X-vert motion problemi

Tepki
37
Merhabalar,

Ben bisiklet sporuna yeni başlamak üzere olan birisiyim.

Tavsiye üzerine geçenlerde X-vert motion aldım.

Fakat oldukça pahalı olan bu bisiklette bayağı bir rahatsızlık çekiyorum.

Selede çok az bir süre dahi oturmak müthiş bir acı ve rahatsızlık yaratıyor, bu yüzden sürekli binemiyorum, sık sık ara vermem gerekiyor.

İlk etapta sele ve gidon arasındaki bölgenin benim için çok kısa olduğunu düşündüm, çünkü seleye tam olarak yerleşmek yerine kendimi otomatikman selenin sonlarına doğru yerleştime eğilimindeydim.

Bisikleti aldığım yere götürdüm, görevli arkadaşlar 2 numara olan bu bisikletin benim için uygun olduğunu söylediler, selesini biraz geriye çektiler ve boyun kısmını değiştirerek sele ve gidon arasını biraz daha açtılar. Bu arada boyum 1.72 ve kilom yaklaşık 90.

Bu yeni düzeni denedim fakat aynı rahatsızlık devam ediyor. Gene seleye tam oalrak yerleştiğimde gidon ile aradası mesafe kısaymış gibi geliyor ve kendimi selenin sonlarıona doğru yerleştiriyorum, seleye yarım oturuyorum.

Bu olay içime büyük bir kurt düşürdü, sonuçta aldığım bisiklet pahalı bir bisiklet.

Bu konuda yorumlarınız ve önerileriniz var mı acaba?

Teşekkürler

Scudo

jimi1984

Daimi Üye
Tepki
99
Kadro boyu 2 numara nedir bilmiyorum ama ölçü şu şekilde olsaydı daha çok kişi yardım edebilirdi...
Örneğin ; 13,5 - 16 - 16,5 - 17 - 17,5 - 19 gibi...
Ben 1.80cm - 75 kiloyum bana uyan kadro 17... Tabi ben biraz şoparlıkda yapmak istediğim için 16,5 aldım o ayrı :)

Eğer ki aldığınız bisikletin kadro boylar 1-2-3 ise 2 medium yani orta oluyor..Eğer benim verdiğim kadro boyları ile oranlarsak 16,5 - 17 ye tekabül ediyor. boyunuz için aslında çokda büyük veya küçük değil.Sizin için ideal... Gibi geliyor.

Popo daki acı konusuna gelince uzun zaman binmeyip birden binince alışma süreci geçiyor..Tabi bu süreci acılı veya acısız geçirmek sizin elinizde..

Pedli tayt ve şortlar var...Popo için acıyı azaltıyor ve ayrıca jelli seleler varmış..Bunun içiçnde çok rahat diyorlar ama ben eski usülcü olduğum için bunları hiç denemedim...Size tavsiyem biraz kullanın aradan 2-3 hafta geçsin..
Alışacaksınız...
Boy konusunda gerçekden yardım edebilecek bir arkadaş var ise zaten size uygun kadro boyunu söyliyecekdir ama büyük bir ihtimal benle aynı görüşde olacakdır...

Bol turlu günler ve hayırlı olsun bisikletiniz :)

NOT = Keşke almadan önce forumu biraz karıştırsaydınız ;) Tekrar hayırlı olsun :)

cruphasulie

Forum Demirbaşı
Tepki
422
Corratec'in kadro boyları 2,3,4,5,6,7 numaraları şeklindedir.
2 Numara kadro 37cm buda 15'' e denk geliyor,
3 numara 17'', 4 numara da 18''e denk geliyor.
Spor kullanım için boyunuza uygun bir kadro, ama uzun yolculuklar
veya gezi amaçlı yorucu olabilir.
Kısaca arazide kullanacaksanız size yeterli kıvraklığı sağlayacak,
ağırlığı öne-arkaya vermeniz kolay olacaktır, fakat uzun yolda,
daha uzun bir kadronun verdiği konforu vermeyecektir...

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
O kadro boyu sizin için belki ufak gelebilir keşke bir büyüğünü alsaydınız demem sanırım daha mantıklı olurdu... Bende 1.72 boyundayım ve 16-17" kadrolar gezi için oldukça ideal oluyorlar bana... Fakat siz o bisiklet için seleyi biraz daha geri çekip daha dik açılı ve uzun bir boğaz takarak sorununuzu giderebilirsiniz...

ayrıca dağ bisikleti için uygun oturuş daha dike yakın şekildedir yani aranın dar olması makbuldür... Ve daha rahat bir sele ve padli tayt ile daha konforlu kullanım elde edebilirsiniz...

Tepki
37
Öncelikle hepinize cevaplarınız için teşekkür ederim.

Bisikleti dükkana geri götürdüğümde görevli arkadaşa acaba 3 numara ile değiştirsem daha mı iyi olur diye zaten sormuştum fakat arkadaş, 2 numarada da 3 numarada da sele ve gidon arasındaki mesafenin eşit olduğunu, bunun bir fark yaratmayacağını söylemişti. Sadece yükseklik olarak fark eder demişti.
Bu gerçekten böyle midir acaba?

Bisikleti kullanım amacımı da anlatayım. Evimiz Caddebostan sahiline yakın, öncelikle burayı düşünerek aldım. Yani sahilde her gün 3-5 saat kadar düz yolda kullanmayı düşünüyorum. Ayrıca ara sıra bisiklet turlarına da katılmak istiyorum. Fakat arazide binmeyi falan pek düşünmedim açıkcası.

Bu veriler doğrultusunda sizce bisikleti 3 numara ile değiştirmem daha mı mantıklı olur?

Bir de görevli arkadaş şu an ellerinde olmayan gel kılıf tavsiye etmişti, bu ne kadar yardım eder acaba?

Teşekkürler

• Beğen
Tepkiler: cruphasulie

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
gel kılıf biraz daha rahat ettrir tabiki... bu arada 2 ile 3 arası üst boru uzunluğu kesinlikle fark eder...

kcuk_

Forum Bağımlısı
Tepki
180
birazda kulandıkca alısacaksınız seleye en azından bende oyle oldu :)

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.696
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Birde sanırım kilo problemi var onun etkisi olurmu bilmiyorum ama olur diye düşünüyorum. 1,72 boya 90 kilo birde bisiklete vücut alışkan değilse ilk etaplar böyle konular çok görülür. Bisikletiniz hayırlısı olsun, bol pedallı mutlu günler dilerim.

cruphasulie

Forum Demirbaşı
Tepki
422
Corratec motionun selesi de corratec, üst modellerdeki Sella Italia'lara
göre biraz konforsuz kalıyor, selenin burnunu biraz aşağı eğmenizi tavsiye
ederim. Sella italia'ların şekli daha düz ve rahat ama motionlara koymamışlar.

alikayalik

Üye
Tepki
11
iyi bir bisiklet.Ben de de corratec var.ilk aldığımda aynı problemleri yaşadım.Biraz binince oturduğumuz bölgemizdeki kaslarımız da ona göre uyum sağlıyor.Biraz binin düzelir.Hayırlı olsun iyi bir seçim yapmışsınız.