XCM amortisör kilit sorunu

A.Fatih

Üye
Tepki
4
Bisiklet
Carraro
Arkadaşlar elimde Sr suntour XCM kilitli maşa bulunmakta, kilitleme veya kilidi açmakta herhangi sorunum yok. Kilit yeşil konuda iken amortismanlar gayet güzel çalışmakta asıl sorunum şu kilit aktif iken kırmızı konumda iken . 1-2 cm boşluk yapmakta bu da düz yolda ufak bir çukurda bile sanki iki metalin çarpma sesi gelir gibi ses gelmekte. Veya hafif bozuk yollarda takur tukur bi şekilde gittiğimden hızımı çok azalmakta. Bu boşluğun oluşmasının tam nedeni nedir.Tamir edilebileme gibi imkanı var mı? . Bilgi verebilirseniz teşekkür ederim.

Scudo

Hayrettin

Forum Demirbaşı
Tepki
662
İsim
Hayrettin
Bisiklet
Salcano
Rica etsem konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar gölgelendirebilir mi burayı :)

Tunafish

Daimi Üye
Tepki
352
Bisiklet
Scott
Maşayı tam olarak bilmiyorum ama genel olarak kilitlenebilir maşalar iki şekilde kilitleniyor.
1- Yağlı sistem (gidondan kilitleme mekanizması olanların tamamı bu şekilde çalışır)
2- Mekanik sistem (uzaktan kilitleme mekanizması yoktur ve maşa üzerinde yük varken kilitlenmez)

Yağlı sistem ile kilitleyen amortisörler kilitlense dahi %10-%3 civarında bir boşluk bırakırlar, bırakmak zorundadırlar aksi taktirde tam kilitleme durumunda maşanın patlama riski oluşabilir. Yani o esneme payı bir emniyet sübabı görevi yapar.

Mekanik sistem kilitlenenler böyle bir esneme payına sahip değildirler ama mekanik kilitlemeden dolayı zamanla darbelerden dolayı kilit mekanizmasında boşluklar oluşur ve bu zaman geçtikçe büyüyebilir. Bu nedenle bu tip maşaların kilitli konumdayken bozuk yolda kullanılması pek tavsiye edilmez.

İki sistem de tamir edilir, ancak söylediğiniz maşa için tamir ve yedek parça değişimi masrafına değer mi değmez mi orası tartışılır.

• Beğen
Tepkiler: Hayrettin

Tunafish

Daimi Üye
Tepki
352
Bisiklet
Scott
@Hayrettin bey rica ederim. Bu arada eğer orbea bisikletinizde böyle bir sorun yaşıyorsanız. İstanbul Orbea da Aram Tabar ile bir görüşün derim, kendisi mutlaka size severek yardımcı olacaktır.

Hayrettin

Forum Demirbaşı
Tepki
662
İsim
Hayrettin
Bisiklet
Salcano
Yanlışlık olmuş bisikletin markası orbisplus ama bi sorun olursa bulur danışırım kendisine :harika:

akinomatata

Aktif Üye
Tepki
30
İsim
akin
Bisiklet
Mosso
Aynı sorunu ben de yaşadım. İki kez maşa tamire gitti. İkisinde de değişti. Bir süre kullandım fakat o boşluk yine ortaya çıktı (değişen maşada da).
Ne yapmalıyım?
Tavsiye edeceğiniz maşa ne olur? (Mosso Legerda 1521 kullanıyorum 28")
Sürekli maşayı açık mı kullanmalıyım?
4 ay önce aldım bisikleti bir tek bu maşadan memnun değilim.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
4 aylık bisikletin bozulan parçası yerine neden başka marka ürün alıcaksın. 2 yıl garantisi olan ürünü 2 yıl boyunca devamlı değişecek. yada üst modeli verecek.
Yazık bu verilen paralara. üç kuruşluk parça takarlar sonra müşteri ceremesini çeksin. olurmu öyle şey.

Keyif için değiştirirsenin anlarım ama 4 ayda 2 adet te bozulduysa bırakın sıkıntınızı firma çeksin. Baktınız firma yengeç misali yan gidiyor verin tüketici hakem heyetine o zaman bisikleti komple geri almak ve mahkeme masraflarını karşılamak zorunda kalacak.

@akinomatata

akinomatata

Aktif Üye
Tepki
30
İsim
akin
Bisiklet
Mosso
@Asusmune
@Asusmune

Ben abartıyor da olabilirim. Bu konuda çok bilgim yok. Bu tür maşalarda 1-2 cm'lik bir esneme payının normal olduğunu duymuştum.