VİTES Takımı Hakkında Uzman Görüşü

feroden

Aktif Üye
Tepki
49
Merhaba.
Bisikletimde aşağıda belirtilen parçalardan oluşan vites sistemi kurulu;

-Vites&Fren Kolları : Shimano XTR ST-M951

-Ön Vites Mekanizması : Shimano STX RC

-Arka Vites Mekanizması : Shimano XTR RD-M951

-Ayna Kol : Shimano XTR FC-M951 -HG (SG F-26 , M9 R36 , SG F-46)

-Zincir : KMC X9 XSP-1H

-Ruble : Shimano Hyperglide 8 kademe (12 - 32)
(Üzerinde başka biryazı göremedim fakat yanlış bilmiyorsam XTR olmalı ağırlığı : 232 gr)

-Arka göbek : Shimano Deore XT FH-M765 C.Lock

Sormak istediğimse şu : Bu takımda birbiriyle uyumsuz parçalar varmı? Ve , eğer varsa ne önerirsiniz?
Şimdiden teşekkürler.

• Beğen
Tepkiler: Barış Kılınç
Scudo

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
@feroden

Hyperglide dediği kasetin yapısıyla ilgili olmalı. (ayrıntılar şurada var: (link))

8 kademeden kastınız sanırım 8 dişli olması?

XTR/XT sistemlerde 8 dişli oluyor mu emin değilim.

Hiç boşta vitesiniz var mı? Yani vites kolu attığı halde zincirin başka dişliye geçmemesi durumu?

• Beğen
Tepkiler: feroden

Sungur Çağırgan

Forum Demirbaşı
Tepki
155
Bisiklet
Corratec
xtr 951 serisi geçmiş senelerin serisidir ve evet 8 li ruble ile uyumlu çalışacaktır
sisteminiz de öyle çok uyumsuz çalışacak bir parça farketmedim ön aktarıcınız da geçmiş senelerin kaliteli komponentlerinden (tek göze batan oydu)
ayrıca arka göbeğiniz 9 lu sistemler için üretilmiş bir göbektir arka dişlinizi bir kontrol edin boşluk yoksa hiç bir problem yaratmaz ki eğer rublenizin xtr olduğundan eminseniz zaten sorun değil

• Beğen

feroden

Aktif Üye
Tepki
49
XTR ST-M951 ve RD-M951 8 li sistem, Ve ben Vites&Fren kolları, Ayna kol, Ruble ve Arka fren mekanizmasını başka bir bisiklette beraberce kullanılıyorken ikinci el olarak aldım, Ön vites mekanizması ve Zincirse sonradan eklendi bu yüzden zincir ve ön vites mekanizmasının uyumsuz olabileceğini düşünüyorum. Ayrıca bu arada öğrendiğime göre "KMC X9 XSP-1H" zinciri 9 lu sistem içinmiş, acaba 8 li rublede ve tabi buna uyumlu ayna kolda bir soruna sebep olurmu? Ön vites mekanizması ise kaliteli bir parça fakat diğer parçalarla uyumlumu bilmiyorum.
Sorduklarınıza gelince;

Hyperglide Shimano'nun vites geçişlerini kolaylaştıran özel formlu dişli serisinin adı.
8 kademe derken Rublenin 8 dişlili olduğunu kastediyorum.
XTR de 8 dişli oluyor.
Vites kolunda boş dişli yok.
Rublenin XTR olduğuna kesin diyemem ama yüzde 90 XTR diye tahmin ediyorum.

Çok teşekkürler

Burak ELMAS

Daimi Üye
Tepki
151
bende kullanabilirim arkadaşlar 8 liruble ve 8 li zincirde xtr arka attırıcı sorun olmaz dimi ?

Burak ELMAS

Daimi Üye
Tepki
151
@Burak ELMAS
arkadaşlar cevabı edindim sorunsuz kullanılabiliyormuş iyi forumlar...

yiğit_kara26

Forum Demirbaşı
Tepki
172
9 lu sistemde 8 li ruble kullanılırsa sorun olabilir xtr 9 lu sisteme daha çok uygundur.. peki aynı göbeğe 8 li dişlide uyuyor 9 lu dişlide uyuyyor neden acaba ??? işte sorun burada dişli sayısı arttıkca dişliler arasındaki mesafede kısalıyor xtr de 9 lu sisteme daha uygun olduğu için bu tip sorunlarla karşılaşa bilirsin birde stx takıma uygun olmadığı için sorun çıkarta bilir :)

zafersidal

Forum Bağımlısı
Tepki
640
Bisiklet
Scott
@yiğit_kara26

vites kolları 8 li için 9 değil dikkatini çekerim:in:

• Beğen
Tepkiler: Burak ELMAS

Burak ELMAS

Daimi Üye
Tepki
151
@zafer sidal
evet attırıcının ilerleme mesafesini vites kolu ayarladığı için ve ruble zincir ve vites kolu 8 li olduğu için bi sorun oluşturmuyo :in:

Tepki
7
arkadaşlar bahsi geçen kompenatlar 1997 veya 98 yıllarında çıkan kaompenatlardır.xtr ın o serisi 24 vitesdir uyumlu olmayan parça zincirdir 951 serisi IG zincir olmalıdır.ama mevct durumda çalışır biraz gürültülü vites değişimi olur.

M.Cilasun Bayülgen

Daimi Üye
Tepki
254
Ruble Hyperglide ise zincir de HG olmalıdır diye düşünüyorum adı üzerinde H yper G lide, IG zincirler Interactive Glide sistemler içindir. Bu arada, ben de 8'li XTR vites kollarını, 2004 (yada 2005) XT aktarıcılar ve zincir, SRAM PG 850 ruble ile kullanıyorum... Vites geçişlerim şıkır şıkır...

Ağlatır birçoğunu :)

• Beğen

Raven_35

Forum Bağımlısı
Tepki
1.898
Tek sorun zincirin, aynakol ve ruble dişlerinin kenarlarını yer dikkatli ol.Bu durum dişlerin zayıflamasına ve kolay aşınmasına sebep olur. 9'lu zincirlerin içi daha incedir ve 8'li aynakollara ve rublelere uyum sağlamamaktadır.Bu 8'li sistem için Shimano HG 91-72-50-40 yada KMC Z92 zincir(Deltabisiklette bulunuyor ve fiyatı çok uygun) ile kullanmanız aynakol ve ruble dişleri açısından daha sağlıklıdır.Geri kalan kompanentlerde sorun yok.Güle güle kullanın bisikletinizi.

M.Cilasun Bayülgen

Daimi Üye
Tepki
254
@Hypersonicbiker

Cümlenin ilk kısmı doğrudur ancak gerisine katılamıyorum, teoride doğru ama pratikte tutmayan bir durum. 9'lu zincirler daha incedir ancak sekizli sistemlerle hiçbir sorunları yoktur hatta yabancı forumlarda 8'li sistemlerdeki bazı vites sorunlarının ( ghost shifting) çözümü için dokuzlu zincir öneren bisiklet tamircileri vardı. Bu konuyu kendi bisikletimde yaşadığım bir sorunu araştırırken öğrendim. Bisikletimde kullandığım 9'lu sram ve shimano zincirleri oldu hiç sorunum olmadı... Halihazırda da önceki postta yazdığım gibi XT zinciri var şu an bisikletimde.

Hatta 2003 yılında bir konuyu sram'a sormuştum mail yoluyla, adamlar bana,

-Daha iyi performans için bizim sekizli kasetlerimizle ya bizim sekizli zincirlerimizi, yada shimanonun hg zincirlerini kullanın demişlerdi.

• Beğen
Tepkiler: Atila Filmer

Metehan Mendi

Daimi Üye
Tepki
296
Konunun bütün mesajlarını okudum ve hiçbişey anlamadım :) acemilik böyle bişey demek ki ... Ben de acera alivio arasındaki farkı hisseder miyim diye merak ediyorum

M.Cilasun Bayülgen

Daimi Üye
Tepki
254
Birader sen de çok spesifik bir konuya denk geldin :) Alivio kullanmıştım ama acera kullanmadığımdan yorum yapamayacağım...

M.Cilasun Bayülgen

Daimi Üye
Tepki
254
Bu arada eksik yazdığımı fark ettim hypersonicbiker'ın da dediği gibi 9'lu zincir ile 8'li aynakol birbirine uymaz. Anlattıklarım sadece 8'li ruble ile 9'lu zincir için geçerli.

• Beğen