velonetta hakkında ki görüşleriniz?

sezer_57

Forum Demirbaşı
Tepki
68
İsim
Sezer Şentürk
Bisiklet
Trek
arkadaşlar ben böyle turlara ilk defa katılıyorum ama hiç organizayon yoktu ilgilenen yoktu sacma sapan herkez biryere dağıldı yani pek iyi bi tur değildi malesef :(

Scudo

Hakan Gencer

Aktif Üye
Tepki
47
Bisiklet
Scott
Bir sürü detay var, vapurda bazı arkadaşlar Sergei Nikitin'e çattı ama organizasyonla alakası yok bence, tamamen istanbul'un kendine özgü yapısından kaynaklanan bir durum. Maalesef gece cumartesi gece 12 deki İstanbul trafiği hesaplanamadı. Sürücüler (genel olarak taksiciler) çok saygısız bisikletlilere karşı. Ordu caddesinde 2 tramvay sıkışınca çıkan keşmekeşten önemli bir bisiklet grubu direk Laleli'ye geçti, sonrada film koptu tabi. Dar sokaklar da aniden durup fotoğraf çekme sevdasından dolayı in-kalktan ayaklarıma kramplar girdi. Sportif bir faaliyetten ziyade başka türlü bakmak gerekiyor olaya :)

gokhan.gursel

Daimi Üye
Tepki
198
1- Türkiyede daha önce hiç kimse 3000 bisikletciyi bir araya getiremedi, 50 kişilik turların bile aksaklıkları olduğunu düşünürsek bence ucuz bile atlatıldı
2- katılanların çoğunun daha önceden bir tura katıldığını zannetmiyorum çoğu acemiydi, tramvay rayına girip düşenler kaldırıma çıkmaya çalışanlar....
3- istanbulda en işlek caddelerinde cumartesi günü hem de gece vakti o kadar ışıksız bisikletci
bence Türkiyede yılın bisiklet olayı buydu
haftaya tekrar olsa yine giderim
fikir mükemmel olduğu için aksaklıklar ne kadar büyük olursa olsun bence göze batmıyor
tabii birde ilber ortaylının ingilizcesi var esas felaket oydu bence :)

sezer_57

Forum Demirbaşı
Tepki
68
İsim
Sezer Şentürk
Bisiklet
Trek
tabi haklısnız cok acemi vardı giden arabaya çarpanlar bile olduu cok acemi vardıilk defa bu kadar kalabalık organizasyona katıldıkları için onlarda haklı yapcak bişey yok :) ama cok ilgisizlerdi

Hakan Gencer

Aktif Üye
Tepki
47
Bisiklet
Scott
Ayrıca ortam çok nezihti :) ne olursa olsun katılımcıların kalitesi tartışılmazdı... Gökhan beye katılıyorum, her hafta olsa giderim :) Critical Mass cılarla tanıştık hatta Sergei Nikitin'i makasa alanlar onlardı. Biraz fazla üzerine gittiler adamın ama olsun o kadar :) Umarım Sergei bu yüzden bizi gidilecek ülkeler listesinden çıkarmaz :D...

sezer_57

Forum Demirbaşı
Tepki
68
İsim
Sezer Şentürk
Bisiklet
Trek
:D :D millet sanki bisiklet yarışına gelmiş gibi :D makas atmaya çalışıyolardı ana yolda :D :Dsonra herkez koptu zaten ama kalabalık çok güzeldi keşke dağılmasaydıda milletin gözü üzerimizde olsaydı :D bisiklet için dikkat cekseydik süper olurdu

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
giden arkadaşlara sorular
1- polis nerde idi ?
2- trafik ekipleri ne yaptı ?
3- ekipler ara sokakları tuttumu ?
4- bu organizasyonu yapanlar görevlileri seçtimi bu görevliler görevli forması giydimi önde öncü arkada artçı oldumu ..?

3000 kişi köprüden geçti arkada artçı idim bisikletliler derneği forması var idi..arkada zinciri atan bayana yardım ettim sonra onu kontrollü şekilde gruba yetişmesini sağladım bunları artçılar yapar evet çok katılımlı bir bisiklet organizasyonu yapacak iseniz görevlilerin olması şarttır öncüler artçılar ve tabi telsizler olacak..

gokhan.gursel

Daimi Üye
Tepki
198
@Kudret Kurtcebe

1. galiba başlama noktasında iki tane polis motoru gördüm kendilerini en son ortaköyde gördüm :)
2. polisden herhangi bir beklentim yok du zaten, bisiklet kullanımı konusunda bir fikirleri olduğunu pek zannetmiyorum :)
3. olmayan polis ara sokağı tutamazdı zaten
4.organizasyonu yapanlar bisikletci bile değildi ki? zaten amaç spor değil kültürel bir etkinlikdi

böyle bir organizasyonun polisin kontrolünde olmaması beni şahsen mutlu etti, bisikleti eskort eşliğinde kullanmak bisikleti ötekileştiriyor çünkü oysa bir sıradan bir şey yaptık
aksaklıklar vardı ama bu bir spor etkinliği değildi akşam vakti bisiklete binildi ara sokaklarda topluca kaybolduk, binlerce kişinin gözüne bisikleti soktuk, bir çok kişi bize imrendi, o gece yollar bizimdi, kimse bence bu kalabalığı beklemiyordu dolayısıyla bir çok şey düşünülemeden aceleye geldi
ama çok eğlendim, kaybolduk gülmekden karnımıza ağrılar girdi, hala "teker dönüyor" espirisi yapan tipleri gördük, düşenler bile yerden gülerek kalktı
daha önce de dediğim gibi fikir o kadar iyiydi ki ben aksaklık falan görmedim :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@gokhan.gursel

cm anlayışında olmuş yani kritik çoğunluk ..evet cm anlayışında artçıda yoktur öncüde dernek sürüşlerinde durum farklı olmaktadır avrupada abd de cm etkinlikleri olmakta insanların dikkati bisiklete çekilmekte ...bu da tabi bir anlayıştır..

Berkay G.

Aktif Üye
Tepki
88
Bisiklet
Carraro
evet, malesef ülkemizin durumundan dolayı velonotte da hüsranla sonuçlandı. neyse ki erken kaçarak durumu kurtardım. 19 mayıs kadıköy turu da aynı şekildeydi 10dk dayanabildim ve ayrılmak mecburiyetinde kaldım. sürekli durmalar, araç trafiğiyle yaşanan sorunlar yanında ortalama hızın 10km olması da can sıkıcıydı.

adnan kahveci

Daimi Üye
Tepki
118
Bisiklet
Salcano
organizasyon 0 üzeri 0...yollar kapatılmamış,güvenlik sağlanmamış...ortada görevli yok..2 tane polis vermişleronlarında yol kordinasyonuyla alakası yok...araçlarla yan yana kol kola bisiklet sürmek,canımız allaha emanet..hız 3 km dur kalklı ve dar yollardan binlerce bisikleti geçirmeye çalışan zihniyetler...sağa sola dağılan birebirinden habersiz guruplar..bu işi adam akıllı biri yapsın yada hiç yapmasın

aykut yiğitel

Aktif Üye
Tepki
141
Bisiklet
Cube
organizasyon çok vasattı ama etkinlik olaganustu keyifli idi. Fakat eminonu altgecitten binlerce bisikletlinin cilgin gibi gecisi apayrıydı :)

Tepki
5
ben gelemedim ona çok yanıyorum.Acısıyla tatlısıyla istanbuluda turlamış olurduk bir dahakini dört gözle bekliyorum inş tekrar olur.

N. Burak Önder

Daimi Üye
Tepki
240
Bisiklet
Scott
Katılan arkadaşlardan duyduğum kadarıyla hüsran ile sonuçlanmış çoğu yarıda bırakmışlar turu. İyi ki katılmadığım söylendi. Tabii gitmedim bilemiyorum ama ortak görüş bu şekilde imiş.

@gokhan.gursel

2012 yazında cevre haftası kapsamında köprü geçişi etkinliğine 5000 civarında bisikletli katıldı.

ugur tilki

Üye
Tepki
11
Bisiklet
Geotech
Çok başarılı bir organizasyon oldu demek zor olabilir. İlk yılın verdiği tecrübesizlik bunda etkili olmuş olabilir. Ama gece olmasına rağmen bisikletçi sayısının fazla olması sevindiriciydi. Her şeye rağmen güzeldi..

sezer_57

Forum Demirbaşı
Tepki
68
İsim
Sezer Şentürk
Bisiklet
Trek
evet 2 tane polis eşlik etti taki süleymaniye camiine kadar sonra ne onlar bizi gördü nede biz onları teknede parti yoktu tekne turu birde cay ikramı varmış sanrım

adnan kahveci

Daimi Üye
Tepki
118
Bisiklet
Salcano
çay ikramı değil simit ikramı vardı..organizasyondan en keyif aldığım kısım"boğaz manzarasında simit yemek oldu""

Ozan Güner

Forum Bağımlısı
Tepki
379
Bisiklet
Diğer
@Hakan GencerKatılımcıların kalitesi ? Ara sokaklarda gecenin 2 inde saçma sapan artık tezahürat mı dersiniz, çığırış mı dersiniz, bağırışlara ne demeli ? Millet uykusundan uyandı camlara çıktı.Hayır neden efendi gibi herkes sakin bir şekilde minimum gürültü ile yapılamıyor anlamıyorum.Buluşma noktasında durduk yere "huuuuuu"diye bağırıp, sonra da herkesin gaza gelip aynı şekilde amaçsızca bağırmaları.Sonra da bisikleti sevdirmek, yaygınlaştırmak istiyoruz diyorlar. Siz vatandaşın gecenin 2 sinde huzurunu kaçırın,uykusundan uyandırın,sonra da onlardan saygı bekleyin.Bu mentalite değişmediği sürece hiçbirşey olmaz bu tip organizasyonlardan... Ben bu turdan sonra kendi adıma "trafiğe kapalı olmayan" ve 100 kişiyi aşan bisiklet turlarına katılmama kararı aldım. Tekne kısmıyla ilgili birşey söyleyemicem çünkü katılmadım.Üzülerek söylüyorum ki bence böyle bir organizasyonun en azından bir avrasya bisiklet turu gibi olabilmesi için ücretli olmalı. Katılım ücreti 10tl olsaydı gecenin 12 sinde 3000 bisikletli göremezdik, 1000 i geçmezdi sayı, hatta 1000 i de bulmazdı. Hem çevreye verilen rahatsızlık boyutu küçülür,hem daha rahat bir sürüş olur,hem de insanları etkileyecek kadar büyüklükte bir grup olurdu. O kadar kalabalıktı ki arkadaşlarıyla giden insanlar arkadaşlarından koptu, bi daha denk gelmek mümkün değil. Velonette bana göre sınıfta kaldı pozitif söyleyebileceğim tek şey bayan sürücülerin oranı diğer bisiklet organizasyonlarına göre fazla idi gencinden yaşlısına kadar her yaş grubundan bayan bisikletçiler vardı. Bu sevindirici tabi bisikletin erkek çoğunluk olduğu göz önünde bulundurulursa.