Wiggle

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@ogokcek
Kadro değişimi isteyin. Hasarlı kadroyu DHL'e "bu kadro garanti kapsamında değişecek" diye beyan ederek teslim ederseniz, yenisi geldiğinde tekrar vergi ödememeniz gerek.

• Beğen
Tepkiler: Kerim BEŞER
Scudo

fate61

Üye
Tepki
0
İsim
fate
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
merhabalar geri ye giderek 69 uncu sayfaya kadar okudum ama aklımdaki sorunun cevabını bulamadım...
soru 1 : wiggle den alışveriş yaparken bir defada kaç ürün alabiliyoruz adet bazında...
soru2 : diyelim lifline lastik aldım tanesi 2 dolar ve ben 4 adet aldım 8 dolar yapıyor. bunun bana maliyeti ne olur.... gümrük vergisi var onu anladım ayrıca wiggle bir kargo ücreti koyuyor oda var ayrıca türkiyedeki kagoyada para ödeniyormu bilmediğimden 8 dolarlık ürün elime geçtiğinde ne kadar ödemiş olurum.

ayrıca 15 yıl sonra bir foruma üye oldum :D

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.368
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
2. sorunuza cevap vereyim. 8 dolar x günlük kur x 1.18 + kargo bedeli şeklinde bir para çıkar cebinizden. Gümrüğe sunma bedeli alırlar mı bilmiyorum o da yaklaşık 5 tl galiba.

• Beğen
Tepkiler: fate61

SCD

Üye
Tepki
59
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@fate61

1: istediğiniz kadar
2: 8 USD + kargo ücreti Wiggle’a ödersiniz. Kargo Parcelforce+Ptt ile gelirse kapıya getiren görevliye (8*0.18) USD + 5.9 TRY ödersiniz.

fate61

Üye
Tepki
0
İsim
fate
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Taylan Gören teşekkür ederim :)
ayrıca anladığım kadarı ile arada gümrük şirketi var ona ekstra bir ücret odenmiyor mu ? bazı kişiler gümrük şirketi aradı şu kadar ücret şu hesaba yatırın ürünü gonderelim gibi cümleler kurmuş.

SCD

Üye
Tepki
59
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@clubber
Aylık 5 adet ürün değil 5 adet kargo.

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.398
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
aldığınız ürüne yüzde 18 gümrük vegisi uygulanıyor. ayrıca 5.20 lira gümrüğe sunum ücreti. sipariş sınırı aylık 1500 euro diye biliyorum. tam olarak emin değilim. türkiyede kargoya ücret ödemiyorsunuz. wiggle a ödediniz kargo ücreti türkiye teslimatını da karşılıyor.

SCD

Üye
Tepki
59
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@fate61

Evet şayet Skynet ile gönderilirse aracı kurum olan solmaz nakliyat gümrük işlemlerini yapıyor ve sizden verdikleri hesap numaralarına gönderi bedelinin %18 ini yatırmanızı (ödeyeceğiniz rakamı belirtiyorlar) söyleyen bir mail gönderiyorlar ve yatırdıktan sonra hızlı bir şekilde işlemleri yapıyorlar ardından sürat kargoya teslim ediyorlar.

@clubber

Tamam sen 5 adet ürün al kimseye de müdahale etme, resmî gazeteye girip bak ama yine de 5 adet ürün sınırını geçme kendi siparişlerinde.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Taylan Gören

O resmi gazete linkini paylaşsan daha inandırıcı olurdun. Bu şekilde inandırıcı olmuyorsun.

SCD

Üye
Tepki
59
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@clubber
Bilmeden atıp tutanlarla tartışmaya girmem ama hadi bu sefer istisna olsun.

(link)

MADDE 4 –
“(9) Kararın 126 ncı maddesi kapsamında aynı kişi adına bir ayda en fazla 5 taşıma senedi muhteviyatı eşyanın serbest dolaşıma girişine izin verilir.”

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Taylan Gören

Senin Türkçe kıt belli ki. " 5 taşıma senedi muhteviyatı " denmiş. Bu 5 adet taşıma senedi demek olmuyor. 5 adet ürün demek oluyor. Bir konşimentoda 3 ürün varsa ikincisinde en fazla 2 tane daha olabilir demek oluyor. Kanun dili senin anladığın dil değil.

ag249

Forum Bağımlısı
Tepki
1.698
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@clubber

Ürün cinsi olarak mı 5 yoksa adet mi? Yani A ürününden 5 tane, B ürününden 2 tane alırsak sıkıntı mı oluyor?

SCD

Üye
Tepki
59
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@alicangul29

Ürün adedi olarak sınırlama yok, lütfen yukarıdaki şahsın yanlış yönlendirmesini ciddiye almayın.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@alicangul29

Ne alırsan al 5 adet alabilirsin. Yani Aylık konşimento muhteviyatı 5 den fazla olamaz. Diğer şahıs okuduğunu anlamıyor.

Zaten A ürününden 5 adet alırsan gümrük bunun ticaretini yaptığını düşünüp kişisel ithalattan çıkartıp ticari ithalata sokar, o zaman işler karışır. Kişisel ithalat: kişisel ihtiyaca cevap verecek miktar demektir. Aynı üründen 5 adet bir defada alıyorsan bunu sorgularlar.

ag249

Forum Bağımlısı
Tepki
1.698
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@clubber

Benim kişisel ihtiyacım için aldığım şey 5 tane olamıyor mu? Bu neye göre belirleniyor.

@Taylan Gören
Gerçekten arada kaldım. Wiggle'da sepete 5 iç lastik, 2 dış lastik, 4 fren padi vs. ekledim şimdi bunların gelmeyecek olma ihtimali düşündürüyor beni.

SCD

Üye
Tepki
59
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@alicangul29

Sadece Ağustos ayında 4 adet kargo ve 17 kalem ürün aldım yukarıdaki attığım videodaki kafada olan insanlara itibar etmemenizi öneririm.

• Beğen
Tepkiler: ag249

ag249

Forum Bağımlısı
Tepki
1.698
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Taylan Gören
Doğrulama için çok teşekkürler. Aradığım cevap buydu. :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@alicangul29

Yalan söylemiyordur kendi başına gelen tek tecrübe ile yorum yapmamalı.

Yasa çıkalı 2 ay oldu. Gümrüklerin vatandaşlık numarasına dayalı takibi yapması için veri tabanı oluşturması lazım. Bürokrasinin çalışma hızını düşünürsek iki ayda böyle bir veritabanının hazırlanması hele yaz aylarında mümkün gözükmüyor. Arkadaş bir sürü ürün getirttim bir şey olmadı derken gümrükçüklerin gözünden kaçırabileceğini hesaba katmıyor.

22 euro muafiyeti varken dahi 30 euroluk ürün alıp gümrük vergisi ödemeyenler vardı. Benim de defalarca başıma geldi. Gümrük gözden kaçırıyor. Bu demek değil ki böyle bir uygulama yok.

Ayrıca siz 5 adet iç lastikten bahsediyorsunuz. Miktar kişisel ithalatı zorlayacak kadar fazla. Ama yine de gümrük memurunun gözünden kaçabilir ya da insiyatifi ile geçebilir.

Bunu en iyi bilecek kişi Wiggle'ın gümrükleme işini yapan Solmaz nakliyattır. Zaten forumda çok tanıdık Solmaz nakliyat'tan Murat isimli kişi var. Ona sorup aydınlatabilirsiniz.