Vites Ayarı

Tepki
13
Bisiklet
Salcano
Zincirimi aynakoldaki en üstü dişliye Alıyorum arttırıcının iç kısmına sürtüyor resimdeki gösterdiğim gibi ne yababilirim ?

1120.jpg

Scudo

mehmet ulaş

Forum Bağımlısı
Tepki
571
Bisiklet
Mosso
acil yazmışsınız ama olsun.Vites ayarınız bozulmuştur gidin yaptırın bi bisikletçiye veya youtubeda atilla bisiklet ön arka vites ayarı videosu var onu izleyin

• Beğen
Tepkiler: suat akman
Tepki
13
Bisiklet
Salcano
@mehmet ulaş

Viteslerim sıkıntısız çalışıyor 8 dişli.. ayna koldaki 2. - 3.'de çalışıyor yalnız en üsteki alınca resimdeki gösterdiğim iç kısmına azcık sürtüyor tekeri çevirince

mehmet ulaş

Forum Bağımlısı
Tepki
571
Bisiklet
Mosso
uygun dişliyi kullandığınıza emin misiniz ?

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Lütfen konu başlıklarını daha dikkatli seçin.

Tepki
13
Bisiklet
Salcano
@mehmet ulaş

Bisikletin kendi orjinal aynakolu sadece çalışıyor mu diye merak ettim. en üsteki dişliye aldığımda arttırıcının iç kısmına tekeri çevirirken zincir azda olsa sürtüyor ses yabıyor. nette okudum arttırıcının üstündeki vidaları gevşet sık v.s ayar diyorlar sonra bozarım ayarı daha beter olur :kötü:

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Uygun dişli derken sanırım uygun vites oranını kastetmiş Mehmet Ulaş. Yani çapraz kullanım. Ön en büyük arka da en büyük dişlide olursa mesela, zincir sürter; normaldir.

Vites kullanımının düzgün yapıldığını varsayarsak; vites üzerinde h/l vidaları ile vitesi az bir şey aşağı çekerek bu sorun düzeltilebilir. "Vites ayarları" şeklinde forumda veya youtube benzeri yerlerde bakarsanız hem yazılı hem görsel çok geniş bilgi var. Kısaca özet gerekirse; H vidasının az miktar sıkılması lazım.

Ayrıntılı bilgi: (link)

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.902
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Arkadaslarin dedigi gibi "ön vites ayarı - front derailleur adjustment" sozcuklerini aratin. Yazili gorsel, video pek cok kaynak gorursunuz.
Bahsettiginiz vidalar alt ve ust limit ayaridir. Zincirin disliden kurtulup en disa veya kadroya atlamasini engeller.
Ayrica En buyuk ondisliye aldiginizda arka disliler kucukten buyuge kullanirken bir yerden sonra surtmeye basliyorsa normaldir. Zincir toleransina bagli olarak capraza dustukce bir yerden sonra dediginiz noktada surtme baslar...

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.688
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
Zinciri en büyük dişliye aldığınızda ruble üst dişlilerdeyse sürter. Sürtmesi doğal ve yapılan bir yanlışlıktır. Zinciri çapraz kullanıyorsunuz ve zinciri rublenin küçük dişlilerinden birine almanız gerek. Ama ruble küçük dişlide iken sürtme yapıyorsa aktarıcının üst tarafındaki vidalardan aktarıcının konumunu ayarlamanız gerek.

Quatro16

Daimi Üye
Tepki
79
İsim
Alfa Romeo
Başlangıç
1963—64
Bisiklet
Salcano
H vidasını sıkacan

chanik chang

Aktif Üye
Tepki
252
İsim
emre
Bisiklet
Sedona
Sıkıntılı konu, arka vitesi 6. disliye alınca zincir ön aktarıcıya hafif bir şekilde sürtüyordu bende açtım youtube'dan baka baka yapmaya giriştim, deneye deneye oldu hatta şakırşakır çalışıyordu vitesler bende denemek için yola vurdum kendimi. Sürüş esnasında da iyiydi dedim bu iş oldu. Dönüşe geçtiğim esnada bir yokuşu bitirdim, tam tepe noktasına ulaşınca ön vitesi küçük dişliden ortaya alayım derken zincir attı ve kadro ile küçük aynakol dişli arasına sıkıştı. Çıkarmak için uğraştım biraz, aktarıcıya da zarar vermemek için. Ardından tekrar yola koyuldum ama yaptığım ayar tamamen gitmişti ve arka dişli ikinci viteste iken bile zincir orta aktarıcıya sürtüyordu. Vites telini gevşetip sıkarak biraz ayarlayabildim ve o şekilde sürtmeden eve gelebildim.
Yani demem o ki bilen birine yaptırmak daha sağlıklı bu işi.