xlc ön bagaj vs zefal raider ön bagaj

Tepki
5
İsim
atilla koşan
arkadaşlar daha önce hiç ön bagaj kullanmamış biri olarak tecrübeli arkadaşların tavsiyelerini bekliyorum.CL-890F.jpg
xlc ön bagaj---agırlık 470 gr.---yük kapasite 9+9=18kg---fiyat 50 tl (kabaca)
68604-ZEFAL-Porte-Bagages-RAIDER-FRONT.jpg
zefal raider ön bagaj---agırlık 750 gr---yük kapasite 9+9=18 kg---fiyat 100 tl (kabaca)
Bu iki bagaj arasında kaldım arkadaşlar zefalin xlc ye göre kaba bi görüntüsü var gibi bu yüzden gönlüm xlc ye kayıyor zarif ve kibar bi görüntüsü var sankim, hemide her zaman çanta ile dolaşmıyacagımıza göre xlc iyi görünüyo ama akıl da derki pahalı mal iyi maldır.parasında değilim.zefalin her iki tarafı birbirine baglıyan teker üstünden geçen parça yekpare tek parça daa sağlam duruyo,xlc de ise bu parça daa kısa ve iki tarafa monte ediyosunuz,sankim çukur,kasis v.b bagaj ve çantalar sallanır gibi geldi...ne dersiniz ? tecrübeli arkadaşlardan yardım bekliyorum,özellikle bu marka ürün kullanmış arkadaşlardan...hadin selametle..

Scudo

murat16

Aktif Üye
Tepki
152
Bisiklet
Sedona
KOnu beni de ilgilendiriyor. Merakla takip....

Tepki
5
İsim
atilla koşan
birde arkadaşlar ön bagaj(çanta) olmasının (-) yönleri varmı? daha fazla rüzgar alıp yavaşlatıyormu? yol hakimiyetinde özellikle rampa iniş çıkışlarında ve durmaya yakın düşük hızlarda sorun yaratıyormu?

• Beğen
Tepkiler: KuzeydenGaliba

Kerim BEŞER

Forum Demirbaşı
Tepki
414
image.jpg bendeki sanırım xlc bi arkadaşım vermişti boya atılmış olduğu için markasını bilmiyorum. Ben sizin yerinizde olsam yekpare olduğu için zefali tercih ederdim gürkan genç japonya turunda zefali kullandı sanırım. Ayrıca turlar esnasında yük öne ve arkaya paylaştırıldığında bisiklet daha güven veriyor... Tek zorluğu trafikte öndeki çantalardan dolayı kıvraklığı düşürüyor.

KuzeydenGaliba

Daimi Üye
Tepki
266
İsim
KuzeydenGaliba
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Ön bagaj ve çantadan dolayı direksiyon hakimiyeti için daha fazla çaba harcamak gerekiyor. Ancak durumu şöyle düşünmeli : arka bagajdan 10 kg alıp öne koyduğumuzda arka jantın tel kırma veya jant akordunun bozulma olasılığını azaltmış oluyoruz. Gerçekten uzun bir turda önemli bir ayrıntı bence. Dağın başında kırık bir veya birden fazla jant teli ile uğraşmayı kimse istemez sanırım.

• Beğen
Tepkiler: Mustafa kuşku

Baris Yuce

Üye
Tepki
20
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Cyclocross
Zefal kullanıyorum, bağlantı kelepçeleri çok uyduruk bence. xlc nin bağlantı vidaları daha sağlam. Bendeki zefal in bağlantıları için onlar gibi u şeklinde vidalar aldım değiştireceğim zamanım olduğunda.
Şehir içinde bisiklet çok hantallaşıyor, kontrolü zorlaştırıyor. Bende bisikletlerde arkada çocuk koltuğu olduğu için çantaları öne takmak durumunda kalıyorum. Römork kullanırken de yokuş çıkarken ön tarafı da dengelediğini düşünüyorum.
Zefal i tavsiye ederim, daha stabil bence. Gevşeyebilecek 2 vidadan kurtulursunuz. Ağırlık konusunda çantalarla donatılmış bir tur bisikletinde 300 gram hiç birşey değil bence.

Tepki
12
İsim
Ahmet Karagöz
Bisiklet
b'Twin
Zefal ön bagajı kesinlikle tavsiye etmem ben disk frenli süspansiyonu bir tur bisikletine sahibim zefal ön bagajı bir ay ya kullandım ya kullanmadım daha ilk turda bir kelepçesi pat diye kırıldı yedek parça da bulamadım eve gelip sonra bagajı çıkarınca bir de ne göreyim maşanın üzeri çizik çizik ama hiç xlc kullanmadım onun hakkında yorum yapamayacağım ne yazık ki ama disk frenli ve süspansiyonu bir bisiklet varsa Türkiye' den almak istiyorsanız mecburen zefal ön bagaj ama yurt dışından almak istiyorsanız axiom journey ön bagajı önerebilirim tabiki ikinci el olarak alacaksanız bilemem ve ayrıca performans ve hız konusunda öyle çok da önemli bir düşüş yok yani genel olarak ön bagaj kullanmanızı tavsiye ederim

veyselozcelikk

Aktif Üye
Tepki
391
İsim
Veysel
Bisiklet
Giant
Güncel bilgi olarak XLC Raider kelepçeli ön bagaj kullanıyorum. Bağlantılarını sağlam buldum. Tüm maşa türlerine uyum sağlayabilen esnek şekil alabilen 4 adet kelepçe bulunuyor.
-Merida Crossway Urban 100 marka bisikletimde maşada bagaj deliği olmadığı için bu bagajı tercih ettim. Şehir içi 100 km ye kadar olan turlarımda sorun çıkarmadı.
Ve Haziran ayında çıkacağım Türkiye turunda da bu bagajı kullanmayı düşünüyorum. İlerleyen zamanda merak eden arkadaşlar olursa tecrübelerimi paylaşabilirim.

Tepki
33
Selam Veysel
XLC Ön bagaj tecrübelerini paylaşabilir misin?
Teşekkürler

sakir.sen

Üye
Tepki
8
İsim
Sakir SEN
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Zefal Raider ön bagajı, Salcano NG350 26 V bisikletimle yaklaşık 5 bin km boyunca kullandım. 3 bin km düz, sağlam, asfalt yolda bir sorun çıkarmadı. Toprak ve berbat ötesi çukurlu asfalt yolda sürmeye başladıktan sonra kelepçeler kırılmaya başlıyor. Ortalama 250 km de bir kelepçe kırıyorsunuz ki gerçekten alüminyum kalitesiz. Yedek kelepçeleri dahi kırıldı. 1000 km sonra da gövdeden kırılmalar başladı.

Kazakistan Beyneu'dan Özbekistan Semerkant'a gittiğim bu yolda Semerkant'ta bagajı söküp atmak zorunda kaldım.

Şimdi XLC'yi denemeye niyetim var.

Eğer Zefal alacaksanız XLC gibi U şeklinde maşaya bağlantı aparatı olursa daha iyi olur. Kendim bir demirciye yaptırdım bir taraf için gerçekten sağlam duruyordu. Ama bagaj gövdeden kırılınca atmak zorunda kaldım.

• Beğen
Tepkiler: Burak Afrasyap

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bende Zefal ön bagaj var, henüz kullanmadım. Kelepçeler 9x2 kg için çok güvenli gibi görünmüyor açıkçası. Kullanacağım zaman nalburdan daha büyük kelepçe alıp pnları kullanmayı düşünüyorum. Ya da fatklı bir şekilde takviye düşüneceğim.

sakir.sen

Üye
Tepki
8
İsim
Sakir SEN
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Haggard1963
Zaten her ne kadar 9x2 dense de ön tarafta maksimum 5-6x2 kg yük taşımak gerekiyor. Ben arka jant telini kırdığım için yükün çoğunluğunu öne almak zorunda kaldım. Bu da Zefal'in kırılmasına etken oldu. Daha büyük kelepçeden ziyade sağlam olması yeterli olur diye düşünüyorum. Ben de bakmıştım ama bulamadım bu bölgede. Sonra bir yere demirden özel yaptırdım ama maalesef geç kaldım. Bagaj kırıldı sonrada.

Tolga Özdemir

Gereksiz Üye
Tepki
2.090
İsim
Tolga Özdemir
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
xlc bagaj deliği olan bisikletlere uygun sanırım.bunu bagaj deliği olmayanda kullanma şansımız var mı ? zefalde kullanabiliyoruz fakat herkes kötü tecrübeler anlattığı için xlc daha ağır bastı.