Vergi kimlik numarası tarih oluyor

Murat EVGİN

Forum Bağımlısı
Kayıt
9 Kasım 2004
Mesaj
993
Tepki
970
Şehir
İstanbul
Vergi kimlik numarası tarih oluyor

Yılbaşından itibaren vergi kimlik numarası tarih olacak. 1 Ocak 2007 tarihinden itibaren tüm işlemlerde TC vatandaşı gerçek kişiler için vergi kimlik numarası olarak yalnızca TC kimlik numarası kullanılacak.
Maliye Bakanlığı, vergi kimlik numarası almış olan TC vatandaşlarının vergi kimlik numaralarıyla TC kimlik numaraları eşleştirilerek, vergi kimlik numaralarını 11 haneli rakamdan oluşan TC kimlik numarasına dönüştürmüştü. Bu kapsamda 1 Temmuz 2006 tarihinden itibaren de vergi dairelerinde fiilen TC kimlik numarası kullanılmaya başlanmıştı. Vergi kimlik numarası olarak TC kimlik numaralarının, vergi numarası istenen işlemlerde resmen kullanılmasına ilişkin uygulama ise 1 Kasım 2006 tarihinden itibaren hayata geçirildi. Ancak 1 Kasım 2006 tarihine kadar vergi kimlik numarası gereken işlemlerde vergi kimlik numarası aranmaya da devam ediliyor. Bu tür işlemlerde vergi kimlik numarasına ek olarak isteğe bağlı olarak ve vergi kimlik numarasına ek olarak TC kimlik numarası da kullanılabiliyor.

Geçiş sürecinde olası problemlerin önlenmesi amacıyla, 1 Kasım 2006 ile 1 Ocak 2007 tarihleri arasında vergi kimlik numarası veya TC kimlik numarasından herhangi birisiyle işlem yapılabiliyor. Ancak 1 Ocak 2007 tarihinden itibaren ise tüm işlemlerde TC vatandaşı gerçek kişiler için vergi kimlik numarası olarak yalnızca TC kimlik numarası kullanılacak. Böylelikle vergi kimlik numaraları tarihe karışacak.

YABANCILARIN DURUMU
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan yabancı uyruklu gerçek kişiler ise TC kimlik numaraları olmadığı için vergi dairelerince kendilerine verilen on haneli rakamdan oluşan vergi kimlik numaralarını kullanmaya devam edecekler. Vergi mükellefiyetini gerektirecek bir faaliyet nedeniyle mükellef olan ya da vergi mükellefiyetini gerektirecek bir faaliyeti bulunmayan, ancak vergi kimlik numarası gerektiren işlemlere taraf olan ve işlemleri gerçekleştirecek kişi ve kuruluşlara vergi kimlik numaralarını ibraz etmek zorunda bulunan tüzel kişiler daha önceden olduğu gibi mevcut ya da vergi dairelerinden yeni alacakları on haneli vergi kimlik numaralarını kullanacaklar.

Ticaret Sicil Memurlukları, yeni kurulacak sermaye şirketlerinin (anonim şirket, limited şirket ve eshamlı komandit şirket) kurucu ortakları, yönetim kurulu başkan ve üyeleri, genel müdürleriyle limited şirkette müdürlerden Türkiye Cumhuriyeti tabiyetinde olanların vergi kimlik numarası olarak TC kimlik numaralarının, yabancı uyrukluların ise vergi dairelerinden alınacak vergi kimlik numaralarının ilgili belgelere yazılmasını sağlayacaklar

kaynak..superonline
 
Scudo
Yukarı Alt