Voltaj dalgalanmaları...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Şu sıralar elektrikteki voltaj dalgalanmaları çok sık görülüyor;ısınmak için insanlar ısıtıcalara yükleniyor ve ortaya da bu çıkıyor. Şimdi,bugün b.sayarıma birşeyler oldu;birden kendini yeniden başlattı ki bu birkaç kere tekrarlandı...
En sonunda kasadaki sarı ışık yanıp sönmeye ve ekrandan görüntü gelmemeye başladı. Voltajdaki dalgalanmalardan şüphelendim,daha sonra elektrikler gitti geldi ve b.sayarı açtığımda sorun düzelmiş ve normal halde çalışıyordu.
Bu sorunun tam olarak neyden kaynaklandığını bulamadım ama voltaj dalgalanması diye tahmin ediyorum.
B.sayardan anlayan arkadaşlar bu konuda yardım ederlerse sevinirim...

Scudo

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
Voltaj dalgalanmaları,düşük voltajlar dediğiniz sorunlara sebep olabilir..
Geçen gece benimde başıma geldi ışıklar kararıp tekrar yandı ama bilgisayarım kapanmadı bunun nedenide PSUmun bu dalgalanmayı tölare edebilmesi..
Eğer kalitesiz bir PSU kullanıyosanız bilgisayarınız çok büyük tehlike altında;özellikle de harddiskiniz.. Öncelikle eğer dediğim gibi çokta kaliteli olmayan bir Psu kullanıyosanız daldalanmayı hissettiğiniz an bilgisayarı kapatabiliysanız hemn kapatıp kasanın arkasından Psudan anahtarı 0 durumuna getirmenizi tavsiye ederim..tabi bunlar geçici çözümler.En mantıklı ve kesin yöntem on-line UPS almak.. Elbette ki bunun yanında kaliteli bir Psu(power supply unit) da iyi bir çözüm olabilir.. Hatta ikisi birden harkulade olur:)

• Beğen
Tepkiler: BF Okuru

heisenberg3910

Forum Bağımlısı
Tepki
344
geçenlerde bana da oldu.florasanın wattı yarıya düştü 1-2 saniye.bu sırada ekranın görüntüsü gitti ve fanlar deli gibi dönmeye başladı.sonra elektrik geri geldi ve aniden yine gitti.çok korkmuştum kesin biryerleri yanmıştır diye ama neyse ki birşey olmadı:)

• Beğen

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Ups (kesintisiz güç kaynağı) kullanmanızı öneririm arkadaşlar, hem bilgisayarınız zarar görmez hem çalışmalarınız kaybolmaz...

• Beğen

Selim Üsel

Forum Bağımlısı
Tepki
1.464
Selamlar,
Öcelikle Türkiye bir ülkede voltaj dalgalanması çok yaşanabilen bir hadise.
Öncelikle bu olayın bilgisayarımıza çok büyük zararları olabilir.
Çözüm olarak arkadaşlarımızn bahsettiği gibi iyi bir power supply ve kesintisiz güç kaynağı almak olacaktır.
Kesintisiz güç kaynaklarıda kendi içinde Line Interacktive ve OnLine olarak ikiye ayrılar.
İkisi arasındaki fark
Line Interaktive UPS : UPS içindeki aküler elektrik geldiği sürece pasiftir. Elektrik kesildiği anda aküler devreye girer.

On Line UPS : UPS içindeki aküler elektrik varkende aktif olarak çalışırlar. Yani elektrik UPS teki akü grubu üzerinden geçerek, sürekli olarak bilgisayarımızı besler.

Amaca yönelik ikiside çözümdür. Ancak az bir maliyet farkına On line almak daha iyidir. Çünkü On line ürünler he zaman devrededir.
Bir de bu ürünlere ek olarak yüksek gerilim koruyucu (Surge Arrest) ürünüde alırsanız yanınızda bir yere yıldırım bile düşse bilgisayarınıza bir şey olmaz.

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Tüm bunlardan sonra b.sayarımın bu anormal durumu için kesin olarak voltajı sorumlu tutabilir miyiz? Ya da virüs,spyware veya donanımdan da kaynaklanmış olabilir mi?

ergn73

Üye
Tepki
14
selamlar

Öncelikle şunu belirtmekte fayda olacağını düşünüyorum:Hiç evinizin elektirik tesitatınızın nasıl yapılandırıldığını biliyormusunuz ? Ben bu konuyu birkaç elektirikçi ustasına danıştım ve ülkemizde yapılan evlerin büyük bir kısmı maalesef <topraklama> hattına sahip değiller (öyle olduğunu sanırız).Bunu öğrendikten sonra almış olduğum bilgisayarlarıma zarar gelmemesi için ups alınmasını bir zorunluluk olduğunu düşünerek tedarik ettim ve herkesede tavsiye ederim.Güzel bir atasösümüz vardır <mal canın yoncasıdır> :).Bilgisayarınıza biraz daha ömrüne ömür katmak istiyorsanız bırakın voltaj düşüklüğünü sadece topraklamasının olmadığnı düşünerek <ups> alınmasının kaçınılmaz olacağını düşünüyorum;) .Eğer alacaksanızda <line interactive> olmasına özen gösterelim derim...

@stratus

Bilgisayarındaki bu durumun virüs yada spyware'den olduğunu sanmıyorum (belirtmem gerek sistemin hakkındada bilgi vermemişsin).Ama power supply'den şüpelendim :rolleyes: ,umarım en azından 450 watlık bir power supply'dir.Eğer öyleyse ups almayı düşünüyorsan en azından ayriyetten power supply almana gerek kalmaz ....

umarım yardımım olmuştur

saygılarımla...

• Beğen

selcuktnt

Forum Bağımlısı
Tepki
302
stratos düzeni değiştiremeyiz fekat yapabileceğin tek şey online bir ups almak yani" gerçek zamanlı kesintisiz güç kaynağı " ama tabiki biraz bütçe gerektirdiği için düşünmen lazım

• Beğen

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Bence line interactive tipi ups ler hemen herkesin işini görecektir, senelerdir kullanırım bir sorun yaşamadım, voltaj hafif bir dalgalansa bile süratle devreye giriyor, üstelik oldukça da ucuz.

• Beğen
Tepkiler: selcuktnt