağım :)

  Sizin sorunuza gelince... :) Yerli turist öyle veya böyle bir şekilde gideceği bölgeyi araştırıp asgari bilgiye ulaşabilir. Ama yabancı bir turist için anlayabileceği dilde kaynakları bulmak pek meşakkatli bir iştir. Eğer gideceği bölge gezginlerin sık geçtiği bir bölge ise işi nisbeten daha kolay.

  Peki bu konu hakkıdna şimdiye kadar neler yapıldı? Yada neler yapılabilir. Bisiklet içerikli istelerde Türkiye'nin bisiklet bakımından gelişmiş, bisiklete el verişli yerleri, büyük bisiklet organizasyonları ingilizce olarak tanıtılıyor. Şimdilik çok yetersiz seviyede ve tek bir sitede olmadığı için biraz dağınık. Yani ortada birtakım çaba ve emekler var, fakat tek çatı altında olmadığı için araştırmacı için biraz sıkıntılı...

  Örnek olarak mtbtr.com'un forumunun içinde tek başlık ingilizce forum var. Burayı bulabilen Türkiye'yi gezmek isteyen turistlerin sorularını ve sorunlarına aranan çözümleri bulabilirsiniz.

  Yine aynı şekilde pedalsesi.com'un biraz daha kapsamlı olan ingilizce forumu mevcut. Daha yeni sayılır. O yüzden daha Türkiye'ye gelmek isteyen bir bisikletli gezginin sorularına muhattap kalamamış sanırım.

  Bir de bisikletmagazin.com'da Türkiye'deki belli başlı bisiklet olaylarını ingilizce makale şeklinde yazılan English bölümü var. Fakat şimdilik buradaki makaleler de Türkiye'yi yeterince tanıtıcı sayıda değil. Daha fazla makale eklenmesi gerek. Ayrıca buraya isteyen herkes makale ekleyebiliyor. Yani isterseniz, buraya Türkiye'yi tanıtıcı ingilizce makale ekleyerek bisikletli gezginlerin faydalanmalarına katkıda bulunabilirsiniz.(Şuan anasayfadaki buton görülmüyor ama linkten ulaşabilirsiniz.)

  Eğer bu işe kalkışacaksanız, daha önceden yapılşmış örneklerden ders alarak güzel bir site hazırlayabilirsiniz ;) Bir blog sayfası işinizi görecektir. Kapsamlı bir harita bilgisine ise ihtiyacınız yok ;) İngilizceniz varsa gerisi kolay ;)

  Umarım yardımcı olabilmişimdir. Böyle bir kaynağa Türkiye'nin ihtiyacı var.
   
  Timukan Karaca, RECEP İŞLEK ve gatila bunu beğendi.
 3. ali alper uyar

  ali alper uyar Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  4 Nisan 2009
  Mesajlar:
  485
  Beğeniler:
  769
  Şehir:
  Edirne
  Seviye:
  hocam geçenlerde de bana macaristan dan birisi facebooktan mesaj atmıştı istanbul a gelcez die bisikletle rotasını söledi tavsiyelerimi sordu forumdada sordum zaten cevap gelmeyince arkadaşa dedim ben istanbl da oturmuyorm ama buraya gelirsen seve seve karşılarım die düşüncen çok iyi insallah hayata geçer:)
   
  onder, RECEP İŞLEK ve gatila bunu beğendi.
 4. ozgur_jeo

  ozgur_jeo Aktif Üye

  Kayıt:
  19 Nisan 2008
  Mesajlar:
  186
  Beğeniler:
  170
  Şehir:
  izmir
  Seviye:
  Ben evimde bir kaç ay evel danimarkalı iki tane turist misafir etmiştim. Bisikletle danimarkadan hindistana gidiyorlarmış şu an hala onlardan haber alıyorum hatta bazen arıyorum bile. Onlar yolculukta kendilerine kalacak yer vs gibi şeyler için bazı internet sitelerini kullanıyorlarmış belki o sitelere bi profil açıp adımızıda herkesin onlara yardım edeceğimizi anlayabilceği tarzda bir isim koyarsak olabilir. www.couchsurfing.org sitesini kullanıyordu onlar.
   
  RECEP İŞLEK bunu beğendi.
 5. bisikletcanavari

  bisikletcanavari Onursal Üye

  Kayıt:
  31 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  1.779
  Beğeniler:
  1.379
  Seviye:
  Ayrıca Gizem Altın'ın blog sayfasındaki şu yazı sanırım aradığınız şey ;)
   
  globeriders, RECEP İŞLEK ve gatila bunu beğendi.
 6. bikernomad

  bikernomad Kıdemli Üye

  Kayıt:
  16 Kasım 2006
  Mesajlar:
  272
  Beğeniler:
  248
  Şehir:
  Dağlar
  Seviye:
  Ben uzun zamandır yabancı turculara servis veriyorum.Bana gelenlerin hemen hepsi Tayland-Hindistan-Çin yönünde batıya veya doğuya hareket edenler.) ay ila 2 yıl arasında zaman ayırıyorlar bu iş için.Genelde hepsinin gezi raporlarını yayınladıkları bir site veya bolgları var.Rotaları büyük bir çoğunlukla belli.Sadece etaplarda alternatif daha az trafikli ve daha görsel seçenekler varsa konakladıkları yerlerde bu tür bilgileri alıyorlar.
  Donanımları genelde eksiksiz.hatta gerksiz fazlalıkları bile oluyor.En fazla karşılaştıkları sorun ön teker göbeklerindeki bozulmalar,Ayaklık kırılması,Köpek kovucunun pilinin bittiğini farketmemek gibi.
  Bunun yanında Uçakla gelip belirli bir süre(7-20 gün arası)belirli bir mesafeyi etaplar halinde katedenler var.Münferit gelenler bol bagajlı;grup gelenler acenta ve teknik servis yardımlı az bagajlı geliyorlar.

  eğer siz tur planlamasında yardımcı olmak istiyorsanız,Bu son derece zor bir iş.Süre+mesafe+konaklama+yemek+dinlenme vs.sanıldığından çok daha zor ve bilgi istiyor.Grup uyumu+yaş grubu+kondüsyonu/ları;mevsim özellikleri.Ekipmanın burada mı temin edileceği yolcu beraberinde mi olacağı.Turun belli bir bölgede günübirlik parkurlar halinde mi olacağı,yoksa belli bir süre için ülkenin belli bir kısmının etaplar halinde mi kat edileceği filan gibi.
   
 7. #7
  gatila

  gatila Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  9 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  668
  Beğeniler:
  963
  Şehir:
  çerkezköy
  Seviye:
  cyclinginturkey.wordpress.com

  merhabalar,

  Bir süre önce sizlere yabancı bisiklet turcularına kolay ve kapsamlı yardımcı olabilecek bir kaynak olup olmadığı bilgisini sormuştum. İstediğimiz şekilde yokmuş :)
  Kolları sıvadım ve basit de olsa bir site (blog altyapısı ile) yapmaya başladım. Web tasarımını öğrenirsem çok daha güzel planlarım var. Türkiye'ye gelen her turcunun temel kaynağı olmasını hedefliyorum. Bunun için uluslararası platformlarda tanıtımını yapacağım.

  Gönül ister başta rota önerilerini içeren haritalar gibi güzel uygulamalar olsun ama ilerde onlar da olur elbet :)
  Şimdilik temelde şu şekilde yardımcı olabileceğiz: Türkiye'deki bisiklet platformlarına ve mağazalara yönlendireceğiz.
  Türkiye'ye gelmeyi planlayan bir turcu birkaç gruba (e-mail veya facebook grubu) üye olarak kendini tanıtıp yardım rica edecek. Böylece gideceği bölge ile ilgili yardıma ulaşmış olacak.

  Sadece 1 yıldır bisiklet turları yapan biri olduğum için uzmanların yardımına ihtiyacım var. "Contact" sayfasında nasıl yardımcı olabileceğiniz ile ilgili fikir edinebilirsiniz. Benim başlıklarımın sizi yönlendirmesine izin vermeden mümkün olduğunca geniş bir açıdan bakabilirseniz sevinirim.


  Burada da sayfalardan biraz bahsedecek olursak:

  1) Organisations:
  Kamu kurumları, özel kurumlar, kulüpler, gruplar...
  Kendileri bize bilgi verebilirler veya bildikleriniz hakkında siz bilgi verebilirsiniz. 1-2 cümle ile kısaca tanıtabiliriz (mümkünse ingilizce).

  2) Bikers of Turkey:
  Yabancılara yardımcı olmak isteyenler burada listelenecek.
  Diğer başlıklar için öneriniz yoksa bile, yabancı turculara bir şekilde yardımcı olmak isterseniz lütfen bilgilerinizi ingilizce olarak iletiniz.
  Katılım arttıkça sayfanın yapısını uygun şekilde değiştireceğim.

  3) Stores:
  Mağazalar -burada gördüğünüz öneklere uygun olarak- kendilerini kısaca tanıtırlarsa sevinirim.
  Açık oldukları gün ve saatler önemli olabilir. Farklılık yaratan bir noktaları varsa belirtmek gerek. Mesela bir mağaza için "outdoor ürünleri de bulabilirsiniz" yazdım.

  4) Routes:
  Şimdilik boş. Nasıl yapabiliriz?

  5) Calendar:
  Yabancı turcuların bilmek isteyeceği türden etkinlikler olmalı.

  6) Guide:
  Burada rota dışındaki önerilerimiz olabilir. Kamp alanlarını yazdım mesela şimdilik.

  7) Links:
  Grupların, kişilerin, mağazaların linkleri zaten diğer sayfalarda olacak.
  Bu sayfada ise bunların dışında uluslararası turculara yardımcı olabilecek siteleri yayımlayalım.

  Diğer: başka neler olabilir?


  işim bu olacaktı kiii :))
  yardımcı olanlara şimdiden teşekkürler
   
  adem er, Timukan Karaca ve RECEP İŞLEK bunu beğendi.
 8. #8
  gatila

  gatila Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  9 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  668
  Beğeniler:
  963
  Şehir:
  çerkezköy
  Seviye:
  RECEP İŞLEK bunu beğendi.
 9. bisikletcanavari

  bisikletcanavari Onursal Üye

  Kayıt:
  31 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  1.779
  Beğeniler:
  1.379
  Seviye:
  maps.google'dan bisiklet dükkanlar, turculara yardımcı olmak isteyenlerin yerleri işaretlenebilir ;)
   
  Timukan Karaca ve RECEP İŞLEK bunu beğendi.
 10. bisikletcanavari

  bisikletcanavari Onursal Üye

  Kayıt:
  31 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  1.779
  Beğeniler:
  1.379
  Seviye:
  2. sayfa her ne ise giriş yetkim yokmuş :)

  Bu arada sitenin adı hakkında bir önerim olacak. Kısıtlı ingilizcemle ''cycling'' kelimesi sanki daha çok yol bisikleti sporu tarafından kullanılan bir kelime. Bunun yerine Bisiklet Turculuğu'nu çağrıştıran bir site adı daha uygun olacağı görüşündeyim ;)
   
  RECEP İŞLEK bunu beğendi.
 11. #11
  gatila

  gatila Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  9 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  668
  Beğeniler:
  963
  Şehir:
  çerkezköy
  Seviye:
  Yeni açtığım iki başlıktan biri silinmiş.
  Diğeri ise bu başlık altına alınmış.

  Açıklama gereği duydum:

  1) "English topic" yazan başlığım Türkçe olanın aynen İngilizceye çevrilmiş hali değildi. Birinde bu forumun üyesi olan ve Türkçe bilen arkadaşlara sesleniyordum; bana bu siteyi geliştirmeleri konusunda yardım rica ediyordum. İngilizce olanda ise yabancı turculara sesleniyordum ve kendilerine nasıl daha iyi yardımcı olabileceğimizi soruyordum. Tabi henüz bu forumun yabancı üyesi yoktur belki. Öyle bir amaç da güdülmediği için İngilizce olan başlığım silinmiş olabilir. Başka bir nedeni de olabilir. Emin değilim. Ben sadece "aynısının ingilizcesi" diye düşünüldü ise, öyle olmadığını belirtmek istedim.

  2) "yabancı turculara kolay yardımcı olmanın bir yolu olmalı" ayrı bir konudur. Bu konuda farklı görüşler farklı şekilde devam edebilir. "cyclinginturkey diye yeni bir site yaptım" demek ise ayrı bir konudur. Ve bence yeni başlık ciddi bir proje olduğu için, önemli bir konu olduğu için, ayrı bir başlık olarak kalsa idi daha güzel olurdu. Hatta "sabit konu" olmayı hakettiğini de düşünüyorum.

  Ben henüz camiada yeni sayılırım. Moderatörlerimiz elbet böyle pek çok durumla karşılaşıyorlar. Ama ben ciddi bir işe giriştiğimi düşünürken, ilerisi için çok daha ciddi şeyleri hedefliyorken, alınan kararlar en azından benimle gerekçesi ile birlikte paylaşılsa idi daha hoş olurdu diye düşünüyorum.
  Başlıklarımın "konu kirliliği" olarak değerlendirilmiş olması beni üzdü. Öyle değiller.
   
  adem er, tolga1976 ve RECEP İŞLEK bunu beğendi.
 12. rockbu

  rockbu Aktif Üye

  Kayıt:
  25 Aralık 2007
  Mesajlar:
  158
  Beğeniler:
  181
  Şehir:
  Sakarya - Afyon
  Seviye:
  couchsurfing.com sitesinde açtığım bicycle turkey diye bir grup var orda bu sitenin varlığından bahsedebilirim. Üye sayısı çok fazla değil ama bazı bisikletlilerin dikkatini çekiyor. Sen de bu sayfaya üyeleri yönlendirebilirsin
   
  RECEP İŞLEK bunu beğendi.
 13. Timukan Karaca

  Timukan Karaca Aktif Üye

  Kayıt:
  26 Haziran 2009
  Mesajlar:
  152
  Beğeniler:
  366
  Şehir:
  Izmir-Karsiyaka
  Seviye:
  Merhaba Gatila,
  Yapmaya calistigin her sey icin seni kutlarim.Yalniz bu sitenin ayni zamanda Turk turcular icinde faydalinilan bir site olmasini dilerim.
  Bizlerin de tur sirasinda cok zor durumda kaldigimiz zamanlar olmustur . Bir yere tur tertipledigimiz de on bilgi alacagimiz direkt bir sitenin olusu cok ise yarar.
  Kolay gelsin.
   
  cihan aksoy ve gatila bunu beğendi.
 14. globeriders

  globeriders Üye

  Kayıt:
  4 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  95
  Beğeniler:
  416
  Şehir:
  Istanbul
  Seviye:
  gatila ve onder bunu beğendi.
 15. can_1903

  can_1903 Yeni Üye

  Kayıt:
  29 Eylül 2007
  Mesajlar:
  19
  Beğeniler:
  13
  Şehir:
  Hatay
  Seviye:
  çok güzel bir proje tebrik ederim sadece yabancılara değil bizlerede katkısı olacaktır
   
 16. Ahmet Gümüş

  Ahmet Gümüş Kıdemli Üye

  Kayıt:
  26 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  244
  Beğeniler:
  54
  Şehir:
  Aydın
  Seviye:
  Lonely planet gibi birşey var zaten onlar için.
   
 17. Mustafa ÖZKARA

  Mustafa ÖZKARA Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  28 Haziran 2009
  Mesajlar:
  599
  Beğeniler:
  476
  Şehir:
  Kayseri
  Seviye:
  Couchsurfing'den misafir ettiğim bir arkadaş Warmshowers'in daha yaygın olarak bilindiğini söylemişti. Üye olmakta fayda var. Mutlaka evinizde bir bisikletçiyi misafir edin arkadaşlar onlardan çok fazla şey öğreneceksiniz.
   
 18. Umut AL

  Umut AL Aktif Üye

  Kayıt:
  9 Mart 2009
  Mesajlar:
  191
  Beğeniler:
  179
  Şehir:
  KIRKLARELİ/Babaeski
  Seviye:
  Couchsurfing daha yaygın sanırım, bu site aracılığıya bir sürü yabancı turcularla tanıştım. Hep bisikletçi gelmiyor , macaristanlı bir genç gelmişti, yürüyerek dünya turu yapıyor, o değil de microsoft'ta çalışmayı bırakıp dünya turuna çıkanlarda var :D
   
 19. Bilal Demir

  Bilal Demir Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  30 Haziran 2011
  Mesajlar:
  441
  Beğeniler:
  235
  Şehir:
  İstanbul Esenkent
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Merhaba,

  www.warmshowers.com sitesiyle ilgili bilgi-tecrübesi olan varsa paylaşabilir misiniz.
  Bisikletli turistleri nasıl izleyebiliyoruz. Evimize davet etmek istersek ne derece güvenlidir?

  teşekkürler
   
 20. dantelk

  dantelk Üye

  Kayıt:
  17 Eylül 2009
  Mesajlar:
  62
  Beğeniler:
  32
  Şehir:
  istanbul/bostanci
  Seviye:
  Merhaba,
  2 yıldır Warmshowers'e üyeyim, sayısız bisikletçi ağırladım. Sistem son derece güvenilir, şimdiye kadar çok iyi tecrübelerim oldu. Sisteme kayıt olduktan sonra, bölgenizden geçenler, sitedeki harita üzerinden sizin yerinizi görüp, misafiriniz olmak için talep gönderiyorlar. Talebi kabul etmek zorunda değilsiniz. Ancak talebi kabul ettikten sonra caymak, insanları zor durumda bırakabiliyor.
   

İlginizi Çekebilir

1260442400631-53b3fvc497a2-1468594337430-170idxc1zvy8a-960-540.jpg
Merhabalar, yine güzel mi güzel bir Bike Radar konusu yakaladım ve bunu hemen foruma kazandırmaya karar verdim :) Konu, çok eğlenceli ve hepimize hitap ediyor. Ben, konuyu okurken ve konunun...
IMG_20160426_171815.jpg
Merhaba arkadaşlar , bugun istanbul tıp fakültesinde halk sağlığı dersime girdim. Dersin bir kısmında su depolamak icin kullanilan plastik kaplarin hangi maddeden yapildigini ve bunu nasil...
upload_2016-10-18_10-15-4.png
Soru basit aslında: Arkadaşlarınızla yaptığınız bir performans turunda veya bir yol yarışında kaç kez rekabete girdiniz ve bu rekabetin sizi ne kadar yorduğunu görme şansınız var mı? Not: Bu...