Windows Tehdit Altinda....

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Önder Özdoğan tarafından paylaşıldı.

 1. Önder Özdoğan

  Önder Özdoğan Onursal Üye

  Kayıt:
  25 Mayıs 2005
  Mesajlar:
  2.329
  Beğeniler:
  1.291
  Seviye:
  “.wmf” uzantılı dosyalarla taşınan spyware ve virüsler bilgisayarları tehdit ediyor. Microsoft yamanın 10 Ocak’ta hazır olacağını duyurdu.

  Uzmanlar, 1990’dan bu yana kullanılmakta olan tüm Windows işletim sistemlerinin bu açık nedeniyle “büyük virüs” riski altında bulunduğuna işaret ettiler. Microsoft ise yaptığı açıklamada, 10 Ocak’tan önce açığı kapatacak yamanın hazır olmasının beklenmediğini bildirirken kullanıcılardan güvenmedikleri kaynaklardan gelen e - postalardaki linklere tıklamamalarını istedi.

  Bilgisayar güvenlik uzmanları, Microsoft’un Windows işletim sisteminde yeni tespit edilen açık nedeniyle yüzmilyonlarca bilgisayarın “spyware veya virüs” tehdidi altında olduğu uyarısında bulundular.

  Finlandiyalı anti-virüs şirketi F-Secure’ün baş araştırmacısı Mikko Hyppönen, Windows’daki yeni tespit edilen açığın, hackerların hedefi haline geldiğini belirterek, “Potansiyel güvenlik tehdidi çok büyük. Belki de şimdiye kadar hiç görmediğimiz kadar büyük. Windows’un tüm versiyonları şu an tehdit altında” diye konuştu.

  ABD’de interneti izleyen Computer Emergency Response Center (Cert) ve web güvenlik firmaları, geçen hafta yaptıkları açıklamada, Windows’da yeni tespit edilen bir açığın bilgisayarları saldırılara açık hale getirdiği konusunda uyarıda bulunarak, “Windows Metafiles”adı verilen bazı görüntü dosyaları konusuna dikkat çekmişlerdi.

  Uzmanlar, çok sayıda web sitesinin, bilgisayarlara sızmak ve kullanıcının izni olmadan tanıtım, kişisel bilgi toplama veya bilgisayarın yapılandırmasını değiştirmek için “spyware” yerleştirmek amacıyla bu açığın avantajını kullandıklarını belirtmişlerdi. Söz konusu görüntü dosyalarının “.wmf” uzantısıyla geldiği ve bunların vektör ile bitmap (resim datalarının piksel grafikler halinde yazılması) temelli oldukları uyarısı karşısında, Microsoft gerekli incelemeyi başlattığını açıklanmıştı.

  Bu uyarının ardından, özellikle bir grup bilgisayar korsanının, bu açıktan faydalanmak için kullandıkları kod kaynağını yayınlamalarıyla potansiyel saldırı tehdidinin iyice arttığı belirtiliyor.

  MİCROSOFT: “DİKKATLİ AÇIN”
  Microsoft da web sitesinde yaptığı açıklamada, açık uyarısı konusunda gerekli incelemelerin yapılmakta olduğunu, ancak 10 Ocak’tan önce resmi bir yama hazırlanmasının beklenmediğini bildirdi.
  Dünyanın en büyük yazılım şirketi, bu arada müşterilerine de güvenilmeyen kaynaklardan gelen elektronik postaları veya bunu izleyen web linklerini dikkatli açmaları çağrısı yapmayı sürdürdü.

  Bu arada, bazı güvenlik uzmanları, açığın kapatılması için Rus bilgisayar programcısı İlfak Guilfanov tarafından hafta sonu yazılan, ancak resmi olmayan bir yamanın kullanılabileceği önerisinde bulundular.
  (NTVMSNBC)
   
 2. eYa

  eYa Bisikletkolik

  Kayıt:
  18 Mayıs 2005
  Mesajlar:
  1.297
  Beğeniler:
  865
  Şehir:
  Eskişehir & Didim
  Seviye:
  Microsoft şirketi, Windows işletim sisteminde bazı grafik dosyalarına karşı ortaya çıkan açığı kapatacak yamayı yayınladı.

  [​IMG]

  Beklenenden bir hafta önce yayınlanan yamayı indirmek için kullanıcıların Microsoft'un anasayfasına girerek, sağ üst köşedeki ''Security Update for WMF Vulnerability'' bölümünü tıklamaları gerekiyor. Burada, kullanıcılara yamayı nasıl indirecekleri ve kuracakları anlatılıyor.

  Microsoft, açığın ortaya çıktığı 27 Aralık'tan bu yana hackerların saldırılarına alet olan ''Windows Meta File veya WMF''deki açığı giderecek yamanın en erken 10 Ocak'ta hazır olacağını açıklamıştı.

  Tüm dünyada 1990'dan bu yana kullanılmakta olan Windows işletim sistemlerini tehdit eden açık nedeniyle bilgisayarlar, ''spyware veya virüs'' tehlikesi altında bulunuyordu.

  ABD'de interneti izleyen Computer Emergency Response Center (Cert) ve web güvenlik firmaları, geçen hafta yaptıkları açıklamada, Windows'da yeni tespit edilen bir açığın bilgisayarları saldırılara açık hale getirdiği konusunda uyarıda bulunarak, ''Windows Metafiles'' adı verilen bazı görüntü dosyaları konusunda dikkati çekmişlerdi.

  Uzmanlar, çok sayıda web sitesinin ve bilgisayar korsanının, bilgisayarlara sızmak ve kullanıcının izni olmadan tanıtım, kişisel bilgi toplama veya bilgisayarın yapılandırmasını değiştirmek için ''spyware'' yerleştirmek amacıyla bu açığın avantajını kullandıklarını belirtmişlerdi.

  Söz konusu görüntü dosyalarının ''.wmf'' uzantısıyla geldiği ve bunların vektör ile bitmap (resim datalarının pixel grafikler halinde yazılması) temelli oldukları uyarısı karşısında, Microsoft gerekli incelemeyi başlattığını açıklamıştı.
  Bu uyarının ardından, özellikle bir grup bilgisayar korsanının, bu açıktan faydalanmak için kullandıkları kod kaynağını yayınlamalarıyla potansiyel saldırı tehdidi iyice artmıştı.

  Açığın kapatılması için İlfak Guilfanov isimli bir Rus bilgisayar programcısı da hafta sonunda resmi olmayan bir yama hazırlamıştı.

  MİCROSOFT'TAN GÜVENLİK ÖNERİLERİ

  Açığı kapatacak yamayı yayınlayan Microsoft ve diğer bilgisayar güvenlik şirketleri, bilgisayarları güvenli kılacak şu önerileri yapmayı sürdürüyorlar:
  -Bilmediğiniz web sitelerinden uzak durun, bu sitelerin virüs ve diğer zararlı yazılımları içeriklerinde bulundurabileceklerini unutmayın.
  -Bilinmeyen bir kaynaktan gelen elektronik postaları görmezden gelin.
  -Kişisel ''firewall'' (güvenlik duvarı) kurun.
  -Antivirüs ve antispyware yazılımlarınızı sürekli güncel tutun.
   

İlginizi Çekebilir

IMG_20160426_172219.jpg
Merhaba arkadaşlar , bugun istanbul tıp fakültesinde halk sağlığı dersime girdim. Dersin bir kısmında su depolamak icin kullanilan plastik kaplarin hangi maddeden yapildigini ve bunu nasil...
untitled.png
Selamlar İngiltere'de aylık olarak yayınlanan "Get into Road Cycling" isimli derginin Aralık sayısında yayınlanan "Profesyonel Sporculardan Tepe Tırmanma Teknikleri ve İpuçları" konulu makaleyi...
upload_2016-10-20_14-40-16.png
VO2max, ciğerlerimize aldığımız oksijenin ne kadarının yakıt üretiminde kullanıldığını gösteren bir üst sınır. Esasen aerobik kondüsyonla ilgili bir konu. Aerobik kondüsyon ise, birkaç dakikadan...