xt arka aktarıcım verimli çalışmıyor

berknafiz

Üye
Tepki
24
merhaba yeni topladığım bisikletimin arka aktarıcısının tam verimli çalışmadığını düşünüyorum. Ayarları yapılmasına ramen hala tam anlamıyla çalışmıyor bunun nedeni vites kablosu olabilirmi şuanda üzerinde shimano nun standart kablosu var tam verimli çalışması için değiştirmelimiyim değiştireceksemde nasıl bir kablo kullanmalıyım ?

Scudo

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
@berknafiz

Tam verimli çalışmıyor derken neyi kastediyorsunuz.Eğer sorunuzu tam yazarsanız daha iyi yardımcı olabiliriz.Ve resimde eklenebilecek bir sorunsa res,mde eklerseniz daha da iyi cevap alırsınız.

berknafiz

Üye
Tepki
24
sorun vites geçişleri yavaş hızlanırken vitesim bana ayak uyduramıyor geç kalıyor

levent çetinkaya

Aktif Üye
Tepki
60
Bence sen vites sistemini değiştir Sram X9 veya XO ya geçiş yap bende XT kullanırken aynı dertten müzdariptim şuan XO kullanıyorum böyle bir sıkıntı kalmadı.

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.463
Bisiklet
Bisan
@berknafiz

Hızlanıyorken bana ayak uydurmıyor geç kalıyor dediğin için benim anladığım ufak dişliye yavaş geçiyor.Yani vites telini geç bırakıyor.Eğer eskiden beri yani bisiklet sıfırken de aynı hızdaysa sen çok hızlısın cidden senin hızına yetişmiyor :) yok eskiden iyiydi şimdi böyle oldu diyorsan vites telini yağla eğer düzelmez ise iç tel ile dış kablosunu yenileyebilirsin.tabi bu söylediklerim eskiden hızlıydı artık değil diyorsan.....
Dip not: vites telini sökmeden yağlamak mümkündür. teli söküp boş yere yeniden vites ayarı yapma.daha önce görmediysen yazarsan buradan anlatmaya çalışırım.

ali tekintüre

Daimi Üye
Tepki
137
XT nin senin (hızım) dediğin olaya ayak uyduramama olasılığı bence olamaz.tam olarak anlatman gerekir hatta bilen biri kullanacak..eğer komponent arızası,ayarlar,bakım,temizlik sorunu yoksa kullanım sorunu varolabilir.iyi günler.

Aykut Subaşı

Forum Bağımlısı
Tepki
457
Bisiklet
Cube
Shimano'nun.SIS.System.M.kablo,tel.paketleri.var.Frenler.ve.aktarıcılar.için.çeşitleri.var.onlardan.alın.toplam.30tl.tutuyor.Düzgün.bir.bisikletçide.yaptırın.hiçbir.sorun.kalmaz.telleride.gresleyin.

• Beğen
Tepkiler: Ali ERTURAN

ilkcan çağdaş

Forum Bağımlısı
Tepki
265
Vites ayarlarında;zincirin en alt dişliye geçmemesinde şu nedenler vardır;
1)Telin sökülüp,zinciri en alt dişliye aldıktan sonra,teli sıkın.
Eğer hala daha vites büyük dişlilerden,en alttaki en ufak dişliye geçmiyor ise;
2)En alttaki vites ayar civatasını gevşetin.
Büyük ihtimalle vites takılırken,sizin bisikletinizde yanlış takılmış.

• Beğen
Tepkiler: volkan koç
Tepki
32
vitesin en büyük düşmanı yağsızlık ve kabloların eskimesidir.
Eğer çok eskidiyse kablo ve telleri kopmle değiştirmenizi öneririm eğer eski değil ise vites teli alıp güzelce gresleyip takmanızı öneririm

cruphasulie

Forum Demirbaşı
Tepki
422
@levent çetinkaya

XT gibi serilerin nasıl yabana atıldığını gördükçe şaşıyorum,

XT'nin shadow olmayan arka vitesi LX kollar ve LX ruble ile kullandım, doğrusu vites geçişlerini hissetmiyordum bile. İyi bir ayarla yumuşak ve sorunsuz geçişler sağlamıştım.

XT Shadow attırıcıyı yine XT kollar ile kullanan bir arkadaşımda geçişler ise son derece sertti.

Şuan bisikleti gerek umumi garaja koymam, gerek artık bakıma fazla zaman ayırmamam sonucunda, eski full deore seti kullanıyorum, arazi şartlarında 5 senelik deoreler gık demiyor, xt'ye lx'e o kadar yatırımı kuruntu sonucu yapmışım.

• Beğen
Tepkiler: levent çetinkaya

sonEr´´

Forum Bağımlısı
Tepki
1.421
Bisiklet
Salcano
Dış kabloyu sallama bişey taktıysan ondan kaynaklanıyordur..Orjinal shimano dış kablo kullanmanı tavsiye ederim..İç telleride greslersen tadından yenmez..Fark edilir şekilde değişiyor vites performansı ;)

• Beğen
Tepkiler: berknafiz

levent çetinkaya

Aktif Üye
Tepki
60
@Atacan

Ben XT yi kesinlikle yabana atmıyorum iyi donanımdır bunları okuyan arkadaşları yanlış yönlendirmek istemem Deore konusunda size katılmıyorum bence XT ile kıyaslanmaz benim vites sisteminde ki öncelikli tercihim sram daha hızlı keskin ve agresif geçişler sağlıyor

• Beğen
Tepkiler: berknafiz

Barış BİRLİK

Forum Bağımlısı
Tepki
290
İsim
Barış Birlik
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Trek
Bende aynı sorundan muzdariptim Sram XOa geçtim kurtuldum :) Ama şuan nasıl verim alabilirim dersen Shimanoda kablodan kabloya fark eder
SIS SP-41 kullanırsan daha rahatlayacağını düşünüyorum hatta bütçen yeterse Jagwire Ripcord Derailluer Kit al mükemmel olur ... Ama bir yerde sınırı var SRAM performansı yakalamak çok zor ...

berknafiz

Üye
Tepki
24
benim aktarıcım XT shadow özellikli ve scale 80 kadroda vites kablosu tek parça halinde vites telini sökmeden yağlıya bilirmiyim ?

ümit BOZ

Üye
Tepki
15
xt shadow arka vitesi ile (link) xt nin bu kollarını kullanıyorum arka sorunsuz ve hızlı çalışıyor ( kollar ile gelen sızdırmaz tel takımı ile) ancak ayarsızlıktan ön vites biraz sert geçiyor...