XCM V2 HLO ayarı?

Cihan ÜRÜT

Daimi Üye
Tepki
69
Merhabalar,
10 gün önce yeni aldığım bisikletimin maşasında artı ve eksi yön işareti olan bir çevirme seçeneği var. Maşamım markası XCM V2 HLO.
Bisikletimin maşası ilk aldığım gün yumuşaktı, en ufak bir tümsekte, çukurda yaylanıordu. Ancak bi arkadaşım bu ayar vidasıyla oynadı. Şimdi ise maşa çok sert. Neredeyse hiç yaylanmıyor. Yumuşatmak için hangi yöne çevirmem gerekir? + mı - mi?

Scudo

Güvenç Terzierol

Forum Bağımlısı
Tepki
251
Bisiklet
Salcano
hayır efendim + yöne çevirince yumuşar...
bende - zannediyordum sonradan fark ettim + yöne çevirdiğinizde yumuşaklığı artar...

• Beğen
Tepkiler: Cihan ÜRÜT

Günay Savaş

Daimi Üye
Tepki
116
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
bunu deneyerek de öğrenebilirsin.

• Beğen
Tepkiler: Cihan ÜRÜT

Turker

Üye
Tepki
10
Benim maşa da -Sun tour XCR with Lockout 100mm travel- Hemen hemen 1 tur -, bir tur + yönde dönüyor. Yukarıda Sn. Şevket Şahin'in sorduğu kaç tur dönüyor sorusunu bende merak ediyorum çünki bir tur - ya da + yönde çevirince bir fark hissetmiyorum. Turdan sonra zorlayınca bir çıtırtı sesi gelip yine bir tur dönüyor ve böyle devam ediyor.
Sertleşme ya da yumuşama bu bir tur içinde mi oluyor yoksa çıtırtıdan sonra sertleşene (ya da yumuyaşayana) kadar çevirmek mi gerekiyor?

(Kusura bakmayın merak ettiğim bir konuydu, burada ilgili mesajı görünce yazmak istedim.)

Güvenç Terzierol

Forum Bağımlısı
Tepki
251
Bisiklet
Salcano
zaten zorlayıp bir çıtır bir çıtır dönüyor bir tur döndürmek değil mesele...
En yumuşağa getirmek için elinizle zorlayın ama başka bişeyle değil dönebildiği yöne kadar döndürün...
deneyin sonra diğer taraf..
aradaki farkı anladıktan sonra zaten kafanızda ölçüp tartıp nasıl bir ayar istediğinizi anlarsınız...

Tepki
25
%100 kesinlikle arada baya fark oldu şimdi denedim - tarafa sonuna kadar çaviirnce baya bi yumuşma daha az kuvet uygulayarak daha çok içeri göçme oluyor + nın en sonunda daha çok kuvet uygulayarak daha az göç me oluyor.- taraf daha iyi bir emilim yapıyor.