XT arka göbek ve Hutchinson dış lastik ile sorunsuz yolculuk

Speedy Cycler

Daimi Üye
Tepki
298
Arkadaşlar, ben 1995 yılından beri mtb tarzı bisiklet kullanıyorum. Bu 15 yıllık zaman içinde beni en çok uğraştıran bisiklet arızaları arka göbek bilye dağılması ve lastik patlaması olmuştur. Dağıttığım arka göbekler arasında Altus ve Deore gibi modeller de vardı. Arka göbeği toplamda 10 kere dağıtmışımdır, lastiklerimi ise belki de 100 kere patlatmışımdır. Daha önce çektiğim mesajlarda bu iki arıza ile ilgili sizlerin görüşlerini aldım. Lastik konusunda kimi Maxxis dedi, kimi Continental dedi kimi Hutchinson dedi. Arka göbek konusunda ise kimisi Dt Swiss dedi, kimi Novatec dedi, kimisi ise Slx, Xt gibi markaları tavsiye etti. Bu tavsiyelerin üzerine dış lastik olarak Hutchinson City Slick aldım. Aldığım günden bu yana bisikletle çok fazla yol yaptığım halde bir kez olsun patlamadı. Zaten dış lastiğin üzerinde İngilizce Stop puncture yazıyor. Yani Türkçede patlağa son demek. Arka göbek olarak da rulmanlı Novatec alacaktım. Son anda kararımı değiştirip Shimano Xt aldım. Bisikletle daha önce geçtiğim kasislerden ve çukurlardan eskisine göre çok daha hızlı geçmeme rağmen arka göbekte en ufak bir sorun yaşamadım. Ayrıca arka tekerleğin dönme akışkanlığı da en son dağıttığım göbek olan Deore ye göre çok daha iyi. Bisikletçilerin büyük bir bölümü lastik patlamasından ve arka göbek dağıtmasından yana sıkıntılı olduğu için sizlere bir tavsiye olması için bu mesajı yazdım. Çünkü bir bisikletçi için lastik patlamasından yada göbek dağıtmasından ötürü tekerleği sökmek zorunda kalmamak çok iyi bir şey sayılır. Ayrıca güvenli ve konforlu bir sürüşün olmazsa olmaz şartıdır.
Hepinize hayırlı Ramazanlar ve iyi pedaller

• Beğen
Tepkiler: felis911
Scudo

onur demirer

Daimi Üye
Tepki
317
Bisiklet
Marin
Shimano gobeklerde bence en onemli nokta gobegi sikma miktari. Gereginden fazla ya da eksik sıkılan gobek Deore de olsa XT de olsa uzun omurlu olmuyor. Ustune bir de m475 gibi toza karsi conta barindirmayan bir gobekse birkac ayda bir greslenme gerektirdiginden ve herkes buna usendiginden gobekler hemen dagiliyor.