vites çekiş sistemi yükseltme

saqwert

Üye
Tepki
0
abilerim ben 18 vites bisikletimi 23 vites yapmak istiyorum.marka önemli değil ucuz olsun kaliteside normal seviyede olsun.bana kaça mal olur.

Scudo

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
23 asal bir sayı olduğu için vites kombinasyonu şeklinde bisiklete uygulanması söz konusu değildir :).

Tepki
21
Herhalde 24 demek istemis.
Sagwert, bisiklet firmalarinin internet sayfalarina bir bak, Shimano'nun Alivio ve Acera modellerinin 3x8 kombinasyonlari olmasi lazim.
Unutmaman gerekn sey ise, aynakol, on aktarici, arka hazne, arka aktarici, degistiriciler (elcik) ve zinciri bir butun olarak degistirmen gerektigi. Buna gore dusun.
Bu arada Balikesir/Edremit'te misin?

• Beğen
Tepkiler: saqwert

saqwert

Üye
Tepki
0
evet balıkesir edremitteyim.24 vites demek istedim.
bugün bisiklet parçacıma gittim ve 8 veya 9 arka dişli varmı diye sordum.oda şu an elinde olmadığını söyledi.ben ona shimano alivio olup olmadığını sordum.oda çok pahalı ondan bende bulunmuyor dedi.istersem 8 veya 9 arka dişli getirebilir galiba.
bu arada fren sisteminide disk fren yapmak istiyorum.kaça malolur?normal frenlerden iimidir?

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Eğer hidrolik disk frene geçeceksen olabilir. Ancak mekanik fren için yapacağın masrafa değmez.
Bu arada parça almadan önce mutlaka internetten fiyatlarını araştır. Gerekirse internetten alışveriş yapıp, sadece montajını bisikletçine yaptırabilirsin. Tek dikkat etmen gereken uyumsuz parçalar almamak (ki bu zaten düşük bir ihtimal).

saqwert

Üye
Tepki
0
yada ben bu işi daha ucuza getirsemde mesela 21 vitese çıkarsam.ve dişliyi ucuz bi marka zinciri ucuz bi marka arka ve ön attırıcıyı shimano yapsam bundan performans sağlarmıyım

Tepki
21
Saqwert, ben de Burhaniye'denim ama artik Ist.da calisiyorum.
Gittigin su bisikletci Edr.te tahmin ettigim yer mi bilemiyorum ama Alivio'yu kaca satmayi dusunuyor ve neye gore "cok pahali" yorumu yapmis, merak ediyorum. Vites-fren kollari, on ve arka aktaricilar, ruble, aynakol, arka hazne, zincir ve v-frenlerle (istersen) 8li bir Alivio takimi yaklasik 200 dolar civarinda tutar. Ama istersen Altus'da yapabilirsin. Bu da yaklasik 135 dolar civarına gelir, 8li icin.

21 vites (7li sistem), evet, 24'ten daha ucuza malolur, Shimano'nun Tourney serisine kadar inebilme sansin var (bu, ayni zamanda C serileri olarak da biliniyor). 100 dolar veya altina maledebilirsin tum takimi sanirim.

Ben, "ucuz marka" olayina girmemeni siddetle tavsiye ederim.
Nedenine gelince,
Shimano bugun kalite yonunden en ucuz sistemi olan Tourney'de bile HG (Hyperglide) tasarımını uyguluyor, eger dislilere dikkatli bakarsan, dislerin yanlarinda zincirin sekline uygun oyuntular gorursun, bunlar, vites degistirme esnasinda, zincirin o oyuntulara takilarak daha hizli bir sekilde diger disliye gecmesini sagliyor. Ucuz bisikletlerlerde kullanilan arka dislilerde bu bicimlendirme yoktur, o nedenle vites gecisinde kullanicinin zorlamasi gerekir, bu da hem zincirin hem de dislinin daha hizli asinmasina sebep olur. Ancak bu asinma sadece disliler ve zincirle sinirli kalmaz, aktaricilar da zamanla bundan nasibini alir. Dislileri ve zinciri ucuz yollu almakla en fazla toplamda 40-50 dolar gibi bir kar saglarsin ilk anda, ama kisa surede aktaricilar da dahil tum sistemi yeniden degistirmek zorunda kalirsin.

Bence deneme bile. Bilirsin, "ucuz etin yahnisi" olayi...

Fren olayina gelince:

Disk frenler aslinda sadece asiri camurlu ortamlarda yogun kullanimlar icindir, orn. arazi yariscilari. Cunku lastigin tuttugu camur, surus esnasinda lastik-kadro-fren bacaklari arasinda birikir, ve v-frenin performansini onemli olcude dusurur.

Eger bu tarz bir kullanimin yoksa, disk frene para vermene de gerek yok, kaliteli bir v-fren takimi fazlasiyla isini gorecektir.

• Beğen
Tepkiler: Uğur Taşdemir

Uğur Taşdemir

Forum Bağımlısı
Tepki
598
Eminim Edremitteki bisikletçi hiç XTR ruble görmemiştir. Ekonomik refah düzeyimiz ve bisiklet "kültürümüz!" Edremit'te C serisinin üstündeki komponent kullanmayı gerektirmiyor bence. Saqwert arkadaşımız alivio aldıktan sonra vitese-dişliye 200 usd verdim dese kim inanacak ona ? :D

saqwert

Üye
Tepki
0
doğru söylüyorsunuz ben altus alıyım en iyisi.bu sorduğum bisikletçi edremitte postahanenin olduğu sokaktan 50 mt. gidip sola dönüp biraz yürürsen bisan veya bianchi olması lazım onun servis ve yedek parçası var.

Tepki
21
Saqwert, tamam, orasi benim bildigim yer. Zaten bildigim kadariyla en duzgun yer ama yine de "hic yoktan iyi" veya "kotunun iyisi"nden oteye gecmiyor...

Mantis haklisin, Edremit, Burhaniye veya Ayvalik'taki bisikletciler birak XTR'yi, hayatlarinda Deore sistemini gormuslerse sasarim. Oralarda herseyin en ucuzu, dolayisiyla en dusuk kalitelisi bulunur ancak.

Saq, aslinda orada buldugun vites-fren takimlari icin model ve fiyatlarini alip bana bir gondersene. Benim e-posta tolga_durudogan@gmail.com. Bakayim bakalim, eger Ist. fiyatlari ile bariz bir fark varsa bosuna kazik yeme. Belli olmaz, normalden daha pahaliya da satabilirler. Benim sana verdigim fiyatlar, Ist.daki yaklasik fiyatlar.

saqwert

Üye
Tepki
0
ilgilendiğin için teşekkürler boş bir vaktimde gidip fiyatları alıcam.bayrama kadar vitesleri değiştirmem lazım.bugün 20 kmlik bir yola gidiyordum.yolun yarısında bi benzinliğe girdim.sonra yola koyuldum vites 18 e geçmedi.deli oldum.yavaş yavaş
yol git git bitmiyo.

Tepki
21
"Burda"? Edremitte mi demek istiyorsun? Muhtemelen evet, ama dedigim gibi Ist. ile fiyat karsilastirmasi yapmadan alma.

saqwert

Üye
Tepki
0
bisikletimi yavaş yavaş toplamaya başlıyorum.ne yazık bu zaman ertelemk zorunda kaldım. önce güzelce bi boyadım. metalik maviye. öncelikli alacağım malzemeler. shimano altus ruble,altus arka aktarıcı,buna uygun shimano zincir olucak. biraz para biriktiriyim hemen alıcam. daha sonra iş ön aktarıcıya geliyo. ondan sonra fren sistemim v-fren olucak.shimano tabiki.sonra işim jant ve lastiklere geliyo.michelin lastik almayı düşünüyorum. jantları daha düşünmedim. bunlaru hallettikten sonra hafif bi kadro almam lazım kadrom ağır