Wd-40 tam olarak ne işe yarar?

tuninger_haa

Forum Bağımlısı
Tepki
486
wd- 40 tam olarak nedır

ben pas cozucu zannedıyordum ama pası falan cozdugu yok ??

Scudo

Emir Alaca

Forum Bağımlısı
Tepki
437
wd-40 ı ben zincir ve diğer yağlı parçaları temizlemek için kullanıyorum.Zincire toz,toprak bulaştığı zaman wd-40 la temizleyip tekrar zincir yağı ile zinciri yağlıyorum.Genelde temizlik amaçlı,yağ sökücü olarak kullanıyorum.

• Beğen
Tepkiler: tuninger_haa

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
WD 40 pas çözücüdür. Ancak uygulandığı zemini öyle pırıl pırıl yapmaz. Sadece pas yüzünden birbirine kaynamış, yapışmış olan yüzeylerin ayrılmasını sağlar, bu sayede civata, vida, somun vs kolaylıkla sökülebilir. Ayrıca yağ çözücü özelliği de olduğundan zincir, ruble vs temizliğinde de kullanılır. Ancak bu tip kullanımdan sonra aksamlar çok iyi yağlanmalıdır.

victory

Daimi Üye
Tepki
174
ÜRÜN AVANTAJLARI - 5 ANA FONKSİYON

- Nem atar
- Pas çözer
- Pastan korur
- Temizler
- Yağlar

UYGULAMA ALANLARI

- WD-40 formülünde bulunan metale karşı yüksek çekim özelliği sayesind, yüzeyleri nemli koşullar altında bile tamamen kaplar. Püskürtülerek, fırçalı uygulamalarda veya daldırma yönteminde dahi metal yüzey ile nem arasına girerek koruyucu bir tabaka oluşturur. Bu özelliği ile WD-40, nemle alakalı kısa devreleri hemen ortadan kaldırdığından, elektrik kontağının söz konusu olduğu durumlarda çok kullanışlıdır.

- WD-40 metal çekim özelliği ile paslı ve aşınmış yüzeylere nüfuz ederek, metal, tel, halatlardaki pası çıkarır, sıkışmış somunlar, bağlantılar, kontrol mekanizmaları ve diğer metal parçalardaki aşınmayı ortadan kaldırarak, parçaların serbest bir biçimde çalışmasını sağlar.

- WD-40 metal yüzeylere tamamen yayılarak migroskopik gözenekleri dahi kaplar. Oluşan bu tabaka ve WD-40'ın nem atıcı formülü sayesinde metal yüzey üzerinde neme ve diğer pas oluşturucu maddelere karşı koruma sağlar. Metal düzenli bir şekilde kullanılıyorsa, koruma devam edecektir.

- WD-40 formülü hiçbir aşındırıcı madde içermeksizin çok kalın tabakalı gres yağı ve kiri, etiket ve yapıştırıcı madde kalıntılarını yüzeyden tamamen temizler. Ayrıcı oluşturduğu film tabaka ile çürüme ve paslanmaya karşı korur.

- WD-40 yüksek çekim özelliği sayesinde içeriğinde bulunan yağlayıcı maddelerin tüm yüzeye yayılarak hareketli parçalara mükemmel bir şekilde tutunmasını sağlar. WD-40 silikon veya toz ve kir toplayıcı herhangi bir katkı maddesi içermediğinden yüzeyde kir tabakası oluşturmaz.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Görünüm : Berrak ve hafif bulanık
Koku : Çok hafif, karakteristik, hoş koku
Özgül ağırlık : 22°C'de 800 ± 0.020
Viskozite : 22°C'de 27.5 ± 1.0 san zahn %1
Mininum parlama noktası : Açık kapta 43°C
Uçucu olmayan
maddelerin minimum % : Ağırlık başına %22
Uçucu maddelerin max. % : Alifatik petrol damıtması ağırlığına göre %78
Akma noktası : -73°C'den az
Düşük ısı stabilitesi : Mükemmel
Kaplaması : 15 m2 - 26 m2/litre
Kaynama noktası : 149°C minimum
Ağırlık, tatbiki kaplama : 1.7 g/m2
Uygulanmış ürün kalınlığı : 0.00025 - 0.00075 cm

UYGULAMA

- Aerosol veya sprey aplikatörüyle püskürtülerek
- Fırçayla sürülerek
- WD-40 banyosuna daldırma metoduyla

AMBALAJ

- 200 ml ve 400 ml aerosol Sprey
- 5 Lt plastik galon

The Best

Aktif Üye
Tepki
47
İsim
Ali Girişken
Bisiklet
Bianchi
Yağlamaya mı yarıyor yoksa yağ çıkarmaya mı?

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Forumda geçirdiğim bunca zamanda şunu anladım;
Wd 40 sadece insanları böler, kutuplaştırır ve bisikletçilerin birlik olmasını önler :harika:

(2 mesaj yukarıda özellikler güzelce yazmış. Ama yağlama için bahsedilen katman zincir gibi parçalar için yeterli değildir.) Ama seleniz ses yapıyorsa keser, spd pedal sertse kendine getirir, aktarıcı arasında biriken kurumuş kiri söker vb.

Üye Adı

Forum Bağımlısı
Tepki
1.149
Bisiklet
Dahon
Kavanoz veya plastik eşyadaki etiketi söktükten sonra çıkaramadığınız yapışkanı söker.

Tepki
0
İsim
Barış
Bisiklet
Focus
Peki bunu hidrolik diskin rotoruna sıkılırmı paslanınca veya yağmurdan sonra ?