Vergi vermemek mümkün mü?

gmfaruk

Forum Bağımlısı
Tepki
971
Bisiklet
Kron
Yurtdisindan 300 400 dolarlik belkide daha yuksek fiyatli urunlere vergi vermeyen var mi
Tecrubeli arkadaslari bekliyoruz

Scudo

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
4.003
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
Küçükken vatandaşlık Görevimiz olarak öğretilirdi :) Vermek Lazım.

Kendinizi vergi vercekmiş gibi ayarlayın. Memurun gözünden kaçma ihtimali çok düşük. %10 bile yoktur.

• Beğen
Tepkiler: özgürakt

Güncemden

Forum Demirbaşı
Tepki
452
Bisiklet
Giant
Okadar yüksek meblalarda kaçışınız yok %18 vergiyi kesinlikle alıyorlar, çinden gelen ufak parçaları kontrol etmeyebiliyorlar ancak paket büyürse isterse 1$lık olsun açıp içini bakıyorlar tecrübe ile sabit

BF Okuru

Üye
Tepki
0
Vergi vermemek tamamen şansınıza kalmış bir durum. 75 euro üstü aldığım ürünlerin 2-3 tanesi hariç, hepsinin vergisini ödedim. Gümrük kontrol memurları "bazen" vergisi olan gönderileri, vergiye tabi tutmadan adrese yönlendirebiliyorlar. Bunun sebebini çözebilmiş değilim.

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
Bu değerdeki bir ürünü ülkeye gümrüksüz sokmak için iki yöntem mevcut:

1- Ürünü getiren aracın gizli bir bölmesine saklayarak beyannameye girmesini engellemek. Oldukça riskli bir yöntem olmakla birlikte özellikle avrupaya çalışan TIR sürücülerinin başvurduğu metod budur.

2- Ürünü bir yolcu yanında kişisel eşya gibi göstermeye çalışarak gümrükten sıyırmayı denemek. Eşyanın muhtevası ve havalimanı gümrük memurunun ruh haline bağlı bir seçenek.

Her iki yöntem de yasadışı olup açıkça vergi kaçırma eylemidir. Ayrıca ilki işin TIR sürücüsü ayarlamanız, ikincisi için ise ilgili ülkeye seyahat etmeniz veya giden birilerini ayarlamanız gerekir. Riski de cabası.

Manevi sorumluluğunu görmezden gelseniz bile, riske girmeye değmez.

• Beğen
Tepkiler: suat akman

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.822
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@gmfaruk
Sansinizi deneyin ama arkadaslarin dedigi gibi zor!
Paketin faturasiz olmasi ve/veya "GIFT" hediye ibaresi ile gelmesi belki cozum olur. Bazi e-bay ve Çin merkezli sitelerdeki satıcılar bunu kabul edebiliyor. Ancak cogu ciddi site boyle birseyi kabul etmiyor.
Alacaginiz urun vergiye ragmen uygun fiyata geliyorsa fazla takmayin kafaniza ;)

İsmail Selçuk

Founder Pelokon Cycling Team on Strava
Tepki
2.490
İsim
İsmail SELÇUK
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
yurt dışından gelen ürünlerden alınan vergi kargo dahil ücret üzerinden mi yoksa direkt ürünün kendi değeri üzerinden mi hesap edilir?

İsmail Selçuk

Tepki
2.490
İsim
İsmail SELÇUK
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti

Levent Kırça

Forum Bağımlısı
Tepki
351
Bisiklet
Salcano
@isosel kargo düşük bir meblag ise memur ayirmayabiliyor kargo ucretini. Benim basima geldi iki siparis farkli anlarda verildi tek kargo ile geldi. O zaman 30euro idi sinir. Biri 26 dolar biri 52 dolarlik iki siparisi adam birlestirdi vurdu yuzdesini al sunu ode gel dedi. Ee orada iki ayri siparis var odeme tarihleri farkli biri sinir altinda dedim. Bakti bakti ben birlestirdim dedi vezneyi gosterdi.

Aldigim sey turkiyeye gore cok uyguna geldigi icin ses etmedim odedim gectim.

İsmail Selçuk

Tepki
2.490
İsim
İsmail SELÇUK
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti

...

Aktif Üye
Tepki
155
İsim
Hasan
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben suyu bisiklete bindiğimde yol kenarındaki çeşmeden içiyorum;);).Şimdi onlar düşünsün.:p:p:cool::cool:

romedon

Üye
Tepki
29
İsim
Şafak Göçmen
Bisiklet
b'Twin
faturayı 10 15 doalr yazdırırsanız bir ihtimal çıkmaz ama sanırım paket büyüyklüğü ile alakalı

Levent Kırça

Forum Bağımlısı
Tepki
351
Bisiklet
Salcano
@isosel 120liralik urune 60tl kargo? Bu urun turkiyede yok mu yoksa o kargoya ragmen gene uygun mu? Ya memurun o anki keyfine gorede degisiyor durum. Bende adet 15 taneydi aldigim urunde. Biraz ustelesem ticari ye sokup baska islem yapacağını soylemisti zaten. Ve dedigim gibi cok uyguna aldigim icin ses etmediydim.

@romedon paket buyuklugu, agirligi ve adet. Bunlar arasinda bir iliski icindw memurun yapisi :)

İsmail Selçuk

Tepki
2.490
İsim
İsmail SELÇUK
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Levent Kırça buna rağmen çiftinde 40 tl gibi bir kazanç söz konusu :)

furkanbr

Forum Demirbaşı
Tepki
420
Bisiklet
b'Twin
Yurtdisinca yasayan bi arkadasimizin bizim adimiza alip kargolamasi gibi bir sansimiz var midir? Bu konudaki kurallari bilen var mi acaba

BF Okuru

Üye
Tepki
0
@furkanbr
Kargo ücreti daha fazla tutar ve vergiden muaf olamazsınız, nihayetinde gelen paketin içeriği kontrol ediliyor. 22 euro üstünde ise vergisini ödersiniz.

@romedon
Fatura tutarını düşük yazdırma gibi işlemleri, neredeyse hiç bir firma yapmıyor.

Yukarı Alt