Vites sisteminden çıkan ses

tarık akman

Daimi Üye
Tepki
54
Parçaların çoğunu sıfır olarak sonradan değiştirdim fakat bilinmesi gereken şeyleri anlatayım kısaca. Aynakol:Deore Ruble:Deore Arka Aktarıcı:SLX Zincir:HG73 Ön aktarıcı: Deore

fakat ben zinciri rubleden önce almıştım. yani zinciri bir süre eski rubleyle kullandım. sonradan rubleyi değiştirdim. fakat bir türlü tamamen sessiz çalışmıyor. özellikle vites 18 e geçince biraz hızlanınca hafif bir ses geliyor arka taraftan ve hızlandıkça artıyor. kirden, pislikten olduğunu pek düşünmüyorum çünkü zinciri tamamen temizleyip yağladıktan ertesi gün sonra da oldu. sizce sebep nedir? nasıl düzeltebilirim? tamamen sessiz çalışması için ne yapmalıyım?

Scudo

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Arka lastik sökülüp aynen eskisi gibi takılmadıysa, vites teli sökülüp yeniden takıldıysa, vites üzerindeki ayar vidası (telin içinden geçtiği) oynandıysa veya vites kolu üzerindeki ayar vidası oynandıysa vites ayarı çok hafif kaçmış olabilir. Bu da sese neden olur. Bir ihtimal hani... Kontrol edin derim.

ilkcan çağdaş

Forum Bağımlısı
Tepki
265
Tümden sesi kesmek zordur.
Keşke buraya bir video yükleseydiniz.
Kendi anlatımınıza göre tavsiyeleri şunlardır:
Mademki arka vitesi 18 e aldığınızda böyle bir ses geliyorsa:zincirin normalden çok fazla salınımın yapmasını sağlayan orta göbek ve arka dişlilerde boşluğun olup olmadığını kontrol edin.
Zinciriniz arka vites 18 e geçtiğinde ( zincir en alt dişlideyken ) belki kadro hafiften değiyordur.

meseduzu

Forum Bağımlısı
Tepki
342
Bisiklet
b'Twin
Azda olsa ses olacakdır. Vitesi ayarlasınız bile olacakdır. Neden derseniz zinciri döndürdüğünüzde dişlerde yerine otururken ufak bir tıklama sesi gelir buda seriye bağlandığı için tıkır tıkır devamlı bir ses oluşturur ben çok uğraştım kafaya taktım ve bu sonucu buldum. Yolda giderkende hızlandıkça sesin artması lastiğinizde dişlerin yolla temas sırasında oluşturduğu sesdir diye tahmin ediyorum.