Vegan beslenme

Çağdaş78

Forum Bağımlısı
Tepki
4.571
İsim
Çağdaş
@9magiko paylaşım için tesekkurler. Kişisel deneyim bu kadar analitik anlatılır.

Bir de şeker tüketimlerini paylaşabilirse arkadaşlar. Arttirma yada azaltma yönünde..

• Beğen
Tepkiler: 9magiko
Scudo

9magiko

Forum Bağımlısı
Tepki
606
İsim
Murat Ali Güneş
Bisiklet
Diğer
@Çağdaş78

Ben teşekkür ederim umarım bir faydası olur.

Ben şeker tüketimime ayrıca dikkat etmedim. Gerek olmadı daha doğrusu. Öncesinde de şekerle, tatlıyla çok arası olan biri değildim ancak önüme gelince yerdim işte, evde, dışarıda. Şimdi önüme gelse de çoğunlukla hayvansal gıda içerdiğinden yemiyorum bu sebeple toplamda azaldı diyebilirim. Karbonhidrat olarak değerlendirirsek bir miktar artış olabilir daha fazla bakliyat tüketimine bağlı olarak ama aşırı değil.

• Beğen
Tepkiler: Çağdaş78
Tepki
64
İsim
Diyar Tunçyüzlü
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bildiğim kadarı ile söylüyorum biyoloji derslerinde vegan beslenmenin sağlıksız olmadığını ancak etle alabileceğimiz enerjiyi bitkilerden almak çok daha zor yemekten önce nasıl su içmiyorsak kilo almak için bitkilerde de aynı şekilde bitki mideyi doldurduktan sonra doyum hissi geliyor ama verdiği enreji az olduğu için kilo kaybına neden oluyor tabi bu her bitki için geçerli değil mesela çoğu bakliuatın verdiği enerji et e yakın ama ette vücut için gerekli bir besin

alcest

Forum Demirbaşı
Tepki
516
İsim
Ahmet
Bisiklet
Canyon
@9magiko, çok sevindim vegan olmanıza. Ankara'da veganka isimli vegan bir kafe/restaurant vardı. Umarım yakındır size. Onun dışında 1-2 vegan mekan daha olduğunu okumuştum.

Ben İstanbul'da yaşıyorum. İş yerinde dışarıdan yemek söylemek gerektiğinde ''iyi lokanta'' veya ''veganarsist'' gibi yerlerden yemek söylüyorum. Özellikle iyi lokantanın burger ve iskenderi çok lezzetli.

Ben de uzun süredir şişkinlik sorunu yaşıyorum. Karnım sürekli şiş. Ancak 2 gün yemezsem dümdüz oluyor. İç hastalıklarına gözükeceğim.

Ayrıca size tavsiyem keten tohumu, chia tohumu gibi ürünleri de öğünlerinize eklemeniz olur. İçlerinde bir çok değerli vitamin mevcut. Chia tohumunu smoothie ve salatada kullanıyorum.

9magiko

Forum Bağımlısı
Tepki
606
İsim
Murat Ali Güneş
Bisiklet
Diğer
@DiyarBronzface

Birçok bakliyatta, brokoli tarzı sebzelerde, kuruyemişlerde ete yakın miktarda protein mevcut. Hatta bazı gıdalar protein açısından etten daha zengin. Protein ya da diğer her ihtiyacımızı (karbonhidrat, yağ, vitaminler, mineraller) aklınıza ne gelirse bitkisel beslenmeyle sağlamak mümkün.

@alcest

Keten tohumu ve chia ilk aldığım şeylerdendi. Chia tohumunu salatadan pilava her şeye koyuyorum. Keten tohumunu daha çok hamurlara karıştırıyorum.

Veganka halen var ama gidemedim ben. Başka mekanlar da var bazılarına gittim ama bana biraz uzak. İstanbul'daki çeşitlilik burada da olsa elbette çok iyi olurdu. İstanbul'a geldiğimde birkaç tanesini denemeyi düşünüyorum. Şişkinlik problemi bende artık yok ama siz yine de gelişmeleri paylaşırsanız sevinirim.

Teşekkürler tavsiyeler için.

9magiko

Forum Bağımlısı
Tepki
606
İsim
Murat Ali Güneş
Bisiklet
Diğer
@Heisenberq

? %100 objektif bir değerlendirme yapmıştır kasap, muhakkak

• Beğen
Tepkiler: Hulki

Abdullah ozturk

Daimi Üye
Tepki
547
Bisiklet
Ghost
@9magiko çok sevindim , tebrik ederim :harika: Çok anlaşılır bir şekilde yazdığınız tecrübelerinizi paylaşmaya devam etmenizi isterim .

• Beğen
Tepkiler: 9magiko

Cemal Ç.

Sadece sürüyorum. 😒 𐱅𐰇𐰼𐰰- 🚵‍♂️🚴‍♂️
Tepki
20.316
İsim
Cemal ÇELİK
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Kafamda acayip bir soru var. Bu veganlar, vejeteryanlar falan et yemiyor ya. Çoğu bir hayvanın ölüsünü yemekten tiksiniyorum diyor. Tabi farklı nedenler söyleyenlerde var. Saygı duyarım. Ama bu bir canlıyı öldürüp yemekten tiksinenler, bitkiler ölümü ki onları yiyorlar?

BF Okuru

Üye
Tepki
1
@CmlCLK

Aynı soruyu ben de sormuştum. Konu içerisinde veganlar tarafından verilmiş bir cevap var. Şöyle ki; acıyı hissedebilecekleri bir sinir sistemleri olmadığı (en azından kanıtlanmamış) için pırasanın lahanın, marulun diri diri yenilebileceği düşüncesi var. Geçtim ölüsünün yenmesini diri diri yani :eek: Çok ciddi bir çifte standart var.

Tabi bir yandan da yahu onu da yemezlerse bu insanlar ne yiyecek sorunsalı oluyor ama biraz tutarlılık olmalı. Canlılar acıyı hissedenler ve hissetmeyenler olarak sınıflandırılmamalı. Doğaya saygınız tüm canlıların yaşam hakkını kapsamalı diye düşünüyorum:)

Konuyu meşgul ediyorsunuz yeteri kadar yemek tarifi alamıyoruz cular gelmeden şuraya şakamı bırakıyorum :krnz:

Cemal Ç.

Sadece sürüyorum. 😒 𐱅𐰇𐰼𐰰- 🚵‍♂️🚴‍♂️
Tepki
20.316
İsim
Cemal ÇELİK
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
@volkan ismail
Ben cevabımı aldım. Olay hayvan-bitki, diri-ölü olayından biraz daha ileri bir boyutta ?. Teşekkürler sn. @BerkEvren.

Erensoy

Üye
Tepki
254
İsim
Murat Erensoy
Bisiklet
Diğer
Herkese selamlar,
Doğadaki örneklere baktığımızda;
Etle beslenen hayvanlar, genelde daha hızlı ve daha akıllı...
Otla beslenenler ise daha yavaş ve daha aptal...
Kimse üzerine alınmasın sakın, bu sadece basit bir durum tesbiti.
Veganlığın, kapitalist sistemin bilinçli trendlerinden biri olduğunu düşünüyorum.
Hayvanların genetiği ve hormonal sistemleriyle oynamak, bitkilere nazaran daha zor ve masraflı.
Oysa bitkisel besinlerle istedikleri gibi oynuyorlar.
Kendinize yazık etmeyin, her yeni trende de böyle balıklama atlamayın bence.
Kilo vermek için vegan olanlarada şunu hatırlatmak isterim;
Bir büyükbaş hayvan, 3-4 yılda, sadece ot yiyerek 400-500 kiloya ulaşıyor.
Tabi ki kişisel bir tercihtir vegan olup olmamak, ancak başkalarını da bu "bilinçsiz seçiminiz" e özendirmeyin lütfen.

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.348
@Erensoy
Vegan arkadaşları,çok iyi trollemişsiniz:D

İki örnek vereyim size..
1-Dinozorlar..
Et yiyiyordu bu hayvanlar,çok güçlüydüler ama nesilleri tükendi..Demek ki et yemekle bir yere varamıyorsunuzo_O
2-Goriller..
Hiç et yemez bu hayvanlar..Bakınız;

denizyalin

Üye
Tepki
46
İsim
Deniz
Bisiklet
Specialized
@Erensoy
Vegan degilim. Et yemeyi severim ama yaptiginiz yorumda veganligin bilincsiz bir tercih oldugunu belirtme sebebinizi goremedim. Bu konu hakkinda kisisel bir arastirmaniz var midir? Ya da yapilan arastirmalara hakim misiniz? Yoksa mahalle kahvesinde dunyayi kurtaran amcalardan ogrendiginiz kadariyla mi bilincsiz bir tercih olduguna karar verdiniz? Yaptiginiz orneklemeye bakacak olursak ben ucuncu secenekten yana kullaniyorum hakkimi ama yine de size sormak istedim belki bu yuzeysel yorumunuzun altinda engin bilgiler yatiyordur kim bilir