XTR-XT-LX peki nedir SLX ???

Bülent Gökmen

Forum Demirbaşı
Tepki
148
Bisiklet
Cannondale
2013 kataloğunda herzamanki gibi favori ekipmanlarımdan olan XT ve LX'i incelerken gözüme detaylı olmasa da SLX modeller çarptı. Sıralamada LX ten sonra geldiğini düşünüyorum. 96 yılından beri shimano'nun ciddi talipçisiyim ama LX ve XT kullanıncaya kadar STX ve STX-RC kullanıyordum. Şimdilerde 3000-4000 tl lik bisiklerlerde bile Deore ve SLX görmekteyim ve bu beni açıkçası şaşırtmıyor değil. Bu sebeple pahalı olduğunu bilmeme rağmen hep sistemimi kendi istediğim parçalarla kurdum. LX ten de aşağıya inmemeye gayret gösterdim zira kullandıkça aradaki farkı amatör bir sürücü bile hissedebiliyor.
Bu bağlamda asıl sormak istediğim SLX ne kadar f/p ürünü olabilir? Lx yerine tercih edilebilir mi?

Scudo

Cengiz Parlakgül

Forum Bağımlısı
Tepki
748
İsim
cengiz parlakgül
lx ile slx arasında pek fark olmadığını gözlemlemekteyim, lx daha şehir bisikleti havasında kalırken slx adete lx ile xt arasında bir köprü görevi görerek deore* çizgisini daha başarılı ortaya koymuştur. görsel açıdan tatmin edici ve orta sınıf kullanıcı için ideal bir set haline gelmistir. bana sorarsanız ben sram x 7 yi tercih ederim vites geçişleri arazi şartlarında çok daha başarılı. ancak son sorunuza cevabım, fikrimce edilebilir.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
(link)

en geniş yelpaze SLX donanımdadır o yüzden eğer XC yarış koşulmuyorsa F/P oranı en iyi donanım bana göre SLX tir.

Not:son mesaja eklenen reklamdan ötürü fotoğraf küçük :) birisi alta mesaj yazdıgında daha okunur olacak :) detaylı şahsi yorum yazısı

(link)

Bülent Gökmen

Forum Demirbaşı
Tepki
148
Bisiklet
Cannondale
Son birkaç senedir modelleri çoklamışlar. Saint, slx, zee... Bunları ilk kez duyuyorum ancak fuarda da bazı yenilikler dikkatimi çekmişti. Tuhafıma giden lx i aldığım yıllarda zorlu yarış koşullarına iadeal diye reklam yapılıyordu. Şimdilerdeki lx lerde ise amatör kullanıma uygun turlarda diye broşürlerde tanıtımını yapmaya başlamışlar. Anlaşılan LX serilerini yarıştan çekip yerine SLX gibi modelleri getirmeyi uygun görmüşler. Yeni sistem toplarken sanırım ya slx ya da Xt olmasına özen gösytereceğim.

Yorumlar için teşekkür ederim.

alperen_69

Forum Bağımlısı
Tepki
305
Bisiklet
Giant
bülent abi sende benim gibi eskilerdensin ,90 ların sonlarına doğru shimano kataloglarını resmen ezberlerdim lise dönemimdi ,nasılda ballandıra ballandıra yazarlardı " arazi yarışını tanımlayan grup xt " vs " lx sizi asla yolda bırakmaz " vs vs o zaman stx vardı çok şık ne özenmiştim ilk bisikletim alivio setli bir bianchi oldu daha sonra seti lx yaptım ve sizine aynı durumdayım slx çıkınca şaşırdım ,xt yerli yerinde ama lx i harcadı shimano xt sonrası slx oldu gibi o zamanda özenerek bakıyorum şimdide hala istediğim işi bulmuş değilim bulursam şu eski meraklarıma yine yelken açacam inşallah :) hatta nostalji olsun işte 1997 xt kataloğu

http://f1303.hizliresim.com/17/s/lfc7l.jpg

Raven_35

Forum Bağımlısı
Tepki
1.898
@alperen_69

SLX,LX'in yerine geçen grup.İsim değişikliği oldu denebilir.LX konfor-trekking grubuna kaydırıldı.

XT M739 frenler(resimdeki frenler).Ağırlık olarak şu anda bile dikkat çekici.Çok hafif paralel itme frenler(~380 gr).Bir sonraki senelerde m750 model frenler var ki gücü bir motorsikleti durdurabilecek kadar iyiydi.Ağırlığı ~440 gr'dı ama o güce 60 gr'ın lafı yapılmazdı.Sid maşayı cayır cayır öttürürdü.

O yıllardan aklımızda kalanlar sabit maşalar,Rock Shox Mag 21 ve Judy,Marzzocchi Bomber(Small design) maşalar,STX RC.İnce borulu,zarif yol bisikletleri(Yol bisikleti zarif görünmeli bence).Ahh ahh güzel günlerdi.Parça bulamazdık ama bisiklet sürecek yanımızda adam vardı.Yağmur,çamur mazaret değildi,kırık arka aktarıcı bile.Tek vites yine çevirirdik.Düşmek korkutucu değil,eğlenceliydi.İtibardı yaralarımız.Duygulandım bir anda kataloğu görünce.

Ekleme:"Spinergy ve Grimeca Tubeless jantlarla beraber Michelin Tubeless yeşil lastikler hayallerin adıydı"

• Beğen
Tepkiler: phrygian

Bülent Gökmen

Forum Demirbaşı
Tepki
148
Bisiklet
Cannondale
@alperen_69

Tam bir nostalji oldu diyebilirim. Sertaç arkadaşımızın dediği gibi o yıllarda STX ile başlayıp STX-RC ve arkasından LX e geçmiştim. Sonraki yıllarda da LX in Gold serisini almıştım. O katoloğu sirkecide Ebsat bayisini tekrar İzmir'e çekmeden önce yerinden almıştım. Hatta toptan satışları olmasına karşın bana kıyak yapıp değişik renklerde ve ölçülerde fazladan DTswiss teller de almıştım. Uçları da gold idi.

Kısmet olursa yine v-break sistemli kafama yatan bir bisiklet toplayacağım. 3-5 parçayı toparladım bile. Ancak tek hüznüm LX i bırakıp SLX e geçecek olmam.

• Beğen
Tepkiler: Raven_35

alperen_69

Forum Bağımlısı
Tepki
305
Bisiklet
Giant
O zaman lise öğrencisi iken her ay harçlık biriktirip bir parça alıyordum misal bir ay arka aktarıcı bir ay kollar vs bende bianchi çelik kadro üzerine lx toplamıştım br-m739 xt vfrenler ise hayran olduğum frenlerdi şekil olarak hala onlar benim için bir numara ve iki tane bisikletimde hala onlar var lx kol ile uymaz denilsede xt vfren aldım sıkarken tokluk hiss olmuyordu ama tutuşta problem yoktu şuan maddi sıkıntı olmasa yeni bir kadro üzerine eski 8 li xt leri dizecem pek kullanılmadılar hatta o lise döneminde topladığım lx ile 50 km yapmamışımdır resimleri beğendiğiniz için teşekkür ederim bir iki resim daha ekliyim o zaman ,zamanında kendim taratmıştım çatıda bulunca dergileri :)
sertaç abi sanırım xt nin 2001 yılında çıkan v freninden bahsediyorsun çok kuvvetli idi ama estetik açısından ilk seri kadar hoş değildi sanırım şu modelden bahsediyorsunuz

http://d1303.hizliresim.com/17/t/lfn71.jpg

2001 xt set

http://d1303.hizliresim.com/17/t/lfn79.jpg

1998 lx set

http://d1303.hizliresim.com/17/t/lfn80.jpg

1998 stx-rc set

http://d1303.hizliresim.com/17/t/lfn9x.jpg

1999 stx set

• Beğen

Raven_35

Forum Bağımlısı
Tepki
1.898
8'li sistemin dayanıklılığını görseler şimdi.Çoğu kişi kullanır sanırım.Eskimeyen dişliler ve uzun km'ler giden zincirler.

Bir de içi boş aynakol ve tavuk butu Octalink XT aynakol(m750) bisiklet dünyasında devrimdi.Yıl sanırım 2002.Zaten şu anki iki parça aynakolların atası sayabiliriz.

Bende bulabilirsem 2000 yılına ait dağ bisikleti yarışından bir iki kare paylaşacağım.Bikegames yarışlarından,Yunus YETKİN'in şampiyon olduğu yıllardan.

• Beğen
Tepkiler: alperen_69

Raven_35

Forum Bağımlısı
Tepki
1.898
Dağ bisikleti sporcusu olmamız da bu dizinin hakkı geçmedi desek yanlış olmaz.
Karbon Trek Y33'lere dikkat.Spinergy jantlar o zamanın bisikletçileri arasında hayallerin adıydı.

Trek Y22.İncelemek için ideal resim:
https://www.bisikletforum.com/a/img43/614/treky22.jpg

Hans Rey'in GT Zaskar'ı(tabii sabit maşalı olanı dizide rock shox maşa ile):
https://www.bisikletforum.com/a/img839/9603/2193776272eb37564888z.jpg

alperen_69

Forum Bağımlısı
Tepki
305
Bisiklet
Giant
Abi dedim ya o zaman ezberlemiştim bütün parçaları kodlarıyla bu dizi çıktımı herşeyi bırakır ve diziye kitlenirdim özellikle o merkezde bisikletleri tamir eden ustayı çok severdim :D bu arada üzerlerinde benim xt setten var :in:

• Beğen