Xrs030 karbon maşa

Tepki
13
İsim
Mehmet
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Öncelikle merhaba arkadaşlar elimde xrs030 bulunmakta fakat maşada aynı hizada 2 tane boya kalkması gibi bir şey var bundan dolayı herhangi bir sıkıntı doğarmı eğer bir sıkıntı doğarsa iade etme gibi bir durumum olabilirmi ? 11356270_754372004682504_692257996_n.jpg

Ayrıca bide bu hafta nasıl olduğunu bilmiyorum açıklayamadığım bir kir var ne kadar uğraşsamda çıkmıyor bu ne olabilir yardımcı olursanız sevinirim

11280428_754372101349161_1919206311_n.jpg

Scudo

F.Yıldırım

Daimi Üye
Tepki
401
Bisiklet
Salcano
Eklem yerinde olması sıkıntılı belki esnemeye dayalı bir boya çatlaması olabilir.

Tepki
13
İsim
Mehmet
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@F.Yıldırım
herhangi bir sıkıntı yaratırmı ? veya fabrikaya göndersek yenisini iade ederlermi acaba ?

F.Yıldırım

Daimi Üye
Tepki
401
Bisiklet
Salcano
Sadece boya çatlağı ise sıkıntı olmaz ama derindeyse ilerleyebilir ve maşa bacakları kırılabilir. Salcano'ya götür diyeceğim ama ne kadar ilgilenirler bilemem.

Yağız Gökmen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.854
İsim
Yağız GÖKMEN
Bisiklet
Focus
maşanın orası carbon değil alüminyum nereden biliyorsunuz diyeceksiniz boyası soyulmuş xrs30 maşası gördüm

sadece çatal kısmının ortası carbon mandal sıkma yerleride alüminyum yukarısı da o yüzden korkulcak bir şey yok diye düşünüyorum

Yağız Gökmen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.854
İsim
Yağız GÖKMEN
Bisiklet
Focus
@mehmet ulaş

valla bende çok şaşırdım şöyle resim ile göstereyim sadece burası carbon

Adsız.png

F.Yıldırım

Daimi Üye
Tepki
401
Bisiklet
Salcano
Salcano'nunkini bulamadım ama temsili olması açısından boyasız ve macunsuz bir Alloy-Carbon dediğimiz tipte bir maşa. Genelde alt-orta seviye bisikletlerde bu maşadan bulunur bağlantı yerleri alüminyum geri kalan noktalar karbondur.

kinesis-road-alloy-carbon-fork-road-rigid-fork.jpg

Bu da içinden bir kesit.

Reynolds_crown_construction.jpg

mehmet ulaş

Forum Bağımlısı
Tepki
571
Bisiklet
Mosso
@F.Yıldırım o zaman kadrolardada bunu yapamazlarmı azıcık karbpn koyup gerisini alimin karbon diye satamazlarmı ? :D

F.Yıldırım

Daimi Üye
Tepki
401
Bisiklet
Salcano
@mehmet ulaş Aslında bunlar tam olarak "full carbon" diye geçmez. Kadrolarda da yapılıyor bu sistem. Boğaz yerleri ve arka bacakları alü yapıp gövde kısmını karbon yapıyorlar ki zaten tıklayınca farklı sesler geldiğini anlarsınız. Mesela kendi sattığımız bisikletten örnek vereyim. Decathlon'da beyaz renkli Tiagra sistemli bir karbon yol bisikleti vardı aslında o kompozit karbondur yani alü-karbon karışımı bir kadrosu vardır o yüzden o fiyatta satılıyordu şuanki fit 700 ful karbondur fiyatı ona göre daha pahalıdır.

mehmet ulaş

Forum Bağımlısı
Tepki
571
Bisiklet
Mosso
@F.Yıldırım anladım isme bakmamak lazımmış yani :) bu karbonun ayrı ayrı kalitesi oluyor mu peki ? Yoksa sadece tek kalitemi ?

F.Yıldırım

Daimi Üye
Tepki
401
Bisiklet
Salcano
@mehmet ulaş Evet var. Nasıl ki alüminyum da 10xx'den 80xx'e kadar gidiyorsa karbonlar da karıştıkları malzemelere göre değişiyor. En basitinden su depoları görmüşsündür bunlar en alt seviye fiberlerdir. Fiber glassdan yapılma bir su deposu mesela :

10000_litre_fiber_glass_su_deposu_1_1.JPG

Bu fiberin işleniş şekline ve kattıkları malzemeye göre değişir mesela bu da fiberden bir tekne :

B_37397398-25122012180716.jpg

Bir de fırınlama mevzusu vardır. Asıl kaliteyi bu belirler. Fiber ısındıkça karbonlaşma özelliği gösterir malzeme bilimi dersinde bu karbonizasyon olarak geçer. Isı ve örgü sıklığı arttıkça kalitede artar. En basit şekilde böyle ifade edilebilir. 500 derece fırınlanıp çıkan fiberin karbonizasyon evresi ile 2 bin derece ısıda fırınlananki farklı oluyor. Bu da rijitliği ve dayanıklılığı belirliyor.

Tepki
13
İsim
Mehmet
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yani çatlama gibi bir durum söz konusu bile olamaz diyorsunuz

@delann

bir tane kir sökücü denedim geçirmedi ama haspirin mi ne diyolar mazotun geçirebiliceğine eminmisin ? :D

@F.Yıldırım

maşanın sorun çıkarması gibi bir durumda iade hakkım bulunur mu acaba ? bana vurdun kırdın gibi bir cevap gelirmi veyada ?

Tepki
59
Bisiklet
Claud Butler
@mehmet yüksel
Ben kadromu catlattim yeni bir kadro yolladilar bir hafta icinde.

NKurtuldu

Forum Bağımlısı
Tepki
1.205
Bisiklet
Canyon
@mehmet yüksel Lekenin ne olduğunu bilmeden kesin konuşamam. Araba boyasında oluşan benzer tipteki lekeri mazot çıkarıyor.

Tepki
59
Bisiklet
Claud Butler
@İlker Karakuş
Claudbutler di hocam. Sele borusunun ordan catladi. Tamamen benim hatamdı, kullanici hatasi vardi. En yakin zamanda iletisime gecin sizin xrs030 eski model. Biliyorsunuz bu sene yeni tasarimla cikti o masadan yok denebilir

İlker Karakuş

Daimi Üye
Tepki
79
Bisiklet
Canyon
@Süleyman DUMANLI
Ben sadece sizin markayı merak ettim konu açan ben değilim. Sele kelepçesini fazla sıktığınız için mi çatladı sizin ki ? Kullanıcı hatası falan demeden değiştirdiler öyle mi? Sadece kadroyu mu değiştirdiler yoksa bisikleti tamamen mi değiştirdiler?