Vites Ayarında Uyulması Gereken Sıra Nedir ?

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Kadir Gümüşsoy tarafından paylaşıldı.

 1. Kadir Gümüşsoy

  Kadir Gümüşsoy Üye

  Kayıt:
  19 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  65
  Beğeniler:
  50
  Şehir:
  Manisa
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Merhabalar ;
  Vites ayarlarımızı yaparken uymamız gereken sıra nedir?

  Mesela;

  Önce Ruble küçükteyken yada büyükteyken Aynakol küçüğe alınır L vidası sıkılır vs.

  bunun sırası nedir çünkü illaki bi kombinasyonda ön aktarıcı sürtüyor ?

  SLX+ Vites sistemim var ama çalışması beni hiç memnun etmiyor.
   
 2. Yılmaz Uyar

  Yılmaz Uyar Bisikletkolik

  Yaş:
  62
  Kayıt:
  10 Nisan 2009
  Mesajlar:
  1.002
  Beğeniler:
  755
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  Genel olarak yapılması gerekenler: (bisiklet modelne göre farklılık olabilir!)
  - Arka vites ayarı: Düzgün çalışan bir sistem için zincir montajı yapılmadan olmalıdır. Arka aktarıcının ruble ile en küçük ve en büyük vites dikey hizalaması (aktarıcı üzerindeki vidalardan ayarlama yapılır) ve aktarıcı makarası ile ruble ara mesafesi doğru ayarlanmalıdır. Vites değişim telin doğru dirençde takılmalı, ne gevşek, ne çok gergin. Gerektiğinde arka vites vidasından ayarlama yapacak kadar ara mesafe tanınmalı. YouTube'da örnek videolar mevcut.

  - Ön vites ayar: Vites teli takılmadan önce ön aktarıcının ayna kol dişlisine paralel olması ve aktarıcı ile dişli arasında uygun mesafe (genelde 3-5mm) olmalıdır. Ön vites telinin yine gerekli dirençde takılmalı, çok gevşek yada çok gergin olmamalı. Gerektiğinde vites vidasından hassas ayar için mesafa tanınmalıdır. Önemli bir noktada ön aktarıcı üzerindeki alt limit ve üst limit vida vasıtasıyla, aktarıcının ayarları düzgün şekilde yapılmalıdır.

  Belirtilen hususlar düzgün yapılırsa, vites geçişleri ayarlamak kolaylaşır ve sorunsuz işler. Eğer yukarıda belirtilen ana konulardan biri hatalı ise istediğiniz kadar caba gösterin, vites ayarları problem çıkar.
   
  Kadir Gümüşsoy bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

20161014_130509.jpg
14 ekim posta gazetesinin yazısı
upload_2017-1-3_15-30-31.png
Spor sırasında nabız bandı kullanıyorsak bazen nabzımızın en üst noktaya çıktığını görürüz. Bu üst noktayı oksijen kullanarak maksimum yakıt ürettiğimiz üst sınır olarak görebiliriz. Buna teknik...
IMG-20160608-WA0003.jpg
Arkadaşlar hepinize merhaba. Temmuz ayı içinde Trabzon-Samsun istikametinde bir tur planım var. Plan hergün farklı bir fikirle değişebiliyor. Asıl niyetim bir performans turu olması yönünde fakat...