Wiggle

Kadir KARADEMİR

Forum Demirbaşı
Tepki
952
İsim
Kadir KARADEMİR
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Onur Ali İmren
Para var huzur var

Scudo

Mstakbas

Üye
Tepki
4
İsim
Mesut
Bisiklet
Mosso
aslında şöyle bir şey duydum ben ptt dağıtıcısından aldığın ürün elektronik değilse 60 dolar üstü sadece 5.10 tl gümrük damga pulu ödüyorsun dedi. çünkü geçen hafta kask aldım 5.10 tl ödedim kask 60 dolardı suan 25 dolarlık ürünüm gümrükten cıktı 5.10 tl vergi gözüküyor aklınızda bulunsun. @Sıradan Çinko Pil @Onur Ali İmren

kerem.erdogan

Aktif Üye
Tepki
321
İsim
Kerem Erdoğan
Bisiklet
Giant
wiggle, crc vs hepsi ptt ile çalışıyor. ptt'nin de standardı yok. biri 5 günde gelirken onuru 1 aya yakın sürüyor.
Amazon.de den aldığım garmin 520 ve ondan bir kaç ay sonra söylediğim araba için port bagaj bir kaç güne gelmişti. hatta port bagaj 3 gün sonra teslim edilmişti.

Amazon gümrük masrafını baştan tahsil edip kendisi hallediyor. siz sadece 3 sayfalık bir formu doldurup ups in gümrük bitimine mail atıyorsunuz. Amazon sonra kestiği gümrük ! masrafından geri kalanı iade ediyor. örneğin 520 bundle'ı indirimdeyken 1000tl ye almıştım, 185tl iade edilmişti. wiggle'da benzer yönteme başvursa da rahat etsek.

Tepki
43
İsim
Mehmet Çetinkaya
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba, wiggle'dan aldığım toz içecek (SIS REGO) gümrüğe takıldı. Uzun süren antreman sonrası hızlı toparlanma için ürün ararken wiggle da SIS REGO Rapid Recovery Protein adlı ürünü buldum ve bir kaç farklı bisiklet aksesuarıyla beraber satın aldım, bugün kargomu beklerken ,PTT görevlisi reçete ibraz etmem gerektiğini bildiren bir belge ile çıkageldi, şaşırdım ,kızdım ama yapacak bişey yoktu mecbur imzalayıp süreci başlattım. Daha öncede, hem de 1 ay önce sis in jelini almıştım hiç bir sorun çıkmadan ulaşmıştı.

Konuyla alakalı olarak ilgili birim yetkilisine duygusal ve açıklayıcı bir rica maili attım, süreçle ilgili burada bilgileri paylaşırım.

Bu tip durumla karşılaşan ve çözümleyen arkadaşımız oldu mu?

ErHan72

Daimi Üye
Tepki
422
İsim
Erhan
Bisiklet
Carraro
@Mehmet Çetinkaya Aslında yapılan işlem normal. Zirâ "Takviye edici gıdalar/sporcu gıdaları olarak nitelendirilen bazı ürünler" istisnai durumlar dışında yasaklı üründür. Gümrük mevzuatı ile ilgili link ekliyorum

(link)

Tepki
43
İsim
Mehmet Çetinkaya
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bir önceki siparişimde jeller sorunsuz gelmişti, bu kanundan haberim yoktu , öğrenmiş olduk. Kendilerine sporcu lisansımı gönderdim belki gönderirler.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Mehmet Çetinkaya

Aile doktoruna gidip bir reçete yazdırsan işin hallolur. Bu işlerin sporcu lisansı ya da rica ile hallolması zor.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.203
Bisiklet
Specialized
@Mehmet Çetinkaya

Lisans yeterli değil; milli sporcu belgesi veya reçete gerekiyor.

Tepki
43
İsim
Mehmet Çetinkaya
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Pazartesi aile hekimim ile görüşeyim bu konuyu

ErHan72

Daimi Üye
Tepki
422
İsim
Erhan
Bisiklet
Carraro
Mevzuatta açık açık her şey yazılmışken ve mevzuatı paylaşmama rağmen merak edipte okunmamış

Soru: Takviye edici gıdalar/sporcu gıdaları olarak nitelendirilen bazı ürünlerin posta/hızlı kargo yoluyla getirilmesine ilişkin bir istisna var mıdır?
Cevap: Evet, bu kapsamdaki ürünleri doktor tavsiyesi ile kullanan kişilerin, hastalıklarına dair resmi hastaneden alınmış bir raporu ve doktorun önerdiğine dair bir reçeteyi, milli sporcuların ise "Milli Sporcu Belgesi"ni gümrük idaresine ibraz etmeleri halinde söz konusu ürünleri posta ve hızlı kargo yoluyla getirmelerine izin verilir.

Tepki
43
İsim
Mehmet Çetinkaya
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Okudum Erhan bey teşekkür ederim. Bazen tecrübeyi parayla satın alırsın. Benimkisi öyle oldu.Mevzuatı uygulayan memurların konuyla ilgili istikrarsızlığı benide farklı yollara yönlediriyor. Kendimce çözüm üretmeye çalışıyorum.

• Beğen
Tepkiler: ErHan72

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.986
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Yeni zincir almam gerekiyor. Wiggle' dan bir zincir, 2 iç lastik, 2 matara 19.75€ ürün bedeli+ 4.69€ kargo çıkıyor. Son zamanlarda "kargoyla beraber vergi çıktı" "limiti geçmediğim halde vergi çıktı" gibi cümleleri sık görmeye başladım. Var mı böyle bir durum? Ona göre seçim yapacağım.

hayriünal

Daimi Üye
Tepki
447
İsim
hayri ünal
Bisiklet
Lapierre
@Mustafa Zeybekkargo dahil degil.
ama senin siparis kargo olsada gecmiyor.siparisini ver bence

F8331 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Zeybek

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.986
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@hayriünal
Cevap için teşekkürler. Şımarıp kmc x9 l gold mu alsam diye düşünüyorum. Karar verince bakacağız. O da kargosuz 20.08€ arada 2 kat fark var ama muh te şem görünüyor :utan:

• Beğen
Tepkiler: hayriünal

ekranci

Daimi Üye
Tepki
354
İsim
Kemal
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Canyon
@Mustafa Zeybek

Son 3 ayda Wiggle'dan 4 kere ürün almışım (neredeyse hepsi limitin altındaydı) hiçbirinde vergi kargo dahil hesaplanmadı, gönül rahatlığıyla yardırabilirsin.

• Beğen

brstrmn

Aktif Üye
Tepki
154
İsim
Barış
Bisiklet
Bianchi
Ürün kapıya geldiğinde ödeyeceğimiz vergi Türk Lirasına çevrilmiş hali üzerinden olacak değil mi ?

Punctum

Forum Demirbaşı
Tepki
1.301
İsim
Mehmet O.
@Mustafa Zeybek

Gümrüğe Sunma Ücreti ve Damga vergisi ödeyeceksiniz...

• Beğen

Kadir KARADEMİR

Forum Demirbaşı
Tepki
952
İsim
Kadir KARADEMİR
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@brstrmn

Ürünün gümrüğe girdiği andaki döviz kuru üzerinden vergisi hesaplanır. Gümrüğe Sunma Ücreti : 4.5 TL ve Damga Vergisi : 0.6 TL eklenerek vergi ödersiniz.

Wiggle'dan sadece 1 keere gelmeyen ürünüm oldu. Parasını iade ettiler. Para iadesinden 5 ay sonra ürün bana geldi :) Wiggle'den hediye olarak kabul ettim :) Teşekkürler wiggle :)

• Beğen

Kadir KARADEMİR

Forum Demirbaşı
Tepki
952
İsim
Kadir KARADEMİR
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer