Vites-Fren kolu ayarı (Claris)

minimalist

Aktif Üye
Tepki
94
İsim
Fırat AKYOL
Bisiklet
Sedona
Herkese merhaba,
Yol bisikletinde yeniyim. Yeni yeni ısınmaya çalışıyorum.
Dün akşam ilk 50 kilometremi tamamladım.
40'ıncı kilometreden sonra karanlığın ve yorgunluğun etkisiyle başım döndü ve
hızım da düşükken dengemi kaybettim ve durmaya çalışırken devrildim.
Ufak bir sıyrık dışında herhangi bir sorun yok neyse ki.
Kafamı da hafifçe yere vurdum, kask sayesinde saksı sağlam :harika:

Soruma gelecek olursak... Sol vites-fren kolu devrilmenin etkisiyle içeri doğru dönmüştü.
Sargıların ve plastik kaplamanın içinde ne olduğunu göremiyordum.
Elle bastırarak düzelttim. Elle rahatça düzeltip oynatabiliyorum şu anda.
Sağ kolu ise çok daha sert bastırarak oynatabiliyorum.
Acaba içinde bir şey mi gevşedi sol kolun?
Plastik kapağı kaldırdım ama sıkıştırabileceğim bir şey göremedim içinde.

Scudo

minimalist

Aktif Üye
Tepki
94
İsim
Fırat AKYOL
Bisiklet
Sedona
Teşekkürler buldum vidayı. Benimkinde önden geriye doğru açınca çıkıyordu yalnız bu vida. Eskisi gibi sıkı oldu yeniden.

• Beğen
Tepkiler: Uğur S.

Zen.eren

Daimi Üye
Tepki
208
İsim
Burak Eren
Bisiklet
b'Twin
aynı sorun bendede var (105 5800) sol vites kolunu yükseltirken (büyük kol) daha sert bastırmam gerekiyor..Hatta bazen takılıyor sert bastırınca oluyor..Problem nerede ?

minimalist

Aktif Üye
Tepki
94
İsim
Fırat AKYOL
Bisiklet
Sedona
@Zen.eren
Acemilik zamanlarımda açtığım bir konuydu :)
Bu işlemi bastırarak yapamıyor olmanız gerekiyor bildiğim kadarıyla.
Vidaları gevşetip, ayarı yaptıktan sonra vidaları tekrar sıkmanız gerekiyor.
Elle bastırarak normalde bir milim bile oynatamamanız gerekiyor o kolları.
Anca sert bir darbe alınca yamulur.

Gurkan S.

Bayağı Üye
Tepki
319
İsim
Gürkan
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
bende yeni başlayan birisi olarak amatör bir soru sorayım :)

yol bisikletinde dik pozisyonda fren kollarına tutununca kollarım dümdüz oluyor, kasılıyor. Biraz geriye gidiyorum bu sefer frene yetişemiyorum. Rahat pozisyonda süremiyorum yani. Bu bahsettiğiniz vidayı gevşetip kolu yukarı yada aşağı alabiliyor muyuz ?

kolları yukarıya çektik diyelim, yol bisikletine aykırı bir durum olur mu, yani yüksekte olursa bisikletin duruşuna ters olur mu ?
gidonu aşağıya indirebiliriz tabi ama bu seferde eğik pozisyonda sürerken zorlaması gibi bir ihtimal var mıdır ?
gidon boğazını değiştirmem gerekli mi ?
ve son olarak gidon sargısını bozmadan bu işi halledebilir miyiz ? :D (muzurluk sorusu)

nazif.23

Üye
Tepki
2
İsim
nazif
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhabalar orta okuldan sonra ilk defa bisiklet sahibi oldum ve yeniden merak saldim. Corelli marka bi bisiklet aldim. Ve servise kurdurdum. Fakat vites ayarlarını yapmadıklarını gördüm. Ön aktarıcı zincire sürtüyordu. Videolardan izleyerek kendim yapmaya çalıştım. Fakat şu anki durum ön vites kolu işlevini yitirmis durumda. Sanırım icinden bi yay falan çıktı. Tamiri hakkında bilgi sahibi olan varmı kendi isimi kendim yapmak istiyorum. Servisdeki elemn baya gıcıktı, muhtemelen gidersemde kullanıcı hatası diyecek.

IslakElliAsker

Aktif Üye
Tepki
268
İsim
Bilal
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhabalar orta okuldan sonra ilk defa bisiklet sahibi oldum ve yeniden merak saldim. Corelli marka bi bisiklet aldim. Ve servise kurdurdum. Fakat vites ayarlarını yapmadıklarını gördüm. Ön aktarıcı zincire sürtüyordu. Videolardan izleyerek kendim yapmaya çalıştım. Fakat şu anki durum ön vites kolu işlevini yitirmis durumda. Sanırım icinden bi yay falan çıktı. Tamiri hakkında bilgi sahibi olan varmı kendi isimi kendim yapmak istiyorum. Servisdeki elemn baya gıcıktı, muhtemelen gidersemde kullanıcı hatası diyecek.
Vites kolunun ne gibi problemi var?

nazif.23

Üye
Tepki
2
İsim
nazif
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Hic bi şekilde halatı çekmiyor. İşlev görmüyor

ExKyotoo

Detaycı
Tepki
285
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Mosso
@nazif.23 Vites kolundan ziyade vitesin kendisinde sorun olabilir. Büyük ihtimal konumunu ayarlayamamışlardır çok içe veya dışa bakıyordur. Çevrenizde güvenilir bir tamirhane bulup götürün en iyisini onlar yapar. Onun dışında vites kolunda sorun olmadığını düşünüyorum. Belki de olan şey telin çok serbest kalmasıyla vites kolunun işlevsizmiş gibi davranmasıdır.

M.İhsan

Love Mountains!
Tepki
3.169
İsim
Muhammed İhsan
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Whistle
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@nazif.23 Kendiniz problemi çözmeye çalışmanız biraz kötü olmuş zira anladığım kadarıyla durum daha da berbat hale gelmiş. Vites fren ayarı yapmayı bilmediğinizi varsayıyorum. Vites fren ayarı yapmayı bilmeyenlerin zorlanacağı bir konudur. İlk baştan götürseydiniz servise ayarını yapması gerekirdi.

Herneyse olan oldu üstüne söz söyleyip can sıkmaya gerek yok. Bisikletlerin garantileri vardır bildiğiniz gibi. Kendi yaptığınız müdahaleler bu garantiyi bozmaya yetebilir(vites fren ayarı dışında). Daha fazla kendiniz oynamadan aldığınız yere götürüp yapmalarını isteyebilirsiniz. Yapmak zorundalar. Eğer yapamayız gibisinden şeyler söylerlerse müşteri hizmetlerine ulaşabilirsiniz. Tabii burayı bilgilendirin ki tecrübeli kişilerle sürekli irtibat halinde olabilesiniz.

• Beğen
Tepkiler: IslakElliAsker

nazif.23

Üye
Tepki
2
İsim
nazif
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Şehir - Tur
En kısa zamanda servise götüreyim en iyisi. Bisiklete yeni basladm sayılır. Biraz tamire elim yatkindir ama dediğiniz gibi vites konusu hassas bi konuymus.

• Beğen
Tepkiler: M.İhsan