vites ayarı yardım!

OsmanBayraktutan

Aktif Üye
Tepki
12
arkadaşlar forumda vites ayarı bölümünde sabit konu var aslında vites ayarı yapmayla ilgili yapmaya çalıştım hatta 2-3 saat uğraştım yaptım sandım ama yapamamışım :) sorunum arka vitesle ilgili , dolusuna döküman var biliyorum ama mekanizmayı tam çözemedim kablonun vitese giren kısmında dönen bir şey var adını bilmiyorum onu çevirince tel gevşiyor ve sıkılaşıyor onu saat yönünde çevirip teli sıkılaştırınca arka aktarıcı üste gidiyor böylece 1. vitesi yaptım 2. vitesede geçiyor , 3 e atıyorum 4 e geçiyor , 5 e atıyorum 6 ya gçiyor böyle böyle gidiyor 9 ruble kullanıyorum 9 a atıncada zincir tıkanıp dönmüyor 9 a atmıyor yani ince ayar kısmına gelince arka aktarıcım deore vites kollarım shimano acera hangisinin alt hangisinin üst olduğunu bilmiyorum alt ve üstü bulduktan sonrar napcağımıda bilmiyorum L ve H yazmıyor sorularım bunlar gece boyu bunla uğraştım ve yapamadım YARDIM LÜTFEN

Scudo

ilkcan çağdaş

Forum Bağımlısı
Tepki
265
İlk önce bahsettiğiniz vidayı heptenlik sıkın ve teli tümden gevşetin.
Arka mekanizmayıda dişlide en alt dişliye indirin ve vites telini sıkın.
Bundan sonraki aşamada ise:vites kolunu yukarıya çıkardığınızda arka vites en üstte çıkmıyorsa:arka vites üzerinde içerdeki vidayı gevşetin.
Arka vites en alttaki dişliye geçmiyorsa dıştaki vidayı gevşetin.
Her iki işlemi yaparken de bir yandan tekerleği döndürüp,işlemi sık sık kontrol etmeniz gerekiyor.