Xcm maşa sökme

Tepki
0
Bisiklet
Amoeba
İyi günler,
İkinci el aldığım bisikletin xcm maşasının bakımı yapmaya çalıştım bugün.
Alttaki vidalar söktüm,maşayı ikiye ayırdım, içi biraz küflüydü temizledim yağladım.
Ama sertlik ayarının olduğu sol tarafın içi hala kirliydi.
Üstündeki 8-10 tane tırtık olan somun benzeri plastik parçayı sökmeye çalıştım, pense denedim, tornavidayı dayayıp arkasına vurdum açamadım.
Bu parçayı nasıl açarım, özel bir aparat mı gerekiyor?

Scudo

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
Sol taraftaki sertlik ayarını eksi yöne doğru(Sol tarafa) çevirin en son çok sertleştiğinde biraz daha güç sarfederek çevirin.Parça plastik onun içinde yay var bence orayı çıkarmaya gerek yok ama madem bakım yapıyorsunuz çıkartın.Geriye tekrar takıp işlemi bitirirken plastik parçaya dikkat edin(söktüğünüz tırtıklı yerin kilidi) eğer bir diş yanlış geçerse onun işi biter zaten çok zorlarsanız dişi yanlış geçirttiğinizde yüzde 70 benim gibi somun elinizde kalır.O parçayı yalama yaptırdığımdan maşa elimde kaldı gittim xcr süspansiyon aldım iyikide almışım Xcm'den daha iyi.

Tepki
0
Bisiklet
Amoeba
öncelikle maşanızın hayırlı olsun
Maşanın içi cidden çok kötü.Bir de şuanki hali bakımı yapmadan öncekinden çok iyi ve sol tarafın içi oldukça kirli.Mutlaka orayı da söküp temizleyeceğim.
Ama şu an sertlik ayarını elle de çeviremiyorum,tarif ettiğiniz şekilde sökmeyi deneyeceğim.Bahsettiğiniz plastik parçayı amortisörün içini sökünce mi göreceğim, yoksa dıştaki parça mı?

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
Bende elle çıkartamamıştım zaten,pense ile bir kaç tur zar zor çevirdim anca çıktı.Ben temiz kullanmıştım içinde küf müf yoktu lakin pensenin altına bez koymama rağmen kilit biraz çizilmişti.İçindeki yayı iyice gresleyin kauçukla beraber.Yayı bacaklarından sökmüşsünüz,keçeleri gresleseydiniz o daha iyi olurdu.Yalnız dikkat edin kapağı geri kapatırken diş kaçırtmayın o parça zaten dandik elinizde kalır.

Tepki
0
Bisiklet
Amoeba
ben bugün denerken baya zedeledim kilidi, bez gibi bişey kullanmak aklıma gelmemişti, kapağı takarken dediğiniz gibi dikkat ederim.
Keçe dediğiniz yerler neresi oluyor?

Cuneyt Erkman

Forum Bağımlısı
Tepki
702
Bisiklet
Salcano
maşamı sökmek istiyorum fakat alttaki cıvatalar somunları ile birlikte dönüyor böyle bir durum başına gelmiş olan var mı çözümü nedir?birde başka bir maşayla karşılaştırdığımda maşanın içeri girer iken bi kısım esnediğini görüyorum bunun nedeni toz girmesini engelleyen lastiklerin eskimesi midir yoksa içeride gevşek birşeyler mi vardır

sedat saraç

Daimi Üye
Tepki
47
Bisiklet
Scott
2 gundur xcm maşayı sökmeye çalışıyorum.inat ettim ve başardım.oncelikle maşanın her iki tarafında bulunan tapalarn dişleri plastik oldugu icin yalama oldu.bende aldım elime matkabı.o plastik tapayı 2 yerden matkapla deldim.sonra tornavidayla kanırtarak çıkarttım komple.sonra maşanın altında ki 2 vidayı söktüm.daha sonrasında maşanın yaylarını çıkarrtım.sonra en altta soktugum somunların vidalarına 2-3 kez sert bişiyle vurdum ve çıkarrtım her iki aparatı.sonra maşayı ikiye ayırdım.butun aparatları normal gresle gresledim(elimde başka gres yoktu.normalde lityum bazlı ince gres kullanılır)sonra butun parçaları tekrar yerine monta ettim.maşanın en altında ki vidaları taktım.maşanın ustunde ki tapalar pert oldugu icin yarın nalburdan kör tapa alacagım.demir yada plastik.dişlileri uyarsa mükemmel olacak.bugun aklıma geldi.dedim buna tesisatlarda kullanılan kör tapa olur.sadece maşayı kilitleyemeyiz.ama ne gıcırtı kaldı ne bişi.yay 10 numara işliyor.takılan varsa sorsun yardımcı oluruz