Vites sorunu.

Ozan Ozgur

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Carraro
Herkese iyi günler.Ben 2 ay kadar önce Carraro 1012 marka bisiklet aldım.Suana kadar ufak tefek sorunlar dısında hiç bir problemim olmadı.İlk bakımımı yaptırdım.Bakımdan 3 gun sonra Yokuş çıkarken(Hiç zorlanmadan cıktıgım hafif egimli bir yokuş) vitesim kendiliginden degisti.Tam olarak degistimi bilmiyorum ama vites degistirirmis gibi bosa attı.Eve dönene kadar belirsiz sıklıklarla aynı olayı tekrarladı.Vitesleride kontrol ettim ve sanırım her vitesde oluyor.Yardımcı olursanız sevinirim.Birde bu sorunun ne kadar maaliyeti var onuda söylerseniz sevinirim malum öğrenciyim :) Konuyu dogru yeremi açtım bilmiyorum , yanlış ise herkesden çok özür diliyorum.

Scudo

ramazanedis

Daimi Üye
Tepki
56
Bisiklet
Salcano
Bakımı yeni yapıldıysan arka artırıcı ayarında sorun olabilir 2 aylık bisiklette hemen arka dişli bozulmaz zaten

Arkın Şeker

Forum Bağımlısı
Tepki
232
Bisiklet
Canyon
vites tellerinin gerginliğindendir büyük ihtimalle sorun, eğer ki ondan değilse arkadaşımızın dediği gibi arka vites ayarındandır.

Ozan Ozgur

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Carraro
Cevaplarınız için sagolun peki ne kadar tutar bunu düzeltmek?

Umut Kılınç

Daimi Üye
Tepki
76
bisikleti aldığınız yere götüren bedavadan yaparlar yani ben bedavaya yaptırdım teller gerginleşmiş

iskender şerit

Forum Bağımlısı
Tepki
464
Bisiklet
Bianchi
vites telini tutan somun gevşemiş olabilir. ve vites teli kablolarını gereğinden uzun bırakmayın yoksa vitesler geç ve yerinde atmaz.

Semih_ÇELİK

Forum Bağımlısı
Tepki
346
genelde bu ilk bakımı yapan bisikletçi abiler. elleri haricinde başka bir organlarını kullanıyolar öyle ayar yapıncada böyle atlama zıplama yapıyor bisikletin heryeri üst gurupdan anlayan güzel bi ustaya ve hep aynı ustaya derdinizi anlayan cinsden olanlara giderseniz daha az kafanız ağrır :)

• Beğen
Tepkiler: horsepower

ilkcan çağdaş

Forum Bağımlısı
Tepki
265
Ozan kardeş sorunun çözümlerini şöyle anlatalım:
1)Vites teli kablosu vites koluna takılırken eğimli bir durum yaşar.Bu eğimli durum bazen vitesin istemdışı atmasına sebebiyet verir.Genelde bu sorun direksiyonu sağa veya sola çevirdiğinizde gözükür.Sorunun çözümü ise:vites kablosunu direksiyonda bir yere bağlamaktır.
2)Vites kolu imalat hatasından dolayı az bir kullanımdan sonra bozulmuş olabilir.
3)Arka vites mekanizması kadroya bağlayan civata gevşemiştir.

Sorun çok yönlü olduğundan şimdilik aklıma gelen bunlar,ama en güzeli bakılmalı veya bir video ekleyebilirsiniz.

Ozan Ozgur

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Carraro
Herkesin cevapları için çok sağol bugun sürerek gittim bisikleti aldıgım yere.Giderken bir kaç kez aynı sorunu tekrarladı fakat sırf yokus asagı indigim için sorun olmadı.Gittigim yerdekiler bana allah için çok yardımcı oldular ve acemice yorumumla bile sorunu buldular.Sorun zincirdeymiş , sıkışmış sanırım.Bir alet ile zincirin sorununu giderdi bende evime rahatca ve sorunsuz bir şekilde döndüm.Bu durum garantiye girdigi içinde para filan almadılar.Umarım bu konu benim gibi bu sorunu yaşıyanlarında sorunun giderir.Herkese iyi forumlar , konuyu kitliyebiliriz :)