Wiggle

cazci

Dört Mevsim Pedal...
Yönetici
Tepki
17.303
İsim
MEHMET CEM SAYGI
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu konu başlığı, adı geçen alış - veriş sitesine ait paylaşımları içermektedir...
Lütfen kişisel iletişiminizi özelden yapınız...
Her bildirim geldiğinde bizleri meşgul etmeyiniz...

Scudo

sonerogul

Aktif Üye
Tepki
342
İsim
Soner Oğul
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
bu ay tek seferde 7 iç lastik aldım. bu ay sipariş ettiğim kargo sayısı 3, içindeki ürünleri tek tek saymakla uğraşmak istemiyorum ama minimum 15 adet ürün vardır. keza temmuz ve haziran ayında da buna benzer rakamlarla alışverişlerim mevcut. kısacası kafalar karışmasın. bir ayda 5 adet alışveriş sayısına dikkat ederek bu 5 alışveriş toplamında istediğiniz adette ürün satın alabiliyorsunuz.

• Beğen
Tepkiler: ag249

Erdal Ylmz

Daimi Üye
Tepki
860
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Taylan Gören

Sizi yalanlamak için yazmıyorum, ancak kendi yaşadığınız örneği vermek ne yazık ki geneli kapsamıyor. Ben de 8 yıl içerisinde yurt dışından bir sürü trainer ve karbon jant alıp sattım.Bu ürünlerin tamamına vergi çıkması gerekirken, vergi ödemediğim ürünler oldu.

Aşağıya bir link bırakıyorum. Bunun gibi bir çok yerden kaynak bulabilirsiniz.
(link)

SCD

Üye
Tepki
59
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@erdlylmz

Konu yalanlamak veya vergi ödeyip ödememe durumu değil ki, yanlış verilen bir bilgiye karşın devletin resmi kaynağında yazanları ekliyorum. İnsanlar forumları neden bırakıyormuş şimdi daha iyi anladım.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@Taylan Gören

Devletin kaynağındaki yazı açık onu hepimiz okuyoruz ama anlamak farklı. Devletin dilini yanlış anlıyorsunuz. Hukuk dili ve kanunların dili gazete dilinden farklıdır.

SCD

Üye
Tepki
59
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@muratcolakoglu

Peki siz doğru anladığınızı anlatır mısınız?

Mur@t_Ok

Teşkilat Bisiklet Grubu
Tepki
845
İsim
Murat OK
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@fate61 bir ürünün muhakkak bir adet sınırlaması vardır. Stok , gönderim gibi. Bazı siteler sınırlı gönderim yapıyor wiggle da fazla adetli bir alim denemedim. Ama herşey yasal olduğu için yani aldiginiz ürün fiyatı üzerinden commercial invoice ve faturaniz gonderiliyor. Gümrük mevzuatında 1500 Euro ya kadar olan ürünler numune bazında görüldüğü için herhangi bir gümrük ithalat beyani duzenlenmiyor üzeri ürünlerde gümrük beyanı ile ithal edilmesi gerekiyor. Diğer yandan gümrük vergileri ürüne göre %18 veya %20 üzerinden alınıyor.
Ben bir çift lastik aldık kargo dahil 32.27 USD buna karşılık 28 TL gümrük vergisi ödedim. Türkiye'den skynet tarafından solmaz nakliyata ödüyorsunuz. Sonrası sürat kargo ile ürün size gönderiliyor bunun içinde ücret alinmiyor

• Beğen
Tepkiler: fate61

krank

Aktif Üye
Tepki
295
İsim
Onur G.
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Gümrük konusunda işin uzmanı değilim ve sadece tecrübeye dayalı bilgi paylaşayım. DHL ile gelen kargomu gümrükten çekebilmek için gümrük yetki belgesi doldurdum ve doldurduğum formun eşya listesi kısmında 5 ürün için yer bırakılmıştı. Tek ürün sipariş etmiş olduğum için tek satır doldurdum ve sorunsuz kapıma geldi.
Tekrar siparişim oldu ama bu defa içeriğinde 5 ürün var ve skynet ile gönderildi. Aslında hazır kargo ücreti alınmıyor iken almam gereken bir kaç ürün daha vardı ama cesaret edemedim. Ben risk almayı sevmiyorum.

Son düzenleme:

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@Taylan Gören

Dün gümrüklerden sorumlu ticaret bakanlığı çağrı merkezini arayıp sordum. Şimdilik 5 adet ürün kısıtlamasına ait bir genelge yayınlanmadığını ve sizin gönderdiğiniz o maddenin bizim gibileri ilgilendiren bir madde olmadığını söyledi. Yani şu an aylık bir kısıtlama yok. Bazı şeyleri kaynağına sormak gereksiz tartışmaların önüne geçiyor.

@ogokcek

O 5 ürünlük belge yıllardır var. Yeni bir belge değil.

SCD

Üye
Tepki
59
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@muratcolakoglu

Teşekkürler olayı daha da netleştirdiğiniz için benim tepkim zaten okumadan araştırmadan bilmeden rastgele bilgilerle ahkam kesip çok bilmişlik yapanlara idi, saygı çerçevesinde yanıtladığınız için ayrıca teşekkür ederim.

• Beğen
Tepkiler: Pawcraft ve ag249

krank

Aktif Üye
Tepki
295
İsim
Onur G.
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Netleştiren arkadaşlara teşekkür ederim. Bundan sonra fazla sayıda ürün sipariş ederken içim rahat olur.
Diyelim tek seferde 5 ten fazla ürün aldık ve gümrük yetkilendirme formu dolduruyoruz. Bu durumda ne yapmak lazım? Formda sadece 5 ürünü mü yazmak gerekir yoksa ek filan mı yapmalıyız.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@ogokcek

Aynı üründen birden fazla aldıysanız, bunları tek tek yazmak yerine "3 adet bisiklet iç lastiği" şeklinde yazabilirsiniz. 5'ten fazla farklı ürün aldıysanız, aynı formdan 2. bir adet daha doldurmanız gerekir.

Tepki
163
İsim
Koray Kuşçu
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Peki benim sorum şu , ayda 5 adet (ürün veya kargo) ilk sipariş verdiğiniz tarihdenmi sayılıyor yoksa temmuz , ağustos gibi sabit bir ayın içinde alabilceğin ürün sayısımıdır? Mesela agustos 30 unda verdiğim 5 adet kargon eylül 1 de sıfırlanacakmı bilgi sisteminde.

Tepki
11
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
wiggle bedava kargo vb kampanya yapıyormu arkadaşlar

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.133
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
wiggle'dan alış veriş yapanlar kervanına bende katıldım. Önceki gün bir tane mtb spd ayakkabı aldım. Türkiye'de maalesef normla ayakkabılarda bile büyük numara yokken spd olanını bulmak imkansız. Bugün sevk edilmiş. Sitenin vermiş oldu takip numarası ile skynet sitesinden bakınca her hangi bir bilgi gözükmüyor. Bu takipsiz denilen standart olan seçenek ile seçtiğim için mi ?

krank

Aktif Üye
Tepki
295
İsim
Onur G.
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@thewickerman
99£ üzeri siparişlerde kargo ücreti ödemiyorsunuz

Ertan M.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.438
İsim
Ertan
Bisiklet
Merida
@thewickerman
Kargo bedava değil ama diğer sitelere göre daha uyguna geliyor.Merlinde kargo 70 küsür tl iken alman sitelerinde de çok pahalı.Ayrıca şuan wiggle da yeni üyelere ilk siparişte 50 sterlin alt sınır olmak kaydıyda 10 sterlin indirim kodu veriyor.Ben kampanyayı kullanarak lastik siparişi verdim diğer sitelere oranlara çok daha uygun fiyata geldi.

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.133
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@MakRo
""Your parcel is on hold in London as it is over the customs threshold and customs charges will be applied upon entry into Turkey. In order to export the parcel, we require your agreement to pay these charges upon arrival into Turkey prior to delivery.
Please respond in writing confirming if you agree to pay the charges or not. The amount due will be:
Duty and taxes %18 of the value of the shipment
Total (duty and taxes)
We will export the parcel upon receiving your agreement. If you choose not to accept the charges, we will return the parcel to Wiggle/CRC who will refund you in full the amount you have paid for the goods.
A response is required for either option, to agree or refuse.
Thank you for your understanding."" B
u şekilde bir mail geldi anladığım ve translatein çevirdiği kadarı ile gümrük vergisini kabul edip etmediğimi soruyorlar. Bu nasıl yada ne şekilde cevaplamam gerekiyor ? Daha önceden durumu yaşamış yada konu hakkında bilgisi olan varsa yardımlarınız bekliyorum.

Pawcraft

Daimi Üye
Tepki
520
@MakRo

altında türkçesi de vardı bana gelende yalnız.
şöyle yazabilirsiniz:

"Hi,

I confirm that I agree to pay the charges.

Best,
MakRo"

• Beğen
Tepkiler: MakRo