Wireless Kablosuz Güvenlik Seviyesi !

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Piskiletci tarafından paylaşıldı.

 1. Piskiletci

  Piskiletci Onursal Üye

  Kayıt:
  20 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  2.959
  Beğeniler:
  2.998
  Bisiklet:
  Corratec
  Seviye:
  Modeminizin ip adresini tarayıcınızın adres bölümüne yazıp girdiğinizde menüde kablosuz ayarlar bölümünde WEP veya WPA ayarları varsa mutlaka ikisinden biriniz seçin. Ben daha gelişmiş güvenlik için WPA yı kullanıyorum.

  Peki nedir WEP ve WPA?. WEP ve WPA kablosuz modemlerde kullanılalan ileri teknolojili şifre güvenlik ayarlarıdır:

  WEP: Şifre alanına, seçiminize göre 10 karakter (64 bit), 26 karakter (128 bit) veya 58 karakter (256 bit) şifre kelime girilebilir. Girdiğiniz şifre onaltılık sayı düzenine uygun karakterlerden seçilmelidir (0 - 9 arası rakam veya a, b, c, d, e, f karakterleri). WEP şifrelemesinde 2 onay modu desteklenmektedir: Açık ve Paylaşımlı. Açık modunun seçilmesi tavsiye edilir. 4 adete kadar şifre girebilir ve dilediğinizi kullanabilirsiniz. Bu şifreyi kablosuz bağlanacak tüm cihazlara da girmeniz gerekmektedir.

  WPA: WPA (WI-FI protected access) ve WPA 2 (IEEE 802.11i standardı ile tanımlanmıştır) en güncel şifreleme metodlarıdır. WEP ile aralarındaki en önemli fark WPA' da anahtar (şifre) sürekli değiştirilerek yayınlanır. TKIP (Temporal Key Integrity Protocol) adındaki bu işlev, sisteme izinsiz girişleri ve şifre hırsızlığını neredeyse imkansız hale getirir. WPA şifrelemeyi aktif hale getirmek için; 'PSK şifresi' seçeneğini işaretleyerek 'Şifre' bölümüne, unutmayacağınız, en az 8 en çok 63 karakterden oluşan bir şifre girerek Kaydet'e basınız. Şifrenizin kolayca tahmin edilemeyecek şekilde hem harf hem de rakamlardan oluşmasına dikkat ediniz. (örneğin: airtiesarge2006). Bu şifreyi kablosuz bağlanacak tüm cihazlara da girmeniz gerekmektedir. Kablosuz ağınızda WPA/WPA2 kullanmak istiyorsanız ağınızdaki tüm kablosuz adaptörlerin WPA/WPA2 şifrelemesini desteklemesi gerekmektedir. 802.1x kullanımı için modem sitenizden bilgi alınız

  Birçok kullanıcı bu özellikleri bilmediğinden herkese açık wifi ağı sağlamış oluyor. Şimdi wireless modem kullanıyorsanız hemen bu ayarları yapın ve güvenle internette dolaşın;) Umarım yararı olur.
   
 2. sadana

  sadana Onursal Üye

  Kayıt:
  19 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  2.268
  Beğeniler:
  2.592
  Şehir:
  Adana
  Seviye:
  Ali kardeşim eline sağlık.Aslın da dikkat etmemiz en önemli konu.Ama şuan da pc lerde kullanılan "Şifre kırıcı" programlar cidden bayağ bir reabet görüyor ve istenilen maca da ulaşıyor..O yüzden imkalar dahilinde kablosuz internetin kullanılmaması daha mantıklı olur..Tabi kullananlar için de uyarıların dikkate alınması gerekir..Slm lar..İyi forumlar..
   
  Piskiletci bunu beğendi.
 3. #3
  Piskiletci

  Piskiletci Onursal Üye

  Kayıt:
  20 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  2.959
  Beğeniler:
  2.998
  Bisiklet:
  Corratec
  Seviye:
  Ali abi eğer WPA özelliği varsa şifre kırılması %98 ihtimal, çok uzman olmak gerekir. Ama normal düzeydeki şifreler rahat kırılıyor, WPA ise sürekli yenilendiğinden çok zor kırılır
   
  sadana bunu beğendi.
 4. gurkan

  gurkan Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  29 Ekim 2004
  Mesajlar:
  493
  Beğeniler:
  562
  Şehir:
  İzmit
  Seviye:
  MAC adresi tanımlayarak bu riskleri ortadan kaldırabilirsiniz. Kablosuz ağa dahil olmasını istediğiniz bilgisayarın MAC adresini modeme tanıtarak, bunun haricinde hiçbir makinaya izin vermemesini sağlayabilirsiniz.
   
  Piskiletci bunu beğendi.
 5. Can Arpat

  Can Arpat Üye

  Kayıt:
  1 Kasım 2009
  Mesajlar:
  73
  Beğeniler:
  64
  Şehir:
  Istanbul
  Seviye:
  Selam Ali, peki bu durumda WPA2, WPA dan da mı daha güvenlidir, aynı şeymi?
  Ben sondaki 2 sinden dolayı WPA2 ile şifrelemişim şimdi baktım..
   
  Piskiletci bunu beğendi.
 6. #6
  Piskiletci

  Piskiletci Onursal Üye

  Kayıt:
  20 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  2.959
  Beğeniler:
  2.998
  Bisiklet:
  Corratec
  Seviye:
  WPA ile WPA2 arasında tek fark WPA2 de ek olarak Pre-authentication özelliğininin bulunması

  Önemli İpucu;):
  Şifreleme yaparken örneğin 1245868745546478647 veya eretetkjhgklgf gibi sayılar ve harfler kullanmayın. 5_8f&fgdf@ADFrg?()8/gfgf-gf+sd!24r6Fthgfd--ghtıf gibi uygun karakter desteğinde şifreleme yapın, ne kadar çok farklı sayı ve harf kombinasyonu yaparsanız şifreniz o kadar zor kırılır.

  Hatta yazdığımız 5_8f&fgdf@ADFrg?()8/gfgf-gf+sd!24r6Fthgfd--ghtıf bu şifrenin sonuna 5_8f&fgdf@ADFrg?()8/gfgf-gf+sd!24r6Fthgfd--ghtıf: Error! hata eklersek şaşırma olarak algılanır ve Error! şifreye dahil edilmez, bu nedenle diğer kısım uygulanır ve şifre yanlış olur:)

  Not: Bunlar benim bulduğum taktiklerdir, başta kurum ve kuruluşlarda bulamassınız bisikletforum'a özel;)
   
  Barış Çalışkan ve Can Arpat bunu beğendi.