Vivident Multi Vitamin sakız toplatılmalıdır

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Mustafa KILIÇ tarafından paylaşıldı.

 1. Mustafa KILIÇ

  Mustafa KILIÇ Kıdemli Üye

  Kayıt:
  6 Eylül 2004
  Mesajlar:
  242
  Beğeniler:
  365
  Şehir:
  Samsun
  Adı:
  Mustafa Sedat KILIÇ
  Seviye:
  TÜKETİCİLER BİRLİĞİ
  w w w . t u k e t i c i l e r . o r g

  B A S I N A Ç I K L A M A S I

  Tarih : 22/12/2005

  Konu : Multi Vitaminli sakız

  Vivident Multi Vitamin sakız toplatılmalıdır

  Sağlık sektöründeki soygunları değerlendiren Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Şube Başkanı Kemal ÖZER “Vivident sakız tüketiciyi kandırıyor ve sağlığımızı tehdit ediyor” dedi.

  Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Şube Başkanı Kemal ÖZER konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi:

  “Vivident multivitaminli draje sakız kutusunun üzerinde ve reklâmlarında “4 adet Vivident multivitaminli günlük vitamin ihtiyacınızın yüzde 30’unu karşılar” şeklinde sağlık açısından tehlikeli ve yanıltıcı ifadeler yer almaktadır. Tüketiciler Birliği Sağlık Komisyonun yaptığı çalışmada elde ettiği bulgulara göre;

  1- İnsanların ihtiyacı olan vitaminler çok sayıda olup kısaca yağda eriyenler(A, D, E, K vitaminleri) ve suda eriyenler (B, C ve diğer vitaminlerdir) olarak 2 grupta incelenenir.

  İnsanların her vitamine farklı miktarlarda gereksinim duyarlar. Vitamin gereksinimi öncelikle besinlerle sağlanır, D vitamininin sentezi ise güneş ışığı yardımı ile olur. D Vitamini eksikliklerinde ise doktor önerisi üzerine eksikliği belirlenen vitaminlerin takviyesi yapılır.

  Vivident multivitaminli’de bulunduğu iddia edilen vitaminler C, B2, B5, B6, D, E vitamini, betakaroten, niyasin ve folik asittir. Bu vitaminlerin hangi miktarlarda bulunduğu kutu üzerinde belirtilmemiştir. Ayrıca D vitamini yağda eriyen vitaminlerden fazlası karaciğerde birikerek ‘hiper vitaminoz’ denilen rahatsızlığa neden olur. Vivident multivitaminli’nin kutusunda vitaminlerin miktarı belirtilmediğinden, D vitamini için hipervitaminoz gelişme riski söz konusu olabilir.

  2- “Günlük vitamin ihtiyacınızın yüzde 30’unu karşılar” ibaresi yanıltıcıdır; tüm vitamin ihtiyacının yüzde 30’unu karşılar anlamına gelir ki bu da imkânsızdır. Çünkü sakız kendi iddiasına göre zaten tüm vitaminleri içermemektedir. Dolayısıyla bu ifade tümüyle tüketiciyi yanıltıcı bir reklâmdır.

  3- Üretici firmanın 0 800 219 01 68 numaralı tüketici danışma hattı arandığında isim, telefon numarası ve şikâyetin bildirilmesini isteyen otomatik bir robot çıkmaktadır. Ancak daha sonra “hafıza dolu” mesajı gelmekte ve kayıt bırakılamamaktadır. Tüketici danışma hattı da tüketiciyi aldatmaktadır.

  4- Patent sahibi Perfetti Van Mele firmasının Internet sitesinde ise üretilen mamullerin içinde Vivident multivitaminli bulunmamaktadır. Bu ürün dünya üretim konseptinde yer almayarak Türkiye’ye özgü bir ürün gözükmektedir.

  5- Adı geçen vitaminler Türk Gıda Kodeksi Sakız Tebliği’nde izin verilen katkı maddeleri olarak da zikredilmemektedir. Bu üretim aslında Türk Gıda Kodeksi Sakız Tebliği kurallarına aykırı bir üretimdir.

  6- Amerika’da da vitaminli sakız üretilmektedir. Ancak bu üretimler vitaminlerin miktarı ve yapısı ayrıntılı olarak belirtilmektedir. Ayrıca ABD bütün sakızlarda özellikle 4 yaş altı çocuklar için tehlikeli olduğu sakızlarda yazmaktadır.

  Bu nedenlerle 4077 Sayılı Tüketicinin Korunmasına dair yasasının 16’ncı maddesine aykırı olması nedeniyle Reklâm Kurulu’na ürün hakkında şikâyette bulunduk ve aynı kanunun 24’üncü maddesine aykırı üretim olması nedeniyle ürünün üretiminin durdurulması ve piyasadan toplatılması için Konya Tüketici Mahkemesi’ne dava açtık.

  Şekersiz olduğu belirtilen sakızda ve şekersiz olduğu iddia edilen birçok sakız ve gıda ürününde kanser riski yüksek Aspartam adlı suni tatlandırıcı kullanılmaktadır. Tüketicilere sağlık açısından tehlikeli olabilecek başta Aspartam içerikli ürünler ve benzeri sağlık açısında şüpheli tehlike oluşturabilecek ürünleri tüketmemelerini öneriyoruz” dedi

  TÜKETİCİLER BİRLİĞİ | Belediye İşhanı Hastane Cad. No 46 Kat 8/30 KONYA Tel 352 92 92 Fax 353 16 90 www.tuketiciler.org konya@tuketiciler.org

  TÜKETİCİLER BİRLİĞİ
  DEMİRKAPI CAD. NO:25/8 BAYRAMPAŞA 34160 İSTANBUL
  TEL: (212)567 97 44 FAKS: (212) 567 36 47
   

İlginizi Çekebilir

upload_2016-4-1_9-11-50.png
Guy Andrews ve Simon Doughty'nin kaleme aldığı The Cyclist's Training Manual kitabı, çalışıp kendini geliştirmek isteyen her tür bisikletçi için (yol, dağ, tt, cyclo-cross vb.) gerekli bilgiler...
GR_VillaOliveGrove_074-630x420.jpg
Sürüşlerimizdeki ortalama hız, ne durumda olduğumuzun iyi göstergelerinden biridir. Yol bisikletine ilk geçtiğimdeki ortalama hız hedefim 25 km/h olurdu hatırlıyorum :) Zamanla daha da yükseldi....
IMG_20150520_231733_HDR.jpg
Merhaba dostlar hemen her bisiklet süren selenin sert ve rahatsızlığından şikayet etmiştir ve çoğu kişi de belki utangaçlıktan belki rahat hissetmediğinden ya da maddi olarak pahalı olmasından...