VO2max tespiti

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Bahadır Gürel tarafından paylaşıldı.

1. Bahadır Gürel

Bahadır Gürel Onursal Üye

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    VO2max, ciğerlerimize aldığımız oksijenin ne kadarının yakıt üretiminde kullanıldığını gösteren bir üst sınır.

Esasen aerobik kondüsyonla ilgili bir konu. Aerobik kondüsyon ise, birkaç dakikadan başlamak üzere, oksijen yardımıyla ne kadar hızlı gidebildiğimizin bir göstergesi. VO2max'in anlaşılır olması için, onu bir aracın motoruyla kıyaslayabiliriz. Aracın motoru ne kadar güçlüyse (VO2max ne kadar büyükse) araç o kadar hızlı gider (atlet o kadar yüksek hızlara ulaşır).

Not: Ulaştığı hızı koruyabilmesi arabada yakıt tüketimiyle ilgiliyken atlette yakıt ekonomisiyle ilgili.

VO2max değerimizi ölçtürmenin en kesin yolu gaz maskesiyle yapılan eforlu testlerdir.

10 dakika süren bu testlerde, direnç her dakika kademeli arttırılır. Bu esnada hem oksijen kullanım miktarı hem de üretilen güç ölçülür.

Ölçüm sonunda aşağıdakine benzer bir rapor elde edilir.

upload_2016-10-20_14-13-9.png

Bu rapora dikkatli bakarsak, üretilen güç artarken kullanılan oksijen hızı da (VO2) doğrusal artar. Ta ki bir noktadan sonra VO2 artışı dururken üretilen güç artışı devam eder. Bu nokta güç üretiminin oksijenli olmaktan çıkıp oksijensiz hale geldiğini gösterir ki, bu sürdürülebilir bir yakıt değildir.

Laboratuvara gitmeden de VO2max testleri yapılabilir. Örneğin, spor fizyologları tarafından kabul edilmiş bir aralık olan 3-8 dakika arasında maksimum güç üretimi testi yapılarak VO2max elde edilebilir. Çünkü hiçbir atlet 3 dakikalık bir yolu oksijensiz yakıtla tamamlayamaz. Anlaşılması için, bunu su altında nefessiz ne kadar kalabileceğimizle karşılaştırabiliriz. Hem hareket edip hem de nefes almadan suda 3 dakikaya yakın kalmanız, özel bir yeteneğiniz yoksa, imkansızdır.

Bu testlerden elde edeceğiniz maksimum gücü kilonuzla birlikte aşağıdaki tablodan bularak VO2max değerinizi kabaca bulabilirsiniz.

Polar FT80'nin nabız değişkenliği ölçüm yöntemiyle benim için bulduğu VO2max değeri 48-50 arasında değişiyordu. Garmin 520'nin benim için öngördüğü değer de 48-50 arasında değişiyor. Benzer bir sonucu ürettiğim güç ve kilomla karşılaştırınca aşağıdaki tablodan da yakın değerleri buldum.

upload_2016-10-20_14-33-11.png

Atletlerin güç-zaman grafiklerinde keskin düşüş olan yer (grafik bana ait) gerçekte anaerobik güç üretiminden aerobik güç üretimine geçiş yapılan zaman aralığı.

upload_2016-10-20_14-40-16.png

2. Ahmet Zeki

Ahmet Zeki Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Konuyla alakalı hiç bir bilgim yok ama araştırıp hazırlayıp sunmus olmanızı tebrik ederim. Sayenizde yeni bir şey daha öğrenmiş oldum.

Bahadır Gürel bunu beğendi.
  3. mutlu07

mutlu07 Bisikletkolik

Seviye:
    cok guzel bahadir abi paylaşimlarin tesekur ederim,özelikle kolay basit anlaşilir anlatim icin cok saol abi.

4. ozgurerinmez

ozgurerinmez Yeni Üye

Adı:
    özgür
    Bisiklet:
    Lapierre
    Bunca tablodan çıkardığım sonuç ''sigara içmeyin,içirtmeyin''. Teşekkürler bahadır bey paylaşımınız için.

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İlginizi Çekebilir

leg-cramps.jpg
Eğer sıklıkla kramp sorunu yaşıyorsanız, sebepleri ve çözüm önerilerini bu yazıda aktaracağım. Orijinal link yazını sonunda olacak :) [ATTACH] Eğer krampla yüzleşmişseniz, muhtemelen o...
upload_2017-2-1_9-5-24.png
Şöyle bir hizmet olsa, iyi olmaz mıydı? - Katılacağımız yarış parkurunun tüm detaylarını biliyoruz. Diyelim ki, organizasyon bu parkuru internet sitesinden paylaştı veya geçen yıl bu parkurda...
WATSON_00004704-074-630x448.jpg
Bu 11 madde gerçekten onun maddeleri mi bilmiyorum ama, CyclingWeekly böyle demiş :) Orijinal Link, yazının sonunda olacak. [ATTACH] 2016 olimpiyatlarında altın madalyaya giderken Cancellara......