Vitesden gelen 'çat' sesi

hardal

Üye
Tepki
25
Bisiklet
Sedona
Selam,

Pedalı zorladığım anlarda (yokuş çıkarken veya düz yolda hız yaparken) sanki vites değiştiriyormuş gibi vitesden veya zincirden 'çat' diye ses geliyor. Ayna kol 1-2 veya 3. de vites farketmiyor. Her zaman olmuyor ama genellikle oluyor. İşin kötüsü pedala güç uyguladığım için sanki ayağım boşa gidiyormuşçasına denge kayıbı yaşıyorum. Bisiklet henüz 3 haftalık, bedava olan ilk bakıma henüz girmedi. Bunun sebebi nedir?

Scudo

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@hardal

Merhaba. Muhtemelen sorun vites ayarlarından kaynaklanıyor. Arka dişliye tam oturmadığında yapar onu. Tam sizin pedala yüklendiğiniz anda bir alt dişliye düşer. Bakım sırasında vites ayarlarınızı kontrol ettiriniz..

• Beğen
Tepkiler: hardal ve Berke
Tepki
0
aynı sorun bende de var pek anlamıyorum da .göbeği dağıtmışsın dıyen var fincanı değişir diyen var nedir ne değildir bilen hayrına yazsın bari.pedalı her çevirdiğimde belli bir 5 derecelik aralıkta çat diye ses geliyor

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@oğuzhan açar

Bisikletinizin marka / modelini yazın. Birde resim eklerseniz yardımcı olunur..

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@oğuzhan açar

Öncelikle resim yüklemek için şu linki inceleyiniz.

(link)

Bisikletinizin orta göbeğinin markası modeli resimdeki gibi.. Elbette model yıllarına göre değişkenlik gösterebilir. Kasetli göbeklerin en düşük seviye modellerinden dir. Ancak bu demek değildir ki çok kolay yıpranacak. Sorun Aynakol göbeğinde değildir. Sorunu bence pedallarda aramalısınız.

(link)

Pedallarınızın resimde görülen yerleri yalama olmuş yada gevşemiş olabilir. pedala her bastığınızda aynı noktada ayağınız aynı yere baskı yaptığı anda çıt çıt sesi çıkarabilir.

(link)

Tepki
0
@SerkanH

yük verdiğinde boşluk hissi göbekten geliyor bana ama dediğinizi yapacağım teşekkür ederim burdaki servis bi işe yaramıyor iş başa düştü ya bozarım ya yaparım :)