Vites Kullanımı-Şehir Trafiği-Tempo

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Güney Mertkan tarafından paylaşıldı.

 1. Güney Mertkan

  Güney Mertkan Aktif Üye

  Kayıt:
  25 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  111
  Beğeniler:
  92
  Şehir:
  İstanbul-Avcılar
  Seviye:
  Bir bisiklet almak için piyasayı araştırdığımızda, bisikletlerin neredeyse hepsinde, temel çalışma prensibi yandaki şemada gösterildiği gibi olan bir vites grubu çıkar karşımıza. Esas olarak spor amaçlı yapıldıkları için, bu vites mekanizmalarını iyi kullanmak özel bir dikkat ve beceri ister.
  • Yandaki şemada gördüğünüz en küçük vitesle (1) en büyük vites (13) arasındaki açıklık çok fazla olduğu için, her koşulda, her hızda bisiklet üzerinde durabilmeyi ve pedal çevirmeyi olanaklı kılar.
  • Vites aralıkları, her hızda uygun tempoda pedal çevirmeyi sağlayacak kadar sık olduğu için gücünüzü gayet verimli kullanırsınız.
  • Mekanizma basit, montajı kolay olduğu için, ucuza üretilir ve yaygın olarak kullanılırlar.
  Ancak, şehir trafiğinde, normal koşullarda bu vitesi—daha doğrusu vitesleri (ön ve arka)—verimli kullanmaya kalktığınızda, yıllar boyu deneyimden geçmiş bile olsanız, deyim yerindeyse, eliniz ayağınıza dolaşır. Değme yarışçı bile bisikletiyle trafiğe daldığında, vites değiştirmekle uğraşacağına, orta bir viteste pedala asılmayı tercih eder.
  Dağ bisikletçisi dik patikaları tırmanırken bisikletin üzerinde durmaya çalışır; yarışçı düz yolda hız yaparken yüksek devirde pedalının boşalmasını istemez; her ikisi de bu vitesleri gayet iyi kullanabilir ve yararını da görür.
  Şehir trafiğinde giderken, kavşak, trafik ışığı, duran kalkan araçlar, yola çıkan yayalar derken, ne hız yapabilir ne de tempo tutturabilirsiniz ve o karmaşık vites mekanizması tam anlamıyla işlevsiz kalır.
   
  aziz otkur bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

upload_2016-9-20_11-39-13.png
Forum selam, işler nasıl gidiyor? Umarım her şey yolundadır :) Form tutmak diye bir laf var. Ya da bir atlet iddialıysa onun için 'bugün formunda' deriz. Bu terimin bir geçmişi varmış. 1800'lü...
Echelons-.jpg
Hazır bu konuya parmak basmış bir GCN videosuna denk gelmişken, forumda da tartışalım istedim :D [MEDIA] GCN, bisikleti hobiden öteye geçirmek isteyen herkesin mutlaka öğrenmesi gereken yakın...
upload_2016-8-5_14-30-10.png
Tahmin ediyorum bisiklet süren birçok kişinin aklına bu soru gelmiştir. Bacaklarımdaki kuvvetin bisiklette güç üretmeye katkısı (kısaca hız yapmaya) ne kadardır? Bisikletimizde bir power metre...