vitesler hakkında bilgi

S

Sedat Şencan

Misafir
yanlış bölüme açmışım konuyu daha öncesinde ama buradan devam etmek istedim. vitesler hakkında yardımlarınızı rica ediyorum.
şimdi diyelimki küçük vites 2. büyük viteste 6. da ise bu 2x6=12 km yapabilirim anlamınamı geliyor. Bilenler tarafından çok basit karşılanabilecek bir soru ama ben bilmiyorum lütfen bu konuda yorumları olan varsa paylaşabilirlermi.

Scudo
Tepki
73
Konu biraz daha karışık.
Hangi viteste ne kadar yol kat edeceğin aynakol ve kaset dişlilerinin, dişli sayılarının birbirine ve janta orantısı ile alakalı.
Şu tabloda, 26 jant ve 27 vitesli bir bisiklet için hangi viteste ne kadar mesafe gidildiğinin hesabı var:
Fotoğraf bulunamadı.

Bazı dişliler aynı aktarma oranına sahiptirler, bu yüzden aynı mesafeyi verirler.
Yani seçtiğin dişlinin aynakolda veya rublede kaçıncı sırada olduğunun bu hesaplamada bir önemi yok.

S

Sedat Şencan

Misafir
teşekkürler baya teknik bilgiymiş meğer,
neyse fazla kafayı yormamak lazım pedal çevirmeye devam :D

emre341

Üye
Tepki
0
İsim
Emre
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
dün kron xc 300 aldım. ön vitesi attığımda direkt kendisi geri geliyor ve hafif dokunmayla hareket etmeyecek kadar sert. arka vites ise gördüğünz gibi çok gevşek. ayrıca ittirdiğimde geri gelmiyor, hatta ittirdikten sonra biraz daha ittirip 2 kez vites atabiliyorum ve elimle geri çekmem gerekiyor. işlev olarak bi sorun yok. normal mi? ne yapmam lazım?

ezgif-3-821e3dbd0d.gif

Mete Can Karahasan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.139
Vites düşürmek için ayrı mandal var. Önde bak gözüküyor kamera biraz öne ilerleyince, onu aşağı çekiyorsun. Biri başparmaktan, diğeri işaret parmaktan çeviriliyor. Vites telini gerip, pedal çevirmezsen attırıcıyı sıkıştırırsın. Pedal çevirirken vites değiştirmen gerekli vites telinin rahatlaması için.

emre341

Üye
Tepki
0
İsim
Emre
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
sorunum vitesi düşürüp arttırmakta ya da diğer mandalda değil. videoda ileri geri hareket ettirdiğim mandalın diğerleri gibi sert olmaması bir problem mi yoksa her arka viteste olan bir durum mu? bir kez ittirip vitesi değiştirdikten sonra tekrar eski konumuna gelmiyor. videoda hafifçe dokunuyorum ve gördüğünüz gibi hemen hareket ediyor, dolayısıyla diğerlerine kıyasla gevşek ve kullandıktan sonra eski konumuna gelmiyor, elle tekrar başlangıç noktasına çekmek gerekiyor

Mete Can Karahasan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.139
sorunum vitesi düşürüp arttırmakta ya da diğer mandalda değil. videoda ileri geri hareket ettirdiğim mandalın diğerleri gibi sert olmaması bir problem mi yoksa her arka viteste olan bir durum mu? bir kez ittirip vitesi değiştirdikten sonra tekrar eski konumuna gelmiyor. videoda hafifçe dokunuyorum ve gördüğünüz gibi hemen hareket ediyor, dolayısıyla diğerlerine kıyasla gevşek ve kullandıktan sonra eski konumuna gelmiyor, elle tekrar başlangıç noktasına çekmek gerekiyor
Attırıcının eklem yerinde yay var. Pek mümkün değil dediğiniz eğer kablolar kadro dışındaki yuvasından çıkmadıysa.

emre341

Üye
Tepki
0
İsim
Emre
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
videodaki gibi
htt ps://you tu be.com/shorts/MOqXClTxB1g?feature=share

Son düzenleme:

Spartiat

🌲🌳🚴🚴🚴🌳🌲
Tepki
11.665
İsim
H. Barış NEVRES
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Her arka viteste olan bir durum değil. Tetik mekanizması yayı kırılmak/çıkmak gibi bir sebeple bozulmuş olmalı. Pedal çevirirken her iki mandal da vitesi +- normal atıyor, sadece alttaki mandal geri gelmiyor değil mi?

emre341

Üye
Tepki
0
İsim
Emre
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
evet yazdığınız şekilde

Son düzenleme:

TanerHoca

Aktif Üye
Tepki
1.807
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
mesajınızda "aldığım yere götürsem" diye yazdığınıza göre bisikleti mağazadan veya bayiden almışsınız. normal şartlarda bisikleti teslim etmeden önce vites ayarları kontrol ediliyor ve gerekirse ince ayarlar yapılıyor. öyle olunca da bu durumun aldığınız yerde farkedilmiş olması gerekiyordu. size bisikletin böyle teslim edilmiş olması ilginç.

• Beğen
Tepkiler: Mete Can Karahasan