Vitesimi çalmaya mı kalkışmışlar?

Tepki
8
Bisiklet
Sedona
geçen apartman binasının merdivenine kilitli olan bisikletimi bu halde buldum. çalmaya mı kalkışmışlar emin olamadım. hangi parçalar eksik, nasıl eskisi gibi yapabilirim? bi de kış boyu dışarda kalmış, bu pas için neler yapılabilir?

Dosyalar

Scudo

Ahsen Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Dahon
Vay be gecmis olsun. Daha neleri gorecegiz artik. Calmayami kalkismislar gecerken tekmemi atmislarda yerinden cikmis bilemedim ama inan bende cok merak ettim

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.749
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
Resimlerden Sedona 300 modeli olduğunu tahmin ettiğim bisikletinizin fazla bir eksiği görünmüyor.
Arka attırıcının kulağa bağlantısı çıkmış gibi, en fazla yeni bir attırıcı takar sorunu çözersiniz.
Lakin o rublenin hali içler acısı. Muhtemelen zincir ve aynakol da benzer durumdadır.
WD-40, Balata Spreyi ve iyi bir fırça kullanarak tüm çekiş sistemini pasından arındırmanız gerekir.
Vites ve fren kablolarında da paslanma varsa değiştirmeniz lazım.
Keşke bisikletinizi dışarıda bırakmadan önce sorsaydınız. Koruma önlemleri konusunda kolay çözümler mevcut.

• Beğen
Tepkiler: KayraHan

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
valla hocam o bisiklet nasıl o hale geldi ben de bilemedim ama şunu net söyleyebilirmi ki eğer eviniz müsaitse kesinlikle dışarıda bırakmayın bisikletinizi. yer yoksa en güzel çözümü uygun bir aparatla duvara asmak bisikleti. bisikletinizi evde muhafaza ederek yıpranma sürecini minimuma indirirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: erencaner ve Ghost

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Acemi isi :) Saka bir yana gecmis olsun...
Arka aktariciyi sokmusler ama detayini dusunmemisler. Ruble, zincir ve aynakolu sokup zincire yatirin. Zinciri sokmusken o "kulak" denilen kisma aktaricinizi kolayca alyanla monte edersiniz. Ayar sorununuz oncesinde yoksa baska bir ayar yapmaniz gerekmeyecektir muhtemelen.
Bisikletinizi uzun sure yatiracaksaniz temizleyin ve yaglayin. Sonrasinda kapali yerde tutun veya en iyisi askilayin tekerler yere temas etmesin. Kapali yeriniz yoksa guzelce ortun yagmurdan serpintiden tozdan etkilenmesin.
Paslanmayi minimize edebilirsiniz boylece.

Tepki
8
Bisiklet
Sedona
@Sadettin Z.
evet,sedona 300.
geçen eylül gibi aldım,
aralık 15 ten beri dışarda, kar-yağmur altında kaldı.
biraz sorumsuzca davrandığımın farkındayım.
bakalım, inş eskisi gibi yapabilirim.

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
Onu çalıp ne yapacak bilmiyorum artık, pek para etmez zaten. Boş yere uğraşmış.

ersnpk

Daimi Üye
Tepki
516
İsim
Ersin
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@fatih emekli dostum ilk bakışta sadece yerinden çıkmış gibi gördüm ama arka aktarıcıda alt dişliyle kadroyu birbirine baglayan parça yok gibi geldi bana.. yani şu durumuyla iş görmez hale gelmiş..çok büyük geçmiş olsun bu arada..birisi sırf yavşaklık olsun diye yapmış belliki çünkü bahsettiğimiz parça çarpmayla vurmayla yernden çıkacak birşey deil.

@ERSN PK
çok pardon dostum katlanmış o kısım tekrar baktımda parçalar yerinde gibi :D

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
Çalmaya çalışmamışlar. Aktarıcınızın vidası bir sebeple düşmüş. Çalmak isteyen zinciri kesip alırdı oradan. :)

Aynı rubleden bende de var. Kışın paslanınca WD-40 ve Balata Spreyi ile temizlendi bayağı.

Ercan Cebeci

Forum Demirbaşı
Tepki
251
Bisiklet
Scott
Acemi birisi sökmeye çalışmış gibi duruyor. Yoksa o vida öyle çarpmayla sarsılmayla yerinden çıkmaz. Yeni bir vida ile tutturulur yerine. İmkan varsa rubleyle zincir değişse iyi olur. Aynakol ve vites telleride elden geçmeli.

Kara Kartal

Daimi Üye
Tepki
276
İsim
Mehmet
Bisiklet
Merida
Ben sökme olayı falan olduğunu düşünmüyorum. Aylarca karın yağmurun ayazında kalan somun ne yapsın civata ne yapsın...

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Sadece vidayı da çalmış olabilirler. Vida oralarda mıydı?

Tepki
1
Bisiklet
b'Twin
Kitlemek çözüm olmuyor eviniz müsaitse içeri alın bence kafanız rahat olur. Pas konusuna gelince Q-40 genel amaçlı yağlayıcı temizleyici spreyi tavsiye ederim.

ernesndmr

Üye
Tepki
4
İsim
eren
Bisiklet
Salcano
Benimde bisikleti çalmaya çalıştılar çalamadilar ama shimano revoahift vites kollarını kırıp elcikleri çaldılar