XT' den TENY RIM' e

Tepki
1
Bisiklet
Bianchi
Arkadaşlar atlayıp zıplama işlerine bayılırım, kilom var biraz ( 90 kg ), atlamayı çok iyi bilen bir insan değilim, yumuşak inişler yerine abanış inişler yapıyorum :) . Elimde Shimano Deore XT WH-M775 24 lü set var, bilyeli, toplam ağırlık 1600 gr civarı. Dayanmıyor resmen bana, temmuz ayında arka göbek sıfırlandı, 1 ay önce ön mili kırdım göbek sıfırlandı, dün jant teli koptu, 2 ay önce darbe aldı, akort makort deli gibi para yiyor, bende hem atlamayı zıplamayı içim rahat öğreneyim, hem de rulmanlı sisteme geçeyim diye TENY RIM' e yöneldim, biliyorum toplam ağırlığı 3300 gr, ama inanın ağırlığı geçtim masraf yapmak istemiyorum artık, şu an delta da var gözüküyor, fiyatıda uygun geldi(350 TL),disklerim center lock onlarıda 6 bolt a çevireceğim, elimdeki jantları elimden çıkartıp bunları almayı düşünüyorum, ağırlık yüzünden çok performans kaybedeceğimi biliyorum, sadece dayanıklı olur mu onu bilmek istiyorum? :) Bir de elimdeki şamyelli michelin c4 1.95 lastikler uyum sağlar mı? Son olarak 9 lu rubleye uyum sağlar mı?

Scudo

Osman D.

Forum Bağımlısı
Tepki
261
Bisiklet
Cube
onun yerine Mavic'in Ex ya da En serisi jantları daha iyi olur bence :)

enes savaş

Forum Bağımlısı
Tepki
300
Bisiklet
Salcano
Cross Ride jantlara yönelin bence. Yada tel sayısını yükselterek (çerçeve+göbek değişimi) güçlendirin jantınızı.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.389
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Bence söyle bir set toplarsan hic bir problemin kalmaz.

1. Cemberi - DT Swiss XR 4.2 D
2. Göbekleri - DT Swiss 240S
3. Telleri - DT Swiss Super Comp yada Revulution

gok

Forum Bağımlısı
Tepki
323
Hoplama,zıplama için göbek setlerininde değişmesi gerekir.Bisikletinizin sadece jant,göbek setini değiştirmekle iyi sonuç alınacağını sanmıyorum.Downhill bisikletlere bakarsanız sizin tarzınıza uygundur.Teny rims jant setleri de çok sağlamdır. (link) Kadro,maşa,downhill donanımlı bisiklet zevkinize bence daha uygun oluyor. (link) Rocrider 8.1 modelinde yazılanlar ilgimi çekti. (link) shimano Saint donanımı inceyebilirsin. Sağlam malzeme için ağırlık noktasına takıntı yapmamalısın.Teny rims jantları Deltabisikletten inceleme fırsatım oldu.Ağır bir jant setidir.Rulmanlı göbeklerini beğendim.Kolon jant olduğu için akort yapma sorunu yok.Ağırlık dışında akort yapma sorunu yok.Rulmanlı göbekler olduğu için akıcılığı çok iyidir.Jantlarda çatlaklık olursa çöp olabilir.Yalnız bu jantlarda bunun kolay olacağını pek sanmıyorum.Lastikler daha geniş takarsan bence daha iyi olur.2.20 oran gibi.Gülü seven dikenine katlanır.Downhill tarz gibi bisikletler hafif olmuyorlar.

Tepki
1
Bisiklet
Bianchi
Bisikletimin fabrika çıkışlı halinde mavic crossride vardı zaten, onlar da dayanmıyor :)

@murat cömez

Söylediğin setin fiyatını karşılayabilecek durumda değilim şu anda :D kadro alacağım şu an birde o yüzden şimdilik teny rimleri alayim ileride dt swiss iyi bir set almayı ve ya toplamayı düşünüyorum.

@enes savaş

Bisikletin fabrika çıkışlı halinde mavic crossride var dı zaten, memnun kalmadım değiştirdim, dediğiniz gibi xt nin 32 veya 36 lısına geçeyim diye düşündüm ama genede teny rim daha mantıklı geldi ayrıca o geçiş bana pahalıya mal olur.

Sanberk E

Forum Bağımlısı
Tepki
1.605
Bisiklet
Pinarello
@Özgür Güneş

Fabrikadan gelen jantlarınız mavic crissride idi, ama göbekleri ne idi ? Onlarda mı mavic ?

Tepki
1
Bisiklet
Bianchi
@Berksan
Evet, su an planimi yaptim xt 36 li kalin mil gobek alcam, alexrims hareket cemberi bir de burgulu aliminyum tel alicam, bisikletcimin onerisi bu, teny rims masayi patlatabilir dedi

Murat Cömez

Tepki
19.389
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Özgür Güneş

Kalin mil derken, göbeklerle beraber QR'ler demi kalin olacak? Eger öyleyse kac mm QR takmayi düsündünüz? (12mm, 15mm, 20mm)???

Tepki
1
Bisiklet
Bianchi
@murat cömez
Tam bilmiyorum erdoganlarda satiliyor on 145 arka 190 tl ben gobekleri 250 300 e kapaticam.

Furkan Çınar

Forum Bağımlısı
Tepki
217
Bisiklet
GT
Benim Bmx'imde alexrims set var şu ana kadar akort bile istemedi. Bilmiyorum bunlar ne derece önemli ama çemberler çift kat göbekler rulmanlı lastikler 2.40

Tepki
1
Bisiklet
Bianchi
@murat cömez

Arka göbek XT M788 32 li Sokma Milli 12mm
Ön Göbek XT HB-M788 32 li Sokma Milli 15mm

@Furkan Çınar

alexrims (sx-44) çemberleri specialized kullandığı için zaten karar verdim, sizin yorumunuzda iyi oldu, size bir soru soracağım rulmanlı göbek mi, bilyeli göbek mi? Sürekli göbek bakımı yaptırırım bu arada ama göbeğe yüklenirim.

Murat Cömez

Tepki
19.389
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Özgür Güneş

Tamamda arka 12mm sokma mil ve ön 15mm sokma mil ne kadronuza nede masaniza uyuyor, daha dogrusu olma sansi bile yok. bunlari kullanmak icin kadronuz sokma mile uygun olmasi gerekiyor (sizin kadro sadece 9mm QR'ler icin uyumlu ve masanizda malesef sadece 9mm QR'ler icin uyumlu). Dediginiz göbekler daha cok DH kadrolarunda yada ED ve FR kadrolarinda kullaniliyor. 15mm sokma mile uygun masa ise sizin hardtail kadronuza geometrik olarak uymaz. Demek istedigim bosuna paranizi vermeyin.

Su sorunuzda ben cevap vereyim... " bir soru soracağım rulmanlı göbek mi, bilyeli göbek mi"? Tabiki rulmanli göbek alin alacaksaniz.

Tepki
1
Bisiklet
Bianchi
@murat cömez

Rulman olayını bir türlü çözemedim, uzun süre bakım gerektirmemesi dışında yararları neler bilyalı sisteme göre?

Bir de Teny Rims maşayı patlatabilir mi?

Murat Cömez

Tepki
19.389
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Özgür Güneş

Bu konu üzerine forumda arastirisan baya bilgili konular var.
Bence senin bu konularda bilgin biraz az yada bana öyle geldi. Yoksa 12/15mm sokma milli göbekler bisikletine uymadigini bilirdin. Bisikletin de degsiklik yapmadan önce, googleden falan biraz bilgi al.
Senin anlatdigin gibi bir jant yada göbek kolay kolay bozulmaz. Bence senin sürüs tarzin yanlis olabilir. Dagda tasda veya hoplayarak ziplayarak sürmenin de sekilleri kurallari vardir, bilincsiz bu hareketler yapilmaz.
Benim jantlar mesela sana önerdigim jant seti ve okadar sert araziler de trailler de kullandigim halde su ana kadar hicbirsey olmadi.

Teny rims jantlarina gelince. Simdiye kadar hic kullanmadim ve 3,5kg'lik jant setini de kullanacagimi sanmiyorum ve görüntü olarakda hic hos görünmüyor. Sence o jantlar agir diye onlara hicbir sey olmazmi? Bence olur, inan bana bozulmanin kirilmanin agirlikla hic bir alakasi yok.

Yine de sen bilirsin ama ben olsam o jant setini almazdim.

Tepki
1
Bisiklet
Bianchi
@murat cömez

Bilgim az-orta gibi, ne yapacağımı bilmiyorum, tek bildiğim elimdeki jant setinin dayanıklılığından hiç memnun değilim, sürüşüm şehir içi, dağa falan gitmiyorum ama sert kullanıyorum, gözüme erdoğanlarda bir jant seti çarptı, dt swiss x430 çember, special tel ( büyük ihtimal dandik ), slx ön-arka 32 li göbek, 520 lira fiyatı var, bir de kadro alacağım, specialized stumpjumper comp ht 2007, ikisi birlikte 1300 lira civarına gelecek, elimdekileri 700 lira civarına çıkartıp böyle bir değişim yapsam iyi olur mu? Gözüme birde mavic crossride çarptı eski jantlarım 590 liraya düşmüş, rulmanlı fakat 24 lü dizilim var, 24 lü dizilimin beni rahat taşımığını düşünüyorum o yüzden mavic crossride ı eliyorum?

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.688
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
3.3 kg gerçekten çok çok yüksek bir ağırlık değil mi ya. Bence çok fazla yani. Bence sağlam ama hafif bir teker seti kullansanız çok daha iyi olur. Murat Bey in DT swiss sevdasını bilmeyen yoktur neredeyse forumda. Kullanan bazı arkadaşlarımdan da biliyorum hiçbir markaya değişmiyorlar dt swiss leri. Dayanıklı olduğu söyleniyor. Bence arada onu al bunu sat yapmaktansa direk Murat Bey in önerdiği DT swiss jant setini toplasanız daha mantıklı olur. Çünkü kullandığınız jant setini bayağı hırpalıyorsunuz anlaşılan. Bu jant setlerini satmanızda zor olacaktır işin birde bu boyutu var bence.

Murat Cömez

Tepki
19.389
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Cember iyi ve göbekler de iyi ama senin xt'lerden iyimi bu tartisilir, tellere gelince ben o markayi tanimiyorum birsey de diyemem ama jant teli DT Swiss olmasi gerekiyor bence.
Alacagin kadroda iyi, yalniz degisimi yap yada yapma gibi bir öneri de ben kesinlikle bulunmam, buna tamamen kendin karar vermen gerekiyor.

Furkan Çınar

Forum Bağımlısı
Tepki
217
Bisiklet
GT
@Özgür Güneş

Rulmanlı göbek hem daha akıcı he
m daha sağlam

Tepki
1
Bisiklet
Bianchi
@ömer karan

arkadaşın dediği sistemi toplayınca yurt dışından getirtince bile 1200-1300 lira oluyor, bu parayı şu an veremem. Bana 600 liraya kadar olan bir jant seti lazım, ya da bekleyip elimde satmam gereken ürünler var onu satıp dt swiss seti toplayabilirim.

@murat cömez

Rulmanlı sistemle bilyalı sistemi bir kere daha araştırdım, herkes farklı bir şey diyor, seçimde zorlanıyorum bu yüzden, aklıma şöyle bir set geldi bilyalı, alex rims sx-44 çember, dt swiss tel ve xt veya xtr 32-36 göbek, 750 lira civarı oluyor. eğer bütçeyi zorlarsam 1300 liraya dt swiss seti toplarım.