xt

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında anildagdemir tarafından paylaşıldı.

 1. anildagdemir

  anildagdemir Yeni Üye

  Kayıt:
  18 Nisan 2008
  Mesajlar:
  17
  Beğeniler:
  6
  Şehir:
  eskişehir
  Seviye:
  Arkadaşlar xt,deore gibi modellerin amacı vitesi değiştirmek değilmi?
  sonuçta aynı işlevi görüyor xt nin diğerlerinden ne gibi farkı vardır
   
 2. ahmet ozgen

  ahmet ozgen Onursal Üye

  Kayıt:
  1 Ekim 2006
  Mesajlar:
  1.760
  Beğeniler:
  645
  Seviye:
  alabiliyorsan şahin işimi görüo mercedesi napayım demezsin bence.daha uzun ömür ve yüksek performans için arkadaşım.
   
  deniz çelik ve SoldieR52 bunu beğendi.
 3. SerdarAktas90

  SerdarAktas90 Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  5 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  528
  Beğeniler:
  558
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  Hem hafiflik hem kalite farkı bariz bir şekilde vardır...
   
  kron_xc4000 esk bunu beğendi.
 4. bryant

  bryant Kıdemli Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2008
  Mesajlar:
  294
  Beğeniler:
  98
  Şehir:
  izmir
  Seviye:
  tabiki hafiflik dayanım ve performans bence bir fırsatını bulup kullan o zaman farkı hissedersin biz ne desek hava civa dene gör
   
 5. gatila

  gatila Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  9 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  668
  Beğeniler:
  964
  Şehir:
  çerkezköy
  Seviye:
  üste çıktıkça hafiflediği kesin ama dayanıklılık artıyor mu, ondan emin değilim.
  ben henüz acemiyim ama istanbul'un hatırı sayılır bisikletçilerinden biri bana tur bisikleti yapacaksam, arkaya bagaj atacaksam, üst modellere çıkmamamı, alivio almamı önermişti.
  üst model hem sana gereksiz, hem de daha sık değiştirmek zorunda kalırsın demişti.
  ki kendisi satıcı olmasına rağmen bana ucuz modelleri önermişti.
   
 6. Güney Tuncer

  Güney Tuncer Onursal Üye

  Kayıt:
  21 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  1.675
  Beğeniler:
  2.817
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  Kaçtane bisiklet eskittim bilmiyorum, ama şunu diyebilirim şu ana kadar kullandığım en sağlam bisiklet "vidasına kadar her parçasıyla" Scott un zamanında zatılan en üst model bisikletlerinden birisiydi. Üzerinde XT ve Ritchey'in XTR muadili parçaları vardı. Bu aletle 3 sefer 1000km üzeri tur yaptım hatta birkaç yarışa dahil katıldım ve halen zincir hariç tüm parçaları sapasağlam duruyor. Vites kollarım XT olduğu için ve bu modellerin plastik aksamları biraz fazla olduğu için bir sefer bakıma girdi, XTR olsalardı emimimki buna da ihtiyaç olmayacaktı. Benim önerim alabileceğiniz en üst malzemeleri alın. Ayna kolunda XTR tamam gereksiz olacaktır ama en azından bir LX veya XT almaya çalışın. Vites sistemi "kollar ve aktarıcılar" çok fazla eskiyen şeyler değildir ve imkanınızın el verdiği en üst modelleri tercih edin. Üst model dahi olsa arıza yapma/eskime olasılığı biraz daha yüksek olan göbekler ve frenlerde daha ucuz veya farklı alternatiflere gidebilirsiniz.
   
 7. Şerif Şentürk

  Şerif Şentürk Bisikletkolik

  Kayıt:
  26 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.145
  Beğeniler:
  786
  Şehir:
  izmir
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  xtr aynakolun daha çabuk aşındığını duymuştum bu doğruysa uzun ömürlü olmayan bir parçaya okadar verilmez ama xtr hafif diyede seçiyolar ama gr ların nasıl bir perfonmans verdiğinide merak ediyom doğrusu
   
 8. bts.elektronik

  bts.elektronik Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  11 Aralık 2007
  Mesajlar:
  723
  Beğeniler:
  811
  Şehir:
  bursa
  Seviye:
  aralarındaki farklar hiç tartışılmayan ve bu forumlarda defalarcada açıklanmış ve incelenmiş bu tür sorular artık gereksiz oluyor lütfen forumu biraz karıştırıp cevabını kolayca bulabileceğiniz soruları bence sormayın.
   
  ikarus, gatila ve Ercan Bayram bunu beğendi.
 9. HaliliOzturk

  HaliliOzturk Yeni Üye

  Kayıt:
  3 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  9.884

  XTR daha cabuk asiniyor mu? HAdi örnekleyelim.

  Öncelikle düsünelim, XTR'i kim tercih ediyor, sadece gr merakinin disinda yarisanlar, bisikletiyle performansli binis yapanlar vs.
  Peki bu insanlar bu bisikletlerine nasil biniyorlar? Performans beklentisi ile bisiklete biniyorlar, sürekli tirmanislar yapiyorlar, yaris esnasinda performans ve saniyeler ugruna bisikletleri gözlerinde olmuyor.
  Iste parcalarini böyle kullanan birisinin yilda yaptigi 10bin km ile, yilda 10bin km gezinti yapan birisinin parcalari da ayni ömürde olmuyor dogal olarak.

  Yani XTR kisa ömürlü demek yetmiyor, sebebini arastirmak gerekiyor.
   
  Şerif Şentürk ve Ercan Bayram bunu beğendi.
 10. gatila

  gatila Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  9 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  668
  Beğeniler:
  964
  Şehir:
  çerkezköy
  Seviye:
  bisikletle ilgili ben halen pek çok konuda net cevaplara ulaşabilmiş değilim.
  internette teknik verilere dayalı araştırmalar yapmadım ama çok kişiye sordum. foruma, istanbul'daki bisikletçilere, yakından tanıdığım yılların tecrübelerine... her birinin tecrübesine güveneceğiniz kişiler tamamen farklı öneriler yapabiliyorlar. yani bu konular artık birileri için netleşmiş ve yeterince açıklanmış olabilir ama o "birileri"ne çok sayıdaki uzman veya tecrübeli bisikletçi henüz dahil değil belli ki :)

  şimdi konu dağılmasın, diğer konulara girmeyeyim. sadece bir örnek vereyim. düz maşa / amortisör konusunda mesela, herkesin önerisi farklı oluyor. kullanım amacına göre diyeceksiniz ama kullanım amacını açıklayınca bile herkes farklı öneriyor. örnek vereyim. Trakya Bisiklet'ten Cahit abimiz ve Rahman sürekli birlikte turlarlar. aynı parkurları aynı amaç için kullanırlar. İkisi de yılların bisikletçisi. Ama biri amortisörlü önerdi, diğeri ise benim amortisörlü aldığımı görünce "naaptın sen" dedi :)

  asıl konu olan vites sistemleri için ise şimdiye kadar neler duydum:
  * ne kadar üste çıkarsan o kadar iyidir, paranın yettiğini al.
  * lx'ten aşağı sakın bakma
  * üste çıktıkça hafifler ama 9'lu sistem 8'liye göre daha az dayanıklıdır. sık değiştirmek zorunda kalırsın.
  * sen turcusun, arkaya bagaj takacaksan ne önemi var hafifliğin. alivio'dan şaşma.
  vesaire vesaire farklı şeyler. ama temelde iki farklı şey söyleniyor tabi. üste çıktıkça hafiflik kazanıldığında herkes hemfikir zaten mecburen. ama dayanıklılık veya vites geçişlerinde serilik konularında şimdiye kadar duyduklarımda iki farklı görüş var.

  dediğim gibi ne benim için ne de pek çok uzman için henüz netleşmiş görünmüyor. belki de bunun nedeni sadece kişisel tecrübelerimiz doğrultusunda yorum yapıyor olmamızdır. Ben şimdiye kadar Shimano'nun veya başka bir kurumun/kişinin bu konuda bir açıklamasına veya teknik verilere dayalı bir raporuna rastlamadım. Yok demiyorum yalnız, ben araştırmadım ve rastlamadım diyorum. Var mı böyle bir rapor bilen?
   
 11. bts.elektronik

  bts.elektronik Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  11 Aralık 2007
  Mesajlar:
  723
  Beğeniler:
  811
  Şehir:
  bursa
  Seviye:
  tecrübeli ve benzer kişilerin farklı önerilerde bulunması bazen doğaldır.Biri amortisörlüyü önerirken biri neyaptın sen dedi demişsin.Burada amortisörlüyü önerenin kastettiği bisiklet yokuşta ön yada arka amortisörü kilitlenebilen nispeten hafif ve kalite bir bisiklet eğer alabiliyorsan bunu bende tavsiye ederim ama gidip sırf amaortisörlü olacak diye kötü bir bisiklet aldıysan o paraya amortisörsüz ama daha kaliteli bir bisiklet al diye yine ben tavsiye ederim.ve ne yaptın sen derim. Değişik birçok seri komponentlerin kullanım amaçları ile ilgili geniş bilgiler shimanonun kataloğunda her sene yer alır.Öncelikle sen ne amaçla kullanacağına karar vermeli ve ona uygun seriyi seçmelisin.Ayrıca gelen soru "ikiside vites değiştirmiyormu ne farkı var"olursa,ki soru aynen böyle,ikiside kağıtsa o zaman neden tuvalette zımpara kağıdı kullanmıyorsun diye sormazlarmı adama.işte bu yüzden bence artık bu sorular gereksiz sorular oluyor.
   
 12. gatila

  gatila Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  9 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  668
  Beğeniler:
  964
  Şehir:
  çerkezköy
  Seviye:
  tabi biraz deneyim kazananlar bu soruyu farklı şekillerde sorarlardı.
  ama yeni bilgi edinmeye başlayan kişilere de bazı şeylerin garip gelmesini hoşgörmek gerek.
  sonuçta iki teker değil mi? uçmuyo ya? ikisi de vites değiştirmiyo mu? 10-15 kg'luk bisiklete disk frene ne gerek var?
  :) gibi gibi sorular başta olağandır

  diğer taraftan forumda sıklıkla karşılaştığım ve beni düşündüren bir olay var.
  yeni başlayan ve bütçesinin kısıtından bahseden arkadaşlara dahi üst modelleri fazla övüyoruz gibime geliyor. tamam, elbet artıları vardır ve bunlar hakkında bilgilendirmek güzel. Ama herkesin beklentisinin ve bütçesinin aynı olmadığı gerçeği gözönünde bulundurularak alt modellerin dahi artık pek çoğumuz için tatmin edici seviyede yeterli seviyede olduğu vurgulanmalı diye düşünüyorum.

  mesela bu konuya özel olarak cevadım şudur:
  geçen yıla kadar eski bir bianchi kullanıyordum. ve vites grubu altus idi.
  gayet uzun ve zorlu turlarda hiçbir sorun yaşamadım.
  tabi hem kullanım amacım bu farkı anlayacak tarzda değil, hem de henüz ben o deneyimde değilim. ama şunu rahatlıkla söyleyebilirim: ondan önce kullandığım SIS'lerde hiç keyif almazken, Altus benim için muhteşem birşeydi. :)
  Şimdi aktarıcı XT kullanıyorum. şıkır şıkır geçiyor vitesler. mutlak daha hafif. ama Altus'tan bambaşka birşey mi? benim için henüz değil. biliyorum altus ile XT'yi böyle kıyaslamak size çok saçma geliyor. arada kaç tane model var. ama benim kullanımımda (yani turda) gerçekten de bambaşka birşey değil.

  Sedona 711'in üzerinde bir bisiklet almamın bir tek nedeni vardı. o da amortisörün kilitlenebilir olmasını istememdi. Yoksa 711 ve ayarındaki bisikletlerin pek çoğumuzu ihya edeceğine inanıyorum.
   
 13. bts.elektronik

  bts.elektronik Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  11 Aralık 2007
  Mesajlar:
  723
  Beğeniler:
  811
  Şehir:
  bursa
  Seviye:
  elbetteki alt modeller zaten neden varki.bunun için ihtiyaca göre komponent seçilmeli demiştim.eskiden basketbolla ilgisi olmayan ama,profesyonel basketbol salon ayakkabılarını sokakta giyen ve birbirine hava atan gençleri görür çok garipserdim.gezi ve tur amaçlı bir bisiklette kalkıp yarış komponenti kullanırsan gereksiz olur ama kişisel tatmin ve zevk için ise doğal karşılanıyor.bu tür soruları genelde yeni üye arkadaşlar forumu araştırmadan soruyorlar birazda araştırılması gereğini belirmek için bu eleştirilerim.
   
 14. gurkankas

  gurkankas Onursal Üye

  Kayıt:
  20 Mart 2007
  Mesajlar:
  2.655
  Beğeniler:
  1.403
  Şehir:
  Balıkesir/Merkez
  Seviye:
  eğer sırf tur yapıyorsanız tabiiki deore üstü parçalara ihtiyacınız olmayabilir.

  fakat bütceniz çok yüksek değilse ( xtr ile xt arasında 2 kat fiyat farkı var) ve yarışlara kendi imkanlarınızla katılıyorsanız hem hafif hem sorun çıkarmayan hemde ekonomik bir bisiklet isterseniz işte bu isteklere en iyi cevap veren parçalar xtlerdir ;)
   
 15. Atahan Akıllı

  Atahan Akıllı Bisikletkolik

  Kayıt:
  28 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  1.082
  Beğeniler:
  684
  Şehir:
  Antalya merkez-Karabük safranbolu
  Seviye:
  umarım bazı sorulara cevap olur.
  saygılar
  [​IMG]
  görüldüğü üzre her parça farklıdır. ;)
   

İlginizi Çekebilir

3.jpg
Merhaba arkadaşlar, daha önce kullandığım timex gpsde hız sensörüne bağlı otomatik pause ile aktivitenin mola süreleri strava kaydında gözükmüyordu.. [ATTACH] Ama garmin 1000 ve 520 gpsler...
upload_2017-2-1_9-3-3.png
Şöyle bir hizmet olsa, iyi olmaz mıydı? - Katılacağımız yarış parkurunun tüm detaylarını biliyoruz. Diyelim ki, organizasyon bu parkuru internet sitesinden paylaştı veya geçen yıl bu parkurda...
fatguysuffers.jpg
Sürüşlerimizdeki ortalama hız, ne durumda olduğumuzun iyi göstergelerinden biridir. Yol bisikletine ilk geçtiğimdeki ortalama hız hedefim 25 km/h olurdu hatırlıyorum :) Zamanla daha da yükseldi....