Vites Ayarı

Onur Erk

Üye
Tepki
50
Bisiklet
Sedona
Arkadaşlar vites ayarlarım haftada bir bozuluyor. Bisikletciye gitmekten bıktım. Kendim yapmaya çalışıyorum ama tam ayarını tutturamıyorum.Aşağıda görüldüğü gibi ön dişlide 2. vites 1. vitese biraz yaklaşmış.bunu birazdaha büyük dişliye yaklaştırmak istiyorum.Tabi bunu yaparken bütün ayarlar bozulacak.
Vidaları resimde gördüğünüz gibi numaralandırdım.şuan vitesler ön dişlide 2. arka dişlide 4te.Yardımcı olabilirmisiniz?

(link)

Scudo

SRT

Forum Bağımlısı
Tepki
1.504
Başlangıç
1964—65
Bisiklet
Diğer
Bu linke:
(link)
ve forumdan aşağıdaki link'in 2.ci mesajına bakıverin.Kolay gelsin.
(link)

• Beğen
Tepkiler: Onur Erk

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.990
Bisiklet
Kron
(link)

(link)

Onur linklerden dilediğin bilgiye ulaşabilirsin.

• Beğen

Onur Erk

Üye
Tepki
50
Bisiklet
Sedona
Arkadaşlar gönderdiğiniz linkler için teşekkür ederim çok faydalılar.Sorunu buldum ama biraz ayrıntı isteyen bilgileri yinede danışmam gerekiyor.
Örneğin ön aktarıcı kolunda 1. vitese çevirdğimde gösterge 1. viteste gözükmüyor. 1le 2. vitesin ortasında kalıyor.Sorunun burdan kaynaklanabileceğini düşündüm.
H vidasını gevşettiğimde hiç bir şey değişmiyor. büyük ihtimal tel boşluğu veya gerginliğiyle ilgili.
Ön dişlilerde en büyüğüne getirdiğimde yukarı çıkmıyor.Bunun tel gerginliğiyle bir alakası var galiba?
Teli gevşeltmelimiyim sıkmalımıyım?.Teli gevşetirken veya sıkarken vites kolundan mı yoksa vitesin üzerindeki cıvatayı açıp telin gerginliğini ordan mı ayarlamam doğru olur?.

Biraz çok soru soruyorum ama emin olun şuan ellerim yağ içinde cevabınızı bekliyorum:)

(link)

Ne kadar zorlarsam zorlayım 1. vitese düşmüyor.!

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.990
Bisiklet
Kron
Onur nerede oturuyorsun Bursa'da?

Onur Erk

Üye
Tepki
50
Bisiklet
Sedona
@Barış TURAN

Görükledeyim burdada malesef bir tane bisikletci oda pek ayarlayamadı.Ağız tadıyla bi bisiklet süremedim.:)

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.990
Bisiklet
Kron
merkeze yakın biryerlerde olsaydın esat abinin yerini tarif ederdim ama epey uzaksın.
Sen yine de forumu kurcala,vites ayarı ile bir sürü bilgi var.

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
Benim bisiklette ön aktarıcıya baktım(ayarlar tam),şimdi aynakolda zincir 2'de,arkada 3.dişlide.Zincir ön aktarıcının sol yanına bir kaç mm kala hizada duruyor(seninkinde resmen sağa yapışmış).Aktarıcıdaki tele dokunduğumda 2 4 mm arasıda gerginleşiyor...Bu söylediklerim sana bi umut ışığı olsun,üzerinde çalış doğru ayarı bul:D

• Beğen

Onur Erk

Üye
Tepki
50
Bisiklet
Sedona
Teşekkürler doğru ayarları buldum. Fakat ön dişlilerdeki en büyüğü hala kullanamıyorum.Vitesten kaynaklanıyor bundan eminim diyebilirim. 1. vites ve 2. vitesin arasında duruyor gösterge diyordum.Vitesler biraz kaymış ve 3. vitese getirdiğimde kilitlendiği yer birazdaha yukarda olsa 3. vitese geçer diye düşünüyorum.çünkü 3. vitese attıktan sonra vites kolunu çevirdiğimde baya bir boşluk olduğunu görüyorum.
Bu vitesi kullanan var mı? böyle bir sorunu nasıl halledebilirim?
http://img189.imageshack.us/img189/5518/dsc05537a.jpg