Wiggle

Bike Storm 09

Aktif Üye
Tepki
134
İsim
Ahmet
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Şimdi arkadaşlar 1 Mayıs itibariyle gümrük düzenlemesi yürürlüğe girecek. Buna bağlı olarak 150€ Üstü her sipariş için + vergilendirme gerçekleşecek. 150€ altı için ise bedelin %30 ile çarpılarak gümrük bedeli ortaya çıkacak.En özet haliyle durum bu anladığım kadarıyla… O zaman 1 mayıstan önce siparişlerimizi vermeliyiz ihtiyacımız olan ne varsa tabi. Bu tarihten sonra fiyat olarak pek bir cazibesi kalmayacak ama ülkede bulunmayan bir ürün için yine bu gümrük bedellerine katlanmak zorundayız anladığım kadarıyla .

Scudo

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.462
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Şimdi arkadaşlar 1 Mayıs itibariyle gümrük düzenlemesi yürürlüğe girecek. Buna bağlı olarak 150€ Üstü her sipariş için + vergilendirme gerçekleşecek. 150€ altı için ise bedelin %30 ile çarpılarak gümrük bedeli ortaya çıkacak.En özet haliyle durum bu anladığım kadarıyla… O zaman 1 mayıstan önce siparişlerimizi vermeliyiz ihtiyacımız olan ne varsa tabi. Bu tarihten sonra fiyat olarak pek bir cazibesi kalmayacak ama ülkede bulunmayan bir ürün için yine bu gümrük bedellerine katlanmak zorundayız anladığım kadarıyla .
1 Mayıstan önce siparişte verseniz o ürün 1 mayısta gümrükte olursa yeni kanun geçerli olacak. 11 günde gelmeyecek her ürün için artık çok geç diyebiliriz.

• Beğen
Tepkiler: Ekincan

gunerokn

Forum Bağımlısı
Tepki
2.466
İsim
okan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
7 Nisan'da vermiş olduğum sipariş 14 Nisan'da elime ulaşmıştı. (Tahmini teslimat tarihi 25 Nisan verilmişti)
Bu süreyi baz alarak dün yeni bir sipariş verdim. (Tahmini teslimat tarihi 5 Mayıs veriliyor)

• Beğen
Tepkiler: MakRo

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.667
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
1 Mayıstan önce siparişte verseniz o ürün 1 mayısta gümrükte olursa yeni kanun geçerli olacak. 11 günde gelmeyecek her ürün için artık çok geç diyebiliriz.
Gümrüğe gelmiş olması yeter değil mi? Tahsilat tarihine bakmazlar herhalde.

4 Nisan'da Ali'den verdiğim siparişler 26-28 Nisan tahmini teslim görünüyordu, şimdi hepsinde böyle yazıyor:

İlla yeni kanundan ödetecekler. Umarım sadece bayram tatilinden kaynaklı teslimat gecikmesidir, işlemleri 1 Mayıs'tan önce başlar da ucundan yırtarım.

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.462
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti

4 Nisan'da Ali'den verdiğim siparişler 26-28 Nisan tahmini teslim görünüyordu, şimdi hepsinde böyle yazıyor:

İlla yeni kanundan ödetecekler. Umarım sadece bayram tatilinden kaynaklı teslimat gecikmesidir, işlemleri 1 Mayıs'tan önce başlar da ucundan yırtarım.
Gümrüğe gelmesi yeterli olur mu bilmiyorum ama işlem başlangıç tarihini baz alacaklardır sizin siparişi verdiğiniz tarihi değil. Bence bu saatten sonra artık çok geç. O vergiler seve seve %30 dan ödenecek.

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.667
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Gümrüğe gelmesi yeterli olur mu bilmiyorum ama işlem başlangıç tarihini baz alacaklardır sizin siparişi verdiğiniz tarihi değil. Bence bu saatten sonra artık çok geç. O vergiler seve seve %30 dan ödenecek.
Sipariş tarihi zaten olmaz da mesela 30 Nisan-1 Mayıs hafta sonu, 2-3-4 Mayıs bayram, teslimat gerçekten 5 Mayıs'ta olacaksa 28-29 Nisan'da gümrük işleminin başlamış olması lazım. Benim merak ettiğim gümrük işleminin başlama zamanı mı önemli, verginin hesaplandığı zaman mı önemli, yoksa benden verginin tahsil edildiği zaman mı kabul edilecek? Herhalde kaydın açıldığı zaman ya da verginin hesaplandığı zaman olur. Gümrüğe geldiği zamansa yırtma şansım var ama diğer seçeneklerse zaten bekletir %30'u alırlar.

gunerokn

Forum Bağımlısı
Tepki
2.466
İsim
okan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ürünün gümrüğe ne zaman geldiğinden ziyade gümrük çekim işlemi (memur kontrolü, vergilendirmesi vs.) 1 Mayıs'a denk gelmiş ise yeni vergi dikkate alınacak.
Mesela benim dün verdiğim sipariş 29 Nisan tarihine kadar memur kontrolü olup vergisi hesaplanırsa yırtıyorum.
Yoksa çekim işlemi 1 Mayıs sonrasına kalacağı için yüksek vergi ödemiş olacağım.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: sccetin

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.136
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti

Aynı durum aldığım ürünün bir tanesinde yazıyor. İlk baktığımda teslimat süresi 5 mayıs diyorsu, şuan baktım 8 haziran olacak her 2 günde bir artacak galiba. Öte yandan görseldeki gibi yola çıktı diyor. @trainspotting35 abinin dediği gibi kendimiz %30a kabullendirip erken gelirse ucuz oldu diye sevindirmek olacak galiba.

Dosyalar

onderr

Üye
Tepki
0
İsim
önder
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Diğer
selamlar, wiggle Co sitesinden LifeLine Essential Commuter Road Tyre lastik almak istiyorum (linki ekleyemiyorum) triban 500 bisiklete ara sıra toza toprağa çıkmak için takmak istiyorum ne dersiniz lastik uygun mu? bisikleti ikinci el olarak yeni aldım. başka gerekli şeyler önerebilirseniz sevinirim.

Osman Selman

Forum Demirbaşı
Tepki
405
yeni gümrük kanunu öncesi son bir kaç alışveriş yapalım dedim ama hep dhl ile gelen kargolar bu sefer skynetle gelecek. ama 18 nisandan beri "
London - UNITED KINGDOMOn Hold - Required Consignee ID/Tax Number
bu bildirimde kaldı. wiggle üzerinden bilgileri ilettik, skynet'e mail attık ama hala hareket yok.

var mı başına böyle bir şey gelen?

gunerokn

Forum Bağımlısı
Tepki
2.466
İsim
okan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
yeni gümrük kanunu öncesi son bir kaç alışveriş yapalım dedim ama hep dhl ile gelen kargolar bu sefer skynetle gelecek. ama 18 nisandan beri "
London - UNITED KINGDOMOn Hold - Required Consignee ID/Tax Number
bu bildirimde kaldı. wiggle üzerinden bilgileri ilettik, skynet'e mail attık ama hala hareket yok.

var mı başına böyle bir şey gelen?
holdresponse3@skynetworldwide.com mail hesabından paketiniz gönderimi ve vergileri ödeyeceğini kabul ettiğiniz onay maili atılmış olması gerekiyor.
Bu onay mailinde TC kimlik numaranızı da yazmalısınız. Eğer bu mail'e 7 gün içinde dönüş yapmazsanız paket Wiggle'a iade oluyor.

18 Nisan'dan beri bekliyorsa bunu Wiggle ile görüşmenizi öneririm.

• Beğen
Tepkiler: sccetin

Osman Selman

Forum Demirbaşı
Tepki
405
holdresponse3@skynetworldwide.com mail hesabından paketiniz gönderimi ve vergileri ödeyeceğini kabul ettiğiniz onay maili atılmış olması gerekiyor.
Bu onay mailinde TC kimlik numaranızı da yazmalısınız. Eğer bu mail'e 7 gün içinde dönüş yapmazsanız paket Wiggle'a iade oluyor.

Mail gelmiş ve okumadan silmişim direk. maili cevapladım, umarım geç olmamıştır. Teşekkürler bilgilendirme için

• Beğen
Tepkiler: gunerokn

Umut Tuna1

Daimi Üye
Tepki
525
İsim
Umut
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti

Aynisini yasadim junk kutusuna dusmus onay maili tam 18 gun boyunca bosuna bekledim onay verdikten sonra halloldu

• Beğen
Tepkiler: gunerokn

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.667
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer

Bu konuda güncel durum:

Paket 6 Nisan'da kargoya verildi, 15 Nisan'da Çin'den yola çıktı, 23 Nisan'da Türkiye'ye geldi. Üst kısımda henüz gümrüğe girmemiş görünürken ve ben PTT'nin takip sistemine düşsün diye beklerken az önce teslim edildi.

Aynı üründen iki tane içeren, üzerinde 14.80 USD değer görünen paket için
12.00 TL gümrük sunum ücreti
1.00 TL damga vergisi
44.04 TL gümrük vergisi
toplam 57.04 TL tahsil edildi.

1 Mayıs'tan önce geldiğinden vergi artışı için hangi işlemin tarihinin baz alınacağını öğrenememiş oldum ama %10 tasarruf bu bilgiden daha iyi, hele üstünde tam bedel yazıyor olsaydı %10 vergi farkı daha önemli olacaktı.

gunerokn

Forum Bağımlısı
Tepki
2.466
İsim
okan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
7 Nisan'da vermiş olduğum sipariş 14 Nisan'da elime ulaşmıştı. (Tahmini teslimat tarihi 25 Nisan verilmişti)
Bu süreyi baz alarak dün yeni bir sipariş verdim. (Tahmini teslimat tarihi 5 Mayıs veriliyor)
18 Nisan'da verdigim siparis Skynet ile gelerek bugun Turkiye'de gumruge giris yapti ve %20 olarak vergilendirildi.
Ürün tutari 272 Dolar'di. Eger 1 Mayis sonrasina kalsaydi ithalat vergi orani gecerli olacakti.
Hizli geldigi icin ucuz yirttim.

IMG_20220427_173633.jpg

sccetin

SCC
Yönetici
Tepki
5.653
İsim
Serhat C
Strava'dan %25 dhb indirim kodu gelince dayanamadım ve yeni gümrük vergisi oranına (%30) takılır mı takılmaz mı diye beklerken işlem yukarıda @gunerokn'ın da bahsettiği gibi benim için de hızlı gelişti:

1651119029998.png

19 Nisan sipariş,
20 Nisan çıkış,
22 Nisan Hold Response 3'ün TC kimlik no talebi,
27 Nisan Solmaz TC kimlik no ve dekont talebi (Murat Çiftçi'nin yerine yeni bir arkadaş gelmiş fakat bundan sonra zaten nadiren görüşeceğiz sanırım) :(

gunerokn

Forum Bağımlısı
Tepki
2.466
İsim
okan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Strava'dan %25 dhb indirim kodu gelince dayanamadım ve yeni gümrük vergisi oranına (%30) takılır mı takılmaz mı diye beklerken işlem yukarıda @gunerokn'ın da bahsettiği gibi benim için de hızlı gelişti:

287006 dosyayı görüntüle

19 Nisan sipariş,
20 Nisan çıkış,
22 Nisan Hold Response 3'ün TC kimlik no talebi,
27 Nisan Solmaz TC kimlik no ve dekont talebi (Murat Çiftçi'nin yerine yeni bir arkadaş gelmiş fakat bundan sonra zaten nadiren görüşeceğiz sanırım) :(
Benim siparişim Garmin 530 cihazdı.
İthalat mevzuatından vergilerini kontrol etmiştim; %3,7 gümrük vergisi, %8 Trt bandrolu, %18 Kdv ve DTS kontrolü (100 Lira) oranları çıkıyordu.
Bu kalemlere bir de gümrük hizmet masrafları eklenecekti. Biraz risk alarak sipariş vermiştim.

Evet, Solmaz'da artık Oktay Pınar diye biri var.
Bir önceki siparişimde ödemeniz alınmıştır diye teyit maili atmamıştı fakat dün aşağıdaki maili iletti sağolsun.

"Merhaba;

Ödeme alınmıştır. Gümrük işlemleri bugün tamamlanacak ve dağıtım için yönlendirilecektir. Bilgilerinize sunarım."

ufuq81

Daimi Üye
Tepki
249
İsim
ufuk
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Benim siparişim Garmin 530 cihazdı.
İthalat mevzuatından vergilerini kontrol etmiştim; %3,7 gümrük vergisi, %8 Trt bandrolu, %18 Kdv ve DTS kontrolü (100 Lira) oranları çıkıyordu.
Bu kalemlere bir de gümrük hizmet masrafları eklenecekti. Biraz risk alarak sipariş vermiştim.

Evet, Solmaz'da artık Oktay Pınar diye biri var.
Bir önceki siparişimde ödemeniz alınmıştır diye teyit maili atmamıştı fakat dün aşağıdaki maili iletti sağolsun.

"Merhaba;

Ödeme alınmıştır. Gümrük işlemleri bugün tamamlanacak ve dağıtım için yönlendirilecektir. Bilgilerinize sunarım."

Hocam garmin 530 cihaza toplamda ne kadar vergi vs ödediniz?

gunerokn

Forum Bağımlısı
Tepki
2.466
İsim
okan
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti