Vites aktarıcı eksen bozulması

soner kalaycıoğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
946
İsim
soner
Başlangıç
1968—69
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Klasik
selamlar.arkadaşlar oğlumun yaşadığı (13 yaş) bir küçük kazadan sonra,eski bisikletin incelenmesinde,bazı kusurlar tespit ettim,bunlar kaza nedeni olabilir mi diyerek sizlerle paylaşıyorum.oğlumla geziye çıkmış,bir çeşme başında durmuştuk.ordan ayrılırken arkamdan gelen oğlumun düştüğünü gördüm.(çeşmeden 15 mt mesafede)oğlum viteslere yabancı idi.bana söylediği,tel sesleri geldiği yönündeydi,birşeyler tellere çarpıp,direksiyona yığıldım ve düştüm dedi.bisikleti incelemem sonucunda,bu işin acemiliği kadar,teknik sorunlar olduğu sonucuna da vardım.çeşmede durunca yüksek viteste durup,tekrar aynı viteste kalkış yapmış ve zincir katlaması sonucunda,vucudu direksiyona yığılmış ve pedalda ayağı kayarak,pedal diz arkasını zorlayarak düşmüştü.bu söylediklerim insan hatası idi.fakat bisikleti inceleme sonucunda,vites aktarıcının düzleminin bozuk olduğu,yani elle bastırılınca,düzeyin onnadığı, sanki vites atmış gibi düzlem değiştirdiğini gördüm.(ekteki resimde işaretli)aktarıcıyı değiştirdim.kazasız günler dileğiyle..

Dosyalar

Scudo