Veteriner aranıyor

tırt kaptan

Forum Demirbaşı
Tepki
640
Arkadaşlar, google da aradım ama bulamadım. Benim bir problemim var. Evin çatısına yuva yapan yarasaları uzaklaştırmak istiyorum ( öldürmeden! ), fakat nereden yardım alacağımı bilemedim. İçimizde hiç veteriner var mı? veya bu konuda bilgi alabileceğim her hangi bir yer biliyormusunuz? Yardımcı olabilirseniz sevinirim...

Scudo

Selim Çam

Forum Bağımlısı
Tepki
457
Çatının kapağını açın ve duman verin çatının içerisine. Boğulmamak için dışarı çıkacaklardır. Ya da zarar görmiyecek şekilde giyinin ve onları bizzat siz uzaklaştırın. Benim amatörce üretebileceğim çareler bu kadar. Tabii bir veteriner kliniği size daha yardımcı olacaktır.

• Beğen
Tepkiler: tırt kaptan

tırt kaptan

Forum Demirbaşı
Tepki
640
Çatıya duman vermek bizim evin mevcut şartlarında pek pratik olmuyor. Yuva yaptıkları delikte küçücük ve çok yüksekte. Yani ulaşma şansım yok. Ayrıca yuvada genellikle yavrular oluyor onlara da zarar vermeden bir şekilde rahatsız ederek uzaklaştırmak istiyorum. İlgine çok teşekkür ederim.

• Beğen
Tepkiler: Hasan Hakan Koç

Hasan Hakan Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.177
ne zararı var ki fratcım :( .. fikren alışmaya çalış bence:)
Bizde de serçe ve kırlangıç dolu . kiremitlerin arasına girip yuva yapıyorlar bebişleri oluyor. :) mesela bizde bir tane balkonda kırlangıç yuvası varki bu sene salonu da yap tılar iki oda bir salon oldu valla :D .
şimdi bu yarasaları kovalasan yarın yine gelirler :rolleyes: .
çatı sistemini değiştirmek lazım (doğrumu yazıyorum) şingil falan yapılırsa evsiz kalırlar gariplerim. ama ben bu tarz çatıları sevmiyorum .
demek kendilerine yakın hissetmişler seni .geceleri mesaj yazarken yanlızlık çekmezsin hem :D .. .
birde aslında çok sevimliler gündüzün bir baksan gerçekten çok çaresizler:( .
ne kadar zararlı dır bilemem ama sen illa toplayacam dersen dikkat et aids li veya hepatit taşıyıcısı olabilirler veya kudurmuşda olabilirler:D .
dikkatli olmak lazım . sakın sevmeye kalkma fıratım . bence fikren alış;) artıkın senin evini geceleri koruyan dostların var ..:D

• Beğen
Tepkiler: Murat EVGİN

Sercan

Forum Bağımlısı
Tepki
204
Merhaba. Öncelikle belirtmek gerekir ki, her ne kadar zarar vermeden çıkartmak isteseniz de, bu hayvanların büyük bir kısmı kuduz mikrobu taşımaktadır ve -tarihi yanlış hatırlamıyorsam- 2006'nın son aylarında bir kişi yarasa ısırması sonucu kuduz mikrobundan ölmüştür. Bu sebeple bir an önce zarar vermeden ya da istemeyerek de olsa vererek kurtulmalısınız. Ağustos-eylül ayları çiftleşme dönemleri olduğu için bu dönemden önce bir şekilde yuvalarından çıkartmalı ve bir daha oraya yuva yapmalarına engel olacak şekilde kapatmalısınız. Ayrıca dikkatli olmak gerekir, bu hayvancıkların idrarları da oldukça asitliymiş. Örneğin bir gözü kör edecek kadar...

• Beğen
Tepkiler: Karakartal Platton

Hasan Hakan Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.177
hımmmmm sercanım korkuttun dostum hiç böyle düşünmemiştim semihcelikoglu kardeşim vetriner hekim ona bir soralım ... özelden mesaj yolladım

tırt kaptan

Forum Demirbaşı
Tepki
640
Sevgili Hakan, yarasalar sevimli minicik cicibici yaratıklar değil tepemizde fırıl fırıl dolanan, mobil fare bozuntuları (yanlış anlaşılmasın kişisel problemim yok, ne yarasalarla ne de farelerle ama inşallah bir gün Akyaka'ya bizi ziyarete geldiğinde, balkonda oturmuş keyifle balığımızı ve salatamızı yerken, tependen geçen bir yarasanın aşağı bıraktığı az sindirilmiş sivrisinek ve böcek artıkları tabağının ortasına düştüğünde acaba hala onları sevimli bulabilir misin? Çatıyı değiştirmek gibi bir şansımız ise kesinlikle yok. Akyaka'yı bilenler bilir, mimari bir tarz vardır, bunun dışına çıkmak kesinlikle yasaktır; ayrıntıları inşallah geldiğinde anlatırım. Sevgili Sercan sana da teşekkür ederim, bana yeni kabuslar bulduğun için. İkinize de ilginizden dolayı teşekkür ederim.

Sercan

Forum Bağımlısı
Tepki
204
Abicim bir de aklıma geldi şimdi, bunları yaklaşık 100W'lık bir ampulün verdiği ışığa yakın bir kuvvette ışık kaynağıyla taciz ederseniz afallayacaklardır ve uygun bir acil çıkış kapısından kaçacaklardır diye tahmin ediyorum. Bir deneyin. Olmazsa son çare elektrik süpürgesine çekmek...

semihcelikoglu

Forum Demirbaşı
Tepki
274
Selemlar Hasan Abinin özel mesajı sonrası konuyu farkettim elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışayım;Öncelikle Fırat abi işin zor onu söyleyeyim Akyaka bahsettiğin yarasaların yaşaması için tam bir cennet.Fakat Sercan kardeşimin söyledikleri seni pek korkutmasın.Çünkü ülkemizde kesinlikle kuduz virusunu taşıyan tipte vampir tabir edilen yarasa bulunmuyor.Ayrıca idrarının gözü kör edecek kadar asitli olması konusu doğru ancak düşmanlarının gözüne idrar püskürtme gibi bir davranışları yok bu sadece yarasa idrarında yapılmış basit bir test.100 w'lık ampul ve elektrik süpürgesi gibi işlemleri sakın uygulama ;Zaman kaybı olacaktır.100 w'lık ampul sadece geçici olarak ürkütebilir zaten arkadaşlar ın çoğu türü kördür.Elektrik süpürgesi ile başetmeye çalışmakta tam anlamıyla onlara karşı yapılacak savaş ve katliam bence.Size ve çevrenize birçok yararı var ayrıca böcek,sinek ve meyve tohumları ile beslenmeleri dolayısıyla hem zararlı böcek ve sineklerden sizi kurtaracaklardır.Meyve tohumlarını taşımaları ise tozlaşmayı arttırmakta ve bitki populasyonunu genişletmektedir.Bilemiyorum iyi taraflarını göz önünde bulundurarak belki daha doğru düşünebilirsiniz.Yuva yapmalarına engel olmak dışında da yapabileceğiniz çok fazla birşey yok.İlaçlamak vs. pek çözüm getirmeyecektir.1-2 tane avcı karakterde kedi beslemenizi tavsiye edebilirim.Zira benim çalıştığım klinikteki arkadaş 2 akşamda 1 tane yarsa yakalıyor:)Kolay gelsin

tırt kaptan

Forum Demirbaşı
Tepki
640
Sevgili Semih, ilgine çok teşekkür ederim. Hayvancıkları öldürmeye kıyamıyorum, yararları konusunda haklısın ( zaten klasik espri " işe yaramasalar, yaramasa denirdi " ) :cool: . Yuva yapmalarına engel olmak imkansız gibi, çünkü ahşap tavanlı olan bizim evlerde bir yerde ufacık bir delik buldularmı hemen yuva yapıyorlar :eek: . Kedi konusunda ise, bizim ihtiyacımız uçabilen bir kedi bulmak ki, korkarım bu da genetik konusunda uzman olan İsraillilerin bile başarabilecekleri bir çalışma olmaz. Ayrıca sonuçları ne kadar korkuç olur düşünsene :eek:
Neyse pek çok kişiye saçma gelebilecek böyle bir konuda derdimi anlayıp, yardım eden herkese çok teşekkürler.
Not: Semih veya diğer arkadaşlar eğer bu konu hakkında başka bir fikriniz olursa, mesaj atarsanız çok sevinirim.

Spec

Forum Demirbaşı
Tepki
659
Yüksek sesten rahatsız olabilirler. Geceleri bizim duyamadığımız frekanstaki seslerini ve bir radar kadar hassas kulaklarını kullanarak yollarını buluyorlar. Dolayısıyla sese karşı duyarlılar ve belki yüksek sesli bir müzikten rahatsız olup kaçabilirler.

• Beğen
Tepkiler: Hasan Hakan Koç

Sercan

Forum Bağımlısı
Tepki
204
Müzik olur mu bilemem, ama mutlaka onları da rahatsız edip uzaklaştıracak bir frekans vardır. Eğer böyle bir frekans varsa bir şekilde bir medyaya kaydedilip, hayvancuklara dinletebilinir. Misal Dazer'ler (köpek kovucu) gibi...

Selim Çam

Forum Bağımlısı
Tepki
457
Yarasa kovucu icat edilmişse işe yarayacaktır fakat kalan/uçamayan yavruları nasıl temizlemeyi düşünüyorsunuz?

tırt kaptan

Forum Demirbaşı
Tepki
640
Teşekkürler Andaç, bizim Akyaka'daki evin popülasyonu yaz aylarında 8 in altına düşmez ve herkesin konuştuğu fakat kimsenin dinlemediği bir aile yapımız vardır:p . Yani ses konusunda bizim yarasaların mutasyona uğramış olmaları büyük bir ihtimal:rolleyes: . Şaka bir yana eğer onların algılarını engelleyecek frekansta bir ses düzeyi olursa belki işe yarayabilir, ama o ses düzeyini verecek aygıtı nereden bulacaz? :cool:
Bizim yarasalara Speed Trash dinletsek belki işe yarar ama büyük bir ihtimallede bizi Gökovadan kovarlar :brutal324 ... Daha korkuncu yarasalar Speed Trash'i bir yaşam biçimi olarak kabul ederlerse o zaman hepten ayvayı yeriz :003: ...
İlgine teşekkür ederim

Selim Çam

Forum Bağımlısı
Tepki
457
Speed metal/thrash metal yarasaların bence sevdiği müzik tarzlarından bile olabilir; inceden düşündüğümüzde. Bence ibo'dan ağrı dağın eteğinde'nin mix'ini dinletin: Vaann tuu tırii foroo...

tırt kaptan

Forum Demirbaşı
Tepki
640
Sevgili Selim o hayvancıklara işkence yapmak istemiyorum, yazıktır yaaa... sadece gitsinler istiyorum. Çok acımasızsın.

Sercan

Forum Bağımlısı
Tepki
204
Bu aletler güzel ama pahalıdır. Frekans: 12KHZ-65KHZ demişler. Bu frekansı aralığındaki frekansları CD'ye kaydedip bir CD playerla sesi sona dayayıp dinletebilirsiniz. Frekanslar bende mevcut ihtiyacınız olursa. Hi-Fi ses sistemlerini kontrol etmek için kullanıyoruz genelde farklı frekansları.

Hasan Hakan Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.177
@tırt kaptan
:D :D :D
Sayende neşli bir ev olmuş. yarasalar o yüzden sizin evi mekan seçmişler fıratcım .:D
Bir barok sever olarak paso kesintisiz Çaykovski falan dinletsen beliki sıkılırlar giderler.

semihcelikoglu

Forum Demirbaşı
Tepki
274
Naz'ın gösterdiği adresteki cihaz çözüm olabilir gibi göründü bana ama denemeden pekte güvenilmez tabi ki.