Kaliper rotor sorunu

Tepki
110
Arkadaşlar uzun bi tur sonucu çok dik rampa inişinde arka frenleri baya bi zorladım sanırım ! Akabinde frenleri tam olarak sıktığımda kulağı inanılmaz rahatsız eden inanılmaz bir cazırtı sesiyle karşılaşır oldum ! Son 2 senedir ilk defa böyle sorunla karşılaştım ! Balatalar 2 aylık onlarda sorun yok ! Balata telini yamulmaya karşın değiştirdim! Onlardada bi broblem yok ! Usta yağın değişmesine gerek olmadığını söyledi ! Ayrıyeten balatalar spreyle komple temizlendi ! Ama halen frenleri kullandığım zaman inanılmaz şekilde cazırtı sesine mani olamıyorum ! Bilgisi tecrübesi olan arkadaşlar varsa çözümüyle birlikde fikrini yazarsa memnun olurum.

Scudo

reha genç

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Balataları elinizde ince bir zımpara ile az miktarda zımparalayın.sese sebep olan yüzeyi biraz aşınsın sonra tekrar deneyin...

Tepki
110
Sağol Dostum bunu denedik ama ben pistonlarda bir sorun olabileceğini düşünüyorum ! Resimdede çıkmış sanki biraz şişme var gibi gözüküyor !

burak durel

Forum Bağımlısı
Tepki
436
İsim
Burak D.
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
ben frenime tekerlek sökük haldeyken yanlışlıkla bastım ve pad specerini takarak pistonları açtım tekerleği tekrar taktığımda bahsettiğin gibi bir ses vardı ve balataları sökerek balata spreyi ile temizleyip kuruladım ve tekrar taktığımda ses geçti yardımcı olabilir.

ali karagönlü

Forum Bağımlısı
Tepki
630
Sizin sorununuz uzun süreli frenleme sonucu aşırı ısınan rotor ve balatalar. Büyük ihtimalle Bulaşık deterjanı ile temizlerseniz sorununuz çözülecek. Daha çözülmezse ayrıntılı bir çözüm arayalım.

reha genç

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Evet şişme var gibi.Hortumlarda gözle görülür bir zedelenme sıkışma gibi bir şey var mı? Yani frene basınca pistonlar itilmiş fakat geri toplamamış gibi...

HikmetTaha

Aktif Üye
Tepki
14
Bisiklet
Scott
Kardeş değiştirdiğin balatalara baktınmı metalic ped olabilirmi çünkü shimano orjinalinde resin ped kullanırı ve metalik pedler bu tür rahatsız edici sesler çıkarabiliyor pedleri kontrol et resin değilse resin kullan

Baran Saldanlı

Daimi Üye
Tepki
97
Bisiklet
Sedona
Pistonlardan olabilir. Frenlerin cikardigi sesi tam bilmiyorum ama asiri isinmada hava baloncuklari olusabilecegini duymustum. Balatayi ve rotari temizleyim pistonlari iceri bastirdiktan sonra ayarlamalari yaparsaniz duzelebilir.

Mert Bağcılar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.214
Bisiklet
Cannondale
Ben sorunu çözmek için; balataları reha genç gibi alır hafiften zımparalarım, yerine takmadan kaliperi bi güzel balata temizleyici ile silerim, ardından rotoru o balata temizleyicisi ile iyice silerim. Tahminim rotorun hafif yağlı olması. Bunları yapın olmazsa başka şeyler deneyelim..teşekkürler.

Halil_Ibo

Üye
Tepki
0
İsim
Halil İbrahim
Bisiklet
Carraro
Herkese merhaba arkadaşlar. Foruma yeni kayıt oldum ve siftahımı yaşadığım bir problemle yapmak istedim. Bisikleti aldıktan sonra frenlerde bir ciyaklama duymaya başladım. Kaliper dandik olsa da rotorlarım shimanoya aittir. Kaliperleri söküp teker teker inceleme yaptım ancak nafile sürekli aynı sesi duyuyorum. Ya hareket halindeyken ses geliyor. Ya da frene bastığımda.

Aklıma kaliper değiştirmek geldi ancak o konuda da şüphelerim var. Sizce shimanonun acera serisi nasıldır ?